Коли дитина обманює

(поради  батькам)

За ситуації, коли ви помітили, що дитина стала нещирою, іноді вас  обманює, пропонуємо вам поводитися таким чином.

·         Будьте  щирими зі своєю дитиною. Ваша дитина – ваше віддзеркалювання. Вона спостерігає за вами, як ви будуєте взаємини з навколишнім світом, і дотримується ваших правил і норм.

·         Якщо ви знаєте, що дитина скоїла той або інший вчинок, поміркуйте, чи варто її запитувати: «Хто це зробив?» Сприймайте цей факт як подію, що вже відбулася, і ведіть розмову спокійно, обговорюючи подію, що вже трапилася.

·         Поясніть малюкові, що кожна людина має право припуститися помилки.

·         Дайте дитині можливість виправити свою помилку. Покажіть їй шляхи виходу  з ситуації.

·         Повідомте дитині, як би ви вчинили у такій ситуації.

·         Ніколи не намагайтеся «вивести дитину на чисту воду» при  сторонніх.

·         Не наполягайте, якщо дитина не хоче зізнаватися у скоєному.

·         У кожній ситуації думайте про причини брехні. Намагайтеся відчути те, що відчуває ваша дитина.

·         Якщо брехня стає регулярною і ви відчуваєте, що ситуація неконтрольована, не соромтеся звернутися до фахівця. Ваша ситуація зовсім не унікальна. Багато батьків переживають це.

   Якщо ви будете послідовними у своїх діях, не пошкодуєте свого вільного часу для налагодження довірливих взаємин із дитиною, то обов’язково матимете результат. Отже, сказати правду мамі, яка ставиться до дитини  з розумінням, малюкові простіше, ніж збрехати.

ПОГОВОРИМО ПРО НЕБАЖАННЯ ЧИТАТИ 

        Як часто доводиться чути, що дитина не любить читати, навіть до сліз до­ходить!.. З давніх-давен прийшла до нас думка: «Люди перестають мислити, коли переста­ють читати». І батьки, і вчителі від­значають той факт, що діти сьогодні читають вкрай мало, нерідко тільки ті твори, які задають в межах шкіль­ної програми (та й то скорочену версію). Домашні бібліотеки не приваблюють їх взагалі. Підлітки, замість того, щоб читати великі твори, пере­дивляються класику «на відику», який є у значної частини сімей. 
        Не секрет, що є родини, де ввечері або у вихідний день телевізор працює ці­лодобово, а більшість куплених в часи дефіциту книжок стоять у шафі за склом і просто прикрашають інтер'єр. У та­ких родинах дитина бачить батька з газетою в руках і практично ніколи — з книжкою. Це формує ставлення до книги як до речі, без якої можна нормально прожити. Тоді ви­могу до дитини: «Вимкни телевізор не­гайно і сідай читати!», — треба зняти. І робити з цього трагедію не варто. Хтось із ваших знайомих вміє і любить в'язати та шити, а ви — ні, і жи­вете при цьому без комплексів і почуття неповноцінності. 
        Всі люди — різні. І якщо ваша дитина не хоче читати, порівнюйте її не з сусідською дівчинкою, яка вільно читає у 5 років, а із собою. Так буде об'єктивніше. Якщо ви все-таки хочете, щоб дитина любила читати, хай вона чує, як ви обговорюєте з чоловіком, бабу­сею чи подругою прочитану книж­ку. Та й просто бачить вас із кни­гою в руках. При цьому принци­пово неважливо, що дитина цієї книжки не читала і не знає її зміст. Головне, що ви ставитеся до кни­жок серйозно, ці­нуєте і поважаєте гарну літературу. І добре, якщо це будуть не тільки художні книжки, але й газети, якісно ілюстровані журнали. Ваш позитивний приклад стане ціннішим для формування потреби в читанні, ніж довгі лекції щодо користі книжок. 
        Не випереджайте подій, якщо йдеться про дошкільника. Навчиться малюк чита­ти швидко, перестане вважати це важкою роботою — і почне читати. Можливо, навіть доведеться думати над тим, як зробити так, щоб син не «ковтав» книжок, не читав під ковдрою, псуючи зір, не їв із книжкою в ру­ках. 
        І ще кілька порад для позитивного залу­чення дитини до читання: 
    • уникайте на перших етапах неілюстрованої літератури з дрібним шрифтом та в м'якій обкладинці, яка не дає книжці пов­ністю розгорнутися; 
    • не допускайте тиску на дитину з при­воду техніки читання (з годинником в руках і суворим виразом обличчя), покарання, по­гроз на зразок: «Якщо ти зараз не візьмешся за книжку, то...», оскільки це може призвес­ти до зворотної реакції — сталої нелюбові до читання взагалі; 
    • дуже уважно поставтеся до змісту підібраних книжок — вони повинні бути дуже цікавими, захопливими, написани­ми зрозуміло і просто, краще короткі, ніж довгі; 
    • привчайте охайно, з любов'ю стави­тись до книжок, але не забороняйте дитині роздивлятись літературу, яка, з вашої точки зору, ще не відповідає віку або є занадто дорогою; хай роздивляється ілюстрації, читає короткі підписи і мріє про ті часи, коли сама, без допомоги дорослих зможе все це прочита­ти; 
    • використайте маленьку хитрість: по­чаток описового характеру прочитайте самі, а коли події почнуть розгортатися і сюжет стане динамічнішим, запропонуйте дитині дочитати самій; 
    • перевіряйте, чи доступний текст для розуміння, оскільки інколи книжки містять незрозумілі слова або звороти; 
    • підвищуйте техніку читання завдяки ігровим прийомам роботи з текстами-анаграмами, запропонуйте читати слова або ре­чення, де букви в словах помінялися місцями (ялубко, змаи, озоре, тсіл, дургтощо); варто використати книгу В. Едигея «Вчися читати, малюк»; 
    • запропонуйте дитині знаходити помил­ки в тексті, який ви читаєте вголос, а вона очима стежить за правильністю вимовлених слів. 

        Проте, пам'ятайте, що навчити малюка читати — не самоціль виховання. Не робіть з цього предмет постійного обговорення, не концентруйтеся на цьому занадто. Обережно і обачно, ненав'язливо для дитини розви­вайте техніку читання — і в результаті це підвищить інтерес до книги.                                                     

Темперамент дитини

Дитина-холерик

ХОЛЕРИЧНИЙ ТЕМПЕРАМЕНТ
(сильний, неврівноважений, рухливий)

Характерологічні риси

Позитивні
висока активність
енергійність
швидко усвідомлює обстановку
товариськість
рішучість
збуджена переконлива мова

Негативні
невитриманість
запальність
агресивність
нестійка поведінка
різкість у відносинах, конфліктність
циклічність у роботі, у переживаннях, настроях

          Цей темперамент один з найяскравіших темпераментів дитини, що приносить батькам постійну турботу. "Спокій нам лише сниться!" - можуть сказати вони про свого малюка-холерика. Також деякі особливості такого темпераменту притаманні усім дітям
         Малюк з таким типом нервової системи - непосидючий, пустотливий. Він галасливий, нестриманий, метушливий, неслухняний, запальний, забіякуватий. Це невгамовний бешкетник і задира, що постійно влаштовує скандали і сварки. Мова холерика уривчаста, швидка, із проковтуванням окремих слів, однак дуже виразна та емоційна.
       Рухи такого малюка стрімкі, різкі, енергійні. Умовні рефлекси в холерика утворюються швидко, але не є нестійкими. Йому раптом хочеться буквально на середині поставити крапку, щоб почивати на лаврах, які ще не заслужив. Нову інформацію засвоює швидко, але вже через кілька хвилин вона вилітає в нього з голови. Такі діти неуважні, їм не вистачає розважливості та уміння розраховувати на свої можливості.
        Холерик по натурі командир, він легко адаптується до незвичної обстановки, але через свій запальний характер постійно конфліктує зі своїми однолітками, хоча не може без них жити. Така дитина схильна до гри на публіку, вона постійно має потребу в глядачах, від якої чекає відповідної реакції. Тому дитина- холерик ніколи не буде плакати і вередувати на самоті.
        Холерик не вміє чекати і приборкувати свої бажання. Він любить активні гучні ігри та нові враження, охоче йде на ризик. Настрій нестійкий, змінюється, здавалося б з незначних причин. Засинають холерики важко, під враженням подій дня. Якщо батьки намагаються покарати маля за невміння себе стримувати, у нього виробляється агресивність, готовність до опору, до самозахисту.
Як правильно виховувати дитину- холерика
1. Основним підходом у вихованні дитини- холерика є принцип, який умовно можна назвати "Жодної хвилини спокою": підтримуйте і направляйте енергію дитини на корисні справи.
2. Виключте з обстановки те, що перезбуджує нервову систему дитини.
3. Контролюйте бурхливі прояви холериків, у цьому допомагають спокійні ігри, вибір цікавого хобі.
4. Особливу увагу приділяйте вихованню посидючості.
5. Строго та послідовно контролюйте вчинки та дії дитини.
6. Копітко привчайте малюка доводити до кінця розпочату справу.
7. У зв'язку з підвищеною чутливістю поводитися з холериками слід м'яко, тому що різкість може порушити стосунки між дитиною і батьками.
8. Не використовуйте фізичну силу при впливі на дитину, зауваження робіть строго, але спокійно.
9. Холерика не варто вмовляти, він краще реагує на спокійну, тактовну вимогу.
10. Виховуйте наполегливість і стриманість, уміння володіти собою, варто гасити будь-яку агресивність дитини у зародку.
11. Окрему увагу приділяйте навчанню ввічливості, тактовності.
12. Вашому малюку важливо знати, що до його слів прислухаються.
Пам’ятайте, що потрібно не придушувати темперамент вашого малюка, а навчитися управляти ним.

Дитина-флегматик

ФЛЕГМАТИЧНИЙ ТЕМПЕРАМЕНТ

(сильний, урівноважений, інертний тип нервової системи)

Характерологічні риси

Позитивні
завжди спокійний
терплячий
обов'язковість
не уразливий
його практично неможливо вивести із себе
відрізняється високою працездатністю
наполегливість
здатний до великих навантажень в роботі
врівноважений у стосунках

Негативні
все робить повільно
малорухомість
вимагає часу для зосередження
повільно приймає рішення
впертість
безініціативність

           За впертістю цей малюк перевершує всіх, а вдома його всі називають "копушею". Дитина з таким типом нервової діяльності завжди незворушна і спокійна. Поруч із цим нікуди не поспішаючим "копушею" здається, що час зупинився або його взагалі насправді немає.
           Такому малюку властиве уповільнене, але сильне реагування, повільне, але міцне запам'ятовування. У середовищі дітей він відрізняється спокоєм. Почуття флегматика рівні, постійні та глибокі.
          Флегматик все робить докладно, переборюючи всі перешкоди. Свої рішення він не міняє, а якщо їх треба відстояти, то виявить максимум упертості. Він дуже відданий своїм близьким і друзям, хоча йому важко знайти справжнього друга. Дитина-флегматик не за віком миролюбна, за можливості уникає боротьби, воліючи не ризикувати. ЇЇ мова некваплива, виразна, але без численних жестів і яскравої міміки.
         Такий малюк засинає швидко, а от розбудити його непросто: він вередує, ниє, а після сну ходить сонний, млявий, немов недоспав.
         Через те, що флегматичний малюк дуже повільний, йому потрібно багато часу для засвоєння нової інформації. Але один раз отримані знання міцно закріплюються в його пам'яті. Всі вікові навички в нього також формуються важко і довго, але надовго. Флегматика можливо навчити і майже неможливо перевчити!
         Маля не любить змін, дуже повільно звикає до нової обстановки і тривалий час адаптується до дитячого організованого колективу.
Як правильно виховувати дитину- флегматика
1. Основним підходом у вихованні дитини- флегматика є принцип, який умовно можна назвати "не квап". Пам’ятайте, що таке маля не може працювати в умовах дефіциту часу, йому потрібний індивідуальний темп, його не можна підганяти, він сам розрахує свій час і зробить справу. Не жадайте від свого малюка космічних швидкостей.
2. Навчайте дитину раціонально розподіляти час.
3. Не тисніть на свою дитину, тому що під тиском з боку дорослих вона лише стає ще більш незграбною і пасивною.
4. Не називайте дитину "копушею", особливо при інших людях.
5. Пам’ятайте, що діти-флегматики мають велику потребу у схваленні.
6. При вихованні малорухомого флегматика важливо розвивати інтерес до рухів, грати з ним в ігри, де необхідна швидкість рухів, точність, спритність, і заохочувати, коли він виконує будь-які правила гри.
7. У повільних флегматиків необхідно намагатися поступово виробляти здатність швидше перемикатися з одного виду діяльності на інший. Навчайте перемикати увагу при виконанні різних доручень.
8. Намагайтеся розвивати допитливість малюка (читайте з ним цікаві пізнавальні книги, дивіться науково-пізнавальні фільми, відвідуйте музеї, обговорюйте отриману інформацію).
9. Стимулюйте маля до прояву ініціативи.
10. Навчайте дитину повніше виражати свої емоції та почуття: якщо йому сумно, не забороняйте йому плакати, якщо він радіє, дозволяйте йому радіти в повну міру та ін.
11. Залучайте дитину до спільної діяльності (як у дитячому, так і дорослому колективі).
12. Прищеплюйте дитині навички спілкування.
Пам’ятайте, що потрібно не приборкувати темперамент вашого малюка, а навчитися управляти їм.

Дитина-сангвінік

САНГВІНІЧНИЙ ТЕМПЕРАМЕНТ
(сильний, урівноважений, рухливий)

Характерологічні риси

Позитивні
висока рухливість
висока адаптивність (легко пристосовується до нових умов)
захопленість
товариськість
життєрадісність, оптимізм
доброзичливість
не уразливий
виразність міміки та пантоміміки

Негативні
незібраність
ненадійність (завжди обіцяє, але не завжди виконує свої обіцянки)
мінливість, легковажність, розкиданість
поверховість сприйняття
недостатня здатність до зосередження, відсутність посидючості
недостатня наполегливість
тяготиться одноманітністю
діяльний за умови цікавої справи

       Сангвінік - це дружелюбний, товариський, життєрадісний малюк. При цьому він досить покладливий і розважливий. Відкритий і говіркий, він обожнює нові обличчя і нові місця, йому необхідні зміни захоплень.
       Дитина-сангвінік легко іде на компроміс. Не боїться труднощів. Легко переживає невдачі. Він без проблем вливається в будь-який колектив і пристосовується до незвичної обстановки.
       Цікавість сангвініка безмежна, здається, що він просто зараз хоче осягнути неосяжне. Він завжди прагне дізнатися якомога більше і легко засвоює нову інформацію. Він швидко перемикається з одного на інше, здатний займатися відразу декількома справами.
       Малюк із сангвінічним темпераментом активний, рухливий, імпульсивний, обожнює гучні ігри. Якщо веселунові нудно, то він стає млявим і не може сконцентруватися на тому, що відбувається тут і зараз.
       На покарання сангвінік реагує спокійно. Він абсолютно незлопам'ятний, неконфліктний, тому з ним важко посваритися. "Життя без сварок" - такий його життєвий девіз. Але зворотний бік "сонячної" натури, про яку не повинні забувати дорослі, така: сангвінікові комфортно лише в тому випадку, якщо він подобається всім.
Як правильно виховувати дитину- сангвініка
1. Основним підходом у вихованні дитини- сангвініка є принцип, який умовно можна назвати "довіряй, але перевіряй". Милий малюк-сангвінік завжди обіцяє, але далеко не завжди виконує обіцяне, тому треба проконтролювати, чи виконав він свою обіцянку.
2. Контролювати вчинки та дії.
3. Виховуючи дитину із сангвінічним темпераментом, варто формувати в неї стійкі прихильності, інтереси.
4. Привчати доводити розпочату справу до кінця.
5. Звертати особливу увагу на якість діяльності, не допускати поверхневого і недбалого виконання завдань.
6. Хвалити заслужено, тому що є схильність до зазнайства.
7. Приймайте в спілкуванні із сангвініком дух легкості, веселощів і гумору, що йому найбільше по душі.
8. Пам’ятайте, що життєрадісність, товариськість і оптимізм сангвініка здатні обернутися зворотним боком медалі і стати джерелом і його легкодумства, і мінливості.
Пам'ятайте, що потрібно не приборкувати темперамент вашого ребенка, а навчитися управляти ним.

Дитина-меланхолік

МЕЛАНХОЛІЙНИЙ ТЕМПЕРАМЕНТ
(у його основі лежить слабкий тип вищої нервової діяльності)

 

Характерологічні риси

Позитивні
висока чутливість
сердечність, здатність до співчуття
тонка сприйнятливість
у звичній обстановці - старанний працівник
м'якість
доброзичливість

Негативні
уразливий і сором’зливий, невпевнений у собі
помисливість
замкнутість
знижена активність
низька працездатність (у несприятливих умовах)

      Меланхолік - це м'який і слухняний малюк. Меланхоліки сором’язливі, боязкі, а нерішучість - одне з основних властивостей їхнього характеру. Нерішучість проявляється в усіх рухах, жестах і вимові маляти-меланхоліка. Його засмучує і виводить з рівноваги будь-який дріб'язок, і ця емоційна нестійкість аж ніяк не каприз. Він чутливо реагує навіть на людський голос: спробуй його лише підвищити - і такий малюк відразу заплаче. Сльози в меланхоліків невичерпні, адже вони бояться усього, особливо незнайомих людей і нової обстановки.

       Діти-меланхоліки часто замикаються в собі, дуже погано звикають до нового колективу, прагнуть бути в "тіні". Часто "зациклюються" на невдачах, дуже болісно реагують на негативні оцінки, а покарання сприймають як справжню трагедію. Уразливості меланхоліка немає кінця й краю. Меланхолійні діти дуже недовірливі, часто хвилюються по дрібницях. Велике значення надають дріб'язкам.
        Таке маля побоюється зміни місць і зміни укладу життя. У нових, особливо конфліктних, ситуаціях губиться, працює значно нижче за свої можливості.
       Знання меланхолікові даються важко, через недостатню активність уваги маля постійно відволікається на сторонні предмети і не може зосередитися на головному.
       Будь-яка діяльність для меланхоліка - робота, від якої він миттєво утомлюється. Таке маля, навіть граючи, стомлюється. У цих дітей часто міняється настрій, вони малоініціативні, нелегко вступають у контакт із однолітками. Рухи їх невпевнені, бідні й часто метушливі. Мова тиха, але інтонація виразна.
       Такий малюк дуже довго готується до сну, погано засинає, важко прокидається, важко переходить від одного виду діяльності до іншого.
Як правильно виховувати дитину-меланхоліка
1. Основним підходом у вихованні дитини- меланхоліка є принцип, який умовно можна назвати "не нашкодь".
2. У спілкуванні з таким малям і у виховних впливах зважайте на уразливість його психіки - не підвищуйте голос і не тисніть на нього, своє невдоволення виражайте рівним упевненим голосом, не обзивайте його.
3. Пам’ятайте, що дитина- меланхолік має потребу в особливій увазі, теплих відносинах, у допомозі. Будьте з ним лагідними.
4. Частіше хваліть його й не скупіться на прояв щирих слів. У вашого малюка особлива інтуїція, і йому життєво необхідно відчувати, що його люблять.
5. Заохочуйте його навіть за незначні успіхи і досягнення.
6. Не пропускайте нагоди показати своєму уразливому чаду, що ви дуже цінуєте найменший прояв його турботи.
7. Ніколи не робіть своєму малюку зауваження на людях - це провокує розвиток серйозних комплексів.
8. У спілкуванні зі своєю дитиною частіше використовуйте тактильний контакт: торкайтеся до нього, гладьте по голові та ін.
9. Не забувайте про швидку стомлюваність, обумовлену слабкістю нервових процесів - не перевантажуйте його розвиваючими завданнями, у процесі виконання домашньої роботи робіть паузи. Пам’ятайте про те, що навіть ігри стомлюють його і можуть призвести до стресу.
10. Стресовою для дитини- меланхоліка є будь-яка ситуація змагання, намагайтеся їх уникати.
11. Не жадайте від меланхоліка того, що для нього нездійсненне. Націлюйте його на посильні заняття й допомагайте їх вчасно виконати, уникаючи перевтоми.
12. Уникайте в спілкуванні з дитиною наказів, тому що вони тільки сповільнюють його діяльність.
13. Розвивайте самостійність, даючи дитині посильні доручення. При кожному прояві самостійності заохочуйте свого малюка, підбадьорюйте теплим словом.
14. Проявляйте терпіння в розвитку активності, сміливості.
15. Стимулюйте маля до прояву ініціативи.
16. Розвивайте товариськість свого малюка.
17. Не лякайте й не залякуйте свого малюка. Дитині-меланхолікові протипоказані страшні історії, тривожні фільми та передачі.
18. Допомагайте позбутися від страху, для цього обговорюйте з дитиною його почуття. За страхи не висміюйте.
19. При виборі навчального закладу пам’ятайте, що для меланхоліка найбільше підходить рівна, потребуюча посидючості і терпіння діяльність (робота). Його не обтяжує навіть монотонна робота.
20. У звичній обстановці, у дружному колективі він успішно виконує доручену справу, учиться.
Пам’ятайте, що потрібно не приборкувати темперамент вашого малюка, а навчитися управляти їм.

Поради батькам

Часто за нескінченим потоком справ ми не звертаємо уваги на найдорожче, що в нас є – на наших дітей. А вони так потребують уваги!

Одного разу у дитини запитали: « Чого тобі найбільше хочеться?»

«Я хочу захворіти,бо коли я хворіла, тоді мама сиділа біля мене, розмовляла, розповідала казки, читалакнижки, мені було так добре»,- відповіла дитина.

Порада 1

Не забувайте приділяти увагу повсякденному спілкуванню з дитиною. І тоді колись почуєте: «Дякую тобі, мамо, за твою науку. Колисала ти мене, колиши й онуку».

Порада 2

Намагайтесь говорити спокійно і доброзичливо. Не зловживайте словами: «повинен», «треба». Не забувайте казати дітям «дякую», «вибач», адже вони вчаться того, чого їх навчають. Якщо дитина зростає у докорах, вона починає жити з почуттям провини.

Порада З

Будьте в міру вимогливими:

•виправляйте;

•реагуйте на недоліки;

•хваліть за мінімум — карайте за максимум. Примітка: інколи вмійте і «не побачити».

Порада 4

Спільні сімейні обіди — один з елементів належної культури поведінки, тільки не ті, де переважають уїдливі насмішки:

-Прибери лікті зі столу! Підніми голову, вона в тебе не глиняна!

-Не плямкай!

-Як ти їси, дивитись гидко!

-А хто за тебе «дякую» скаже!

Як говорив стародавній мислитель Сенека, «нелегко привести до добра повчанням, а легко прикладом».

То ж будьмо прикладом своїм дітям у всьому. Бо «блаженні ті батьки, чиє доброчесне життя є прикладом доброзичливості для дітей, зразком виправлення і правилом благих дій».  

Бабусине виховання

Для багатьох батьків старше покоління - справжній подарунок у вихованні та догляді за дитиною, в життя інших же втручання бабусь та дідусів приносить розбіжності, сварки і конфлікти. Як зробити спілкування малюка з вашими батьками максимально позитивними і ефективними?

Якщо у молодих батьків не завжди є можливість присвятити весь свій час виключно дітям, з бабусями і дідусями інша справа. Вирушаючи на роботу, часто саме старшому поколінню віддається перевага в нагляді за малюками. Звісно, практично в кожному випадку, у такого спілкування є свої плюси і мінуси:

  • Кому, як не батькам, довірити малюка? В силу свого досвіду, саме вони часто знають, як вчинити в ситуації, що склалася. Це є і позитивним, і негативним фактором, адже якщо ви шанувальник інноваційних методик та систем виховання, навряд чи ви відразу знайдете точки дотику.
  • Важливо, що батьки не тільки можуть підмінити вас, поки ви працюєте, а й дати вам з коханим час відпочити. Цей плюс особливо оцінять молоді батьки, які хочуть приділити час один одному.
  • Крім того, бабусі і дідусі завжди можуть організувати дозвілля малюка: читання казок, цікаві активності, заняття, ігри на свіжому повітрі.
  • Завдяки спілкуванню зі старшим поколінням, відбувається і соціалізація крихітки: малюк вчиться спілкуватися, закладає систему ролей в суспільстві, може більше часу проводити з однолітками, граючи на дитячих майданчиках або відвідуючи гуртки, на які його можуть водити саме ваші батьки, якщо вік і стан здоров'я це дозволяє.
  • Часто вагомою точкою для розбіжностей стає дозвіл старшими того, що забороняють батьки. Це може стосуватися як тривалого перегляду мультиків, так і зайвої кількості солодощів і т.д. Цей момент варто обговорити з самого початку, чітко встановивши загальні правила, задавши певний вектор у вихованні дитини, якому варто відповідати.
  • Окремим пунктом є харчування дитини під час перебування у бабусь і дідусів, а також годування малюка під час вашої відпустки. Відразу обговоріть, чим дитина повинна харчуватися.
  • Надмірна опіка маленького може зіграти не на користь, адже турбуючись про кожен крок, максимально обмежуючи будь-які небезпеки, дитина стає менш самостійною та активною.
  • Негативним моментом може стати і зайва похвала. Нагадайте своїм батькам, що хвалити варто за справу.
  1. Відразу обговоріть рамки допустимого. Зрозуміло, що контролювати ситуацію щомиті у вас не вийде, але обговоріть все, що вас турбує: чим дитина займається під час перебування у бабусі, чим харчується, як спілкується зі старшими і т.д.
  1. Всім суперечностям виділіть ще більше часу. Варто пояснити батькам, що вирішувати, як виховувати малюка, саме вам! Також зверніть увагу на те, що розбіжності між вами передаються і дитині, впливаючи не на користь.
  1. Не забувайте, що дискутувати щодо спірних моментів, потрібно у відсутність дитини. Пам'ятайте і про те, що своїм спілкуванням з батьками ви подаєте приклад дитині.

Якщо ж конфлікту не вдалося уникнути, не пускайте проблему на самоплив:

Часто саме бабусі та дідусі - справжня віддушина для малюка, джерело доброти, любові і турботи. З першого дня появи малюка на світ, розставте всі пріоритети і цілі у вихованні, знайдіть компроміси, і ваші батьки стануть для вас надійною опорою і незамінними помічниками!



Булінгу можна протистояти: 6 способів

1. Говоріть про це. Станьте ближче до дітей, розкажіть про цькування, яке могло бути у вашому минулому. Якщо після вашої відвертості дитина відкрилась і поділилась проблемою, не забудьте її похвалити, адже така дія потребує сміливості. Поговоріть і з класним керівником, аби з’ясувати, яким чином навчальний заклад може вплинути на ситуацію.

2. Продумайте захисні слова. Придумайте декілька фраз, типу: «Відчепися», «Дай мені спокій», або більш влучні.

3. Нейтралізуйте приманку. Якщо існує певний фактор, який привертає увагу агресорів, спробуйте, по можливості, прибрати подразник. Наприклад, якщо у дитини забирають гроші, запакуйте їй з собою обід.

4. Порадьте зібрати однодумців. Нагадайте, що компанію з двох чи трьох підлітків чіпатимуть з меншою вірогідністю, ніж тих, хто тримаються одинаками. Коли є проблемна ситуація, краще триматися разом.

5. Зберігайте спокій та бережіть себе. Якщо хуліган образить, інколи кращий захист – зберігати спокій. Подіяти може ігнорування, бо це та реакція, на яку менш за все чекають.

6. Не з’ясовуйте стосунків самостійно. Звісно, перше бажання батьків – розібратися з хуліганом та змусити його відповідати за свої дії, в ідеалі – ще б його батьків притягти до відповідальності. Але це погана ідея. Якщо ви хочете говорити з ними, то робіть це з посередником – хтось з адміністрації школи чи психолог. У разі фізичного насилля – звертайтесь до правоохоронних органів.

Як забезпечити безпеку дітей в мережі Інтернет

Пропонуємо декілька рекомендацій, які слід взяти до уваги:

  • розміщуйте комп’ютери з Internet-з’єднанням поза межами кімнати Вашої дитини;
  • поговоріть зі своїми дітьми про друзів, з яким вони спілкуються в он-лайні, довідайтесь як вони проводять дозвілля і чим захоплюються; 
  • цікавтесь які веб сайти вони відвідують та з ким розмовляють;
  • вивчіть програми, які фільтрують отримання інформації з мережі Інтернет, наприклад, Батьківський контроль в Windows*;
  • наполягайте на тому, щоб Ваші діти ніколи не погоджувалися зустрічатися зі своїм он-лайновим другом без Вашого відома;
  • навчіть своїх дітей ніколи не надавати особисту інформацію про себе та свою родину електронною поштою та в різних реєстраційних формах, які пропонуються власниками сайтів;
  • контролюйте інформацію, яку завантажує дитина (фільми, музику, ігри, тощо);
  • цікавтесь чи не відвідують діти сайти з агресивним змістом;
  • навчіть своїх дітей відповідальному та етичному поводженню в он-лайні. Вони не повинні використовувати Інтернет мережу для розповсюдження пліток, погроз іншим та хуліганських дій;
  • переконайтеся, що діти консультуються з Вами, щодо будь-яких фінансових операції, здійснюючи замовлення, купівлю або продаж через Інтернет мережу;
  • інформуйте дітей стосовно потенційного ризику під час їх участі у будь-яких іграх та розвагах;
  • розмовляйте як з рівним партнером, демонструючи свою турботу про суспільну мораль.

Використовуючи ці рекомендації, Ви маєте нагоду максимально захистити дитину від негативного впливу всесвітньої мережі Інтернет. Але пам’ятайте, Інтернет, це не тільки осередок розпусти та жорстокості, але й найбагатша в світі бібліотека знань, розваг, спілкування та інших корисних речей. Ви повинні навчити свою дитину правильно користуватися цим невичерпним джерелом інформації. 

Та найголовніше, дитина повинна розуміти, що Ви не позбавляєте її вільного доступу до комп’ютера, а насамперед, оберігаєте. Дитина повинна Вам довіряти. 

ЯК УНИКНУТИ ПОКАРАНЬ?

Необхідна профілактика. Вона полягає в тому, щоб запобігти небажаним діям дитини ще до їх здійснення. Для цього потрібно сформувати в дитини прийнятну реакцію на певні обставини, виробити вміння самостійно й адекватно їх оцінювати і відповідно діяти. Краще запобігти, ніж потім карати. Необхідно поспілкуватися з дитиною, пояснити, розповісти, показати на прикладі, чому так робити можна, а так — не можна, до яких наслідків може призвести порушення якогось правила, норми, розпорядження, яке покарання воно тягне за собою. Треба вчити дитину робити такий аналіз самостійно, думати, перш ніж щось зробити, передбачати наслідки скоєного.

Дитина народжується гармонійною, чистою і досконалою. Вона відкрита для світу, вона всотує все, що їй дають дорослі. Чим буде насичуватися її розум, наповнюватися її душа, залежить переважно від нас — батьків, дорослих.

Напевно, покарання як засіб виховання ще надовго залишиться в нашому житті. Для того, щоб його позбутися назавжди, треба дуже багато змінити в нашому суспільстві, в культурі сімейних взаємин, у системі суспільного виховання.

Золоті правила виховання в сім’ї

1. Повага до індивідуальності дитини (врахування бажань, інтересів, потреб), її самостійності, допомога у пошуку шляхів виходу зі складних ситуацій;

2. Формування системи цінностей та збереження в сім'ї емоційного комфорту;

3. Підвищення психологічної освіти батьків, набуття знань, урахування індивідуальних та вікових особливостей дитини;

4. Забезпечення тісного взаємозв'язку і взаємодії зі школою та іншими дитячими колективами. Лише дружні, відкриті стосунки дитини з батьками, взаємодопомога, турбота та увага забезпечать добрі відносини в сім'ї, бажаний результат виховання. 

ДИТИНУ НЕ КАРАЮТЬ:

l. За те, що вона чимось не влаштовує дорослих: холерика за те, що він непосидючий і впертий, сангвініка — за рухливість, флегматика — за повільність, неврівноваженого — за плаксивість.

2. Під час їжі.

3. Якщо вона зазнала невдачі (вона й без того засмучена, присоромлена, пригнічена). Тут краще підтримати її.

4. За необережність, а вчать обережності, роблячи висновки з прорахунків дитини; за повільність, незібраність (за цим може бути приховане занурення в себе або фантазування); за забруднений і порваний одяг, а вдягають відповідно до обставин; за прорахунки самих батьків тощо.

5. На людях (в автобусі, на вулиці), адже це ще й публічне приниження.

6. При молодшій дитині, оскільки підривається авторитет старшої, а якщо є ревнощі між дітьми, то це може породити озлобленість у старшої дитини, а в молодшої — злорадство, а це погіршить їх взаємини.

7. За емоційність, імпульсивність, енергійність. Здатність передбачати наслідки своїх вчинків остаточно формується у дівчат до 18 років, у хлопців — до 20, але навчати цього слід з трьох, а особливо з п'яти років. Карати за вчинки, які дитина не може передбачити, — значить карати за те, що вона дитина.

8. Поспішно, не розібравшись: краще пробачити десятьох винних, ніж покарати одного невинного. Необхідно поєднувати покарання з іншими методами виховання, дотримуючись педагогічного такту та враховуючи вікові та індивідуальні особливості дитини.

Реакція батьків на вчинок дитини має бути продуманою, вільною від негативних емоцій. У реакції не повинно бути істеричності. На істеричний крик, жестикуляцію, надлишок емоцій дитина відповідає тим самим. Не повинно бути люті, гніву. Лють призводить до надмірних покарань, а це породжує в батьків муки сумління. Спочатку покарали, а потім шкодують, жаліють. Тепер в очах дитини винні батьки і вона стає в позу ображеної. Не слід погрожувати дитині, краще попередити. Часом погроза сприймається гірше, ніж саме покарання. В погрозі завжди є шантаж, і зрештою дитина також починає шантажувати батьків. 

Десять заповідей батькам

1. Не навчайте тому, у чому ви самі не обізнані. Щоб правильно виховувати, треба знати вікові та індивідуальні особливості дитини.

2. Не сприймайте дитину як свою власність, не ростіть її для себе.

3. Довіряйте дитині. Залишайте за нею право на власні помилки, тоді дитина оволодіє вмінням їх самостійно виправляти.

4. Не ставтеся до дитини зневажливо. Дитина повинна бути впевнена в своїх силах, тоді з неї виросте відповідальна особистість.

5. Будьте терплячими. Ваша нетерплячість — ознака слабкості, показ вашої невпевненості в собі.

6. Будьте послідовними у своїх вимогах, але пам'ятайте: твердість лінії у вихованні досягається не покаранням, а стабільністю обов'язкових для виконання правил, спокійним тоном спілкування, неквапливістю і послідовністю.

7. Вчіть дитину самостійно приймати рішення і відповідати за них.

8. Замініть форму вимоги «Роби, якщо я наказав!» на іншу: «Зроби, тому що не зробити цього не можна, це корисно для тебе і твоїх близьких».

9. Оцінюючи дитину, кажіть їй не тільки про те, чим ви невдоволені, а й про те, що вас радує. Не порівнюйте її з сусідською дитиною, однокласниками, друзями. Порівнюйте, якою вона була вчора і якою є сьогодні. Це допоможе вам швидше набути батьківської мудрості.

10. Ніколи не кажіть, що у вас немає часу виховувати свою дитину, бо це означатиме: мені ніколи її любити.

Завжди пам'ятайте: ми виховуємо дітей власним прикладом, системою власних цінностей, звичним тоном спілкування, ставленням до праці та дозвілля.

Тож давайте вчитися виховувати наших дітей, пізнавати те, чого ми не знаємо, знайомитись з основами педагогіки, психології, права, якщо насправді любимо їх і бажаємо їм щастя. 

Як організувати навчання дитини під час карантину (10 порад батькам)

1.Сімейна нарада

Планування і організація – важливі складові успіху домашньої освіти під час карантину. Якщо ви хочете, щоб навчання пройшло успішно, зберіть всю сім’ю за одним столом і проговоріть, як тепер зміниться ваше життя.

Поговоріть з дітьми про нові правила і донесіть до них думку, що, незважаючи на те,що вони тепер сидять вдома, вони все одно будуть отримувати домашні завдання, які необхідно виконувати вчасно.

2.Розробіть розклад

Важливо створити розклад, який буде включати в себе навчання, прийоми їжі, домашні справи та інші заняття.

Підключіть до створення розкладу дітей – їм буде простіше дотримуватися його, якщо вони приймали участь у його створені.

3.Зверніться до школи за підтримкою

Зверніться до школи вашої дитини, яким чином вони готові вам допомогти: це стосується шкільної програми, онлайн-платформ і доступних ресурсів.

Поспілкуйтеся з учителем вашої дитини і дізнайтеся, чого конкретно від неї очікують з точки зору виконання завдань і шкільної роботи на час карантину.

4.Створіть дітям відповідне освітнє середовища

Не забувайте про те, що кожна дитина має різні здібні до навчання і концентрації, і кожен буде відчувати себе комфортніше в різних умовах.

Допоможіть їм створити власний робочий простір: за обіднім столом, у власному ліжку або в затишному кріслі у вітальні.

І не забувайте про те, що іноді зміна локації більше підходить дітям, які звикли переходити з одного класу в інший з кожним наступним уроком.

5.Не бійтеся запропонувати «хабар»

Деякі школярі мотивують себе самі, а деяким потрібно ввести додаткову умову, наприклад: «Тобі потрібно зробити одне, перш ніж ти зможеш зробити друге».

Обмінюйте зроблені уроки на час, проведений перед телевізором або за відеоіграми, однак запам’ятайте, що правила повинні бути прозорими і чіткими, щоб діти ясно розуміли, що їм потрібно зробити для того, щоб отримати певну нагороду.

Для дітей молодшого віку, рекомендуємо, записати всі справи на день і викреслювати їх у міру виконання, щоб діти могли спостерігати за своїм прогресом (метод «Чиста дошка»).

6.Робіть перерви

Протягом звичайного шкільного дня у ваших дітей є можливість перепочити – перерва. Не забувайте дозволяти їм робити такі ж перерви, коли вони займаються вдома.

7.Дайте дітям владу

Якщо подумати, зовсім неважливо, в якому порядку діти будуть виконувати завдання і робити домашню роботу. Необхідно надати їм можливість самим вибирати порядок роботи і терміни її виконання.

Просто візьміть аркуш паперу і запишіть на ньому всі завдання на сьогодні. Дозвольте дітям самим виконати завдання з цього списку в будь-якому зручному для них порядку, викреслюючи ті, які вже готові.

8.Обговоріть зроблене

Важливі короткі заключні зустрічі, які варто проводити з дітьми в кінці кожного навчального дня.

Обговоріть питання, які у них виникли, відмітьте прогрес у навчанні.

9.Похваліть дітей та себе

Ви опинилися в незнайомій ситуації,  ваш «шкільний день» не буде ідеальним, і це нормально. Просто пам’ятайте, що і ви, і ваші діти адаптуються до чогось абсолютно нового, тому вас неминуче чекають труднощі .

Карантин – це важкий стрес для всіх. Невизначеність, страх за власне здоров’я, хвилювання за близьких, напружена обстановка на роботі, а ще й закриття шкіл – це стрес для кого завгодно. Знайдіть можливість похвалити дітей та себе у цій ситуації.

10.Відпочивати та веселитись

Не звинувачуйте себе за те, що щось не вдалося. Станьте однією командою, прислухайтеся один до одного і не забувайте відпочивати і веселитися.

ПОРАДИ МУДРИМ БАТЬКАМ: 50 ФРАЗ, ЯКІ ХОЧЕ ЧУТИ ДИТИНА

Пропонуємо вам простих 50 фраз, які вселять у вашу дитину віру в себе, повагу до вас та впевненість у власних силах. Насправді цей список необмежений та може доповнюватися Вашими варіантами.

Іноді здається, що підтримати дитину можна тільки словами «молодець, добре!» Насправді таких слів куди більше. Саме вони допомагають дитині відчути, що ви її любите, розумієте і приймаєте. Дитячий та сімейний психолог Катерина Кес уклала список фраз, які сприяють утвердженню дитини.

Покажіть дитині, що вірите в неї:

«Я тобі довіряю».
«Я в тебе вірю».
«Я поважаю твоє рішення».
«Це непросто, але ти зможеш».
«Ти робиш правильно».
«Ти все правильно розумієш».
«Як тобі це вдалося?»
«Навчи мене. Як це в тебе виходить?».
«Ти робиш це краще, ніж я».
«У тебе виходить це краще, ніж у мене».

Зверніть увагу на зусилля і старання дитини:

«Я бачу, ти доклав чимало зусиль».
«Я бачу, як ти старався».
«Виходить дуже добре!»
«Ти наполегливо рухався в перед – і все вдалося»
«Можу уявити, скільки часу на це пішло!»
«Уявляю, як довго ти намагався, щоб це вийшло!»
«Твої старання дають гарний результат!»
«Ти добряче потрудився над цим – і результат чудовий!»

Подякуйте за час, проведений разом:

«Я дуже ціную час, який ми з тобою проводимо разом».
«Я з нетерпінням чекаю, коли ми зможемо знову пограти завтра».
«З тобою дуже цікаво».
«Мені дуже сподобалося, як ми пограли».
«Я рада, що ти вдома».
«З тобою дуже цікаво і приємно грати».

Допоможіть дитині самій оцінити свій результат:

«Що ти думаєш про це?»
«Уявляю, як тобі самому приємно!»
«Що тобі самому тут найбільше подобається?»
«А як ти сам думаєш?»
«А що ти сам про це думаєш?»
«А як тобі здається?»
«А тобі самому як би хотілося?»

Дякуйте дитині за допомогу та внесок:

«Щиро дякую тобі за те, що ти ... (за конкретну справу)».
«Спасибі за те, що ти зробив».
«Спасибі за твоє розуміння».
«Щиро дякую за твою допомогу».
«Ти мені дуже допомагаєш, дякую!»
«Завдяки тобі я закінчила цю роботу швидше».
«Завдяки тобі у нас тепер так чисто».

Скажіть про те, що бачите:

«Ого! Кімната чиста!»
«Дивись-но! Постіль застелена!»
«Які яскраві фарби ти береш!»
«Я бачу, ти дуже постарався!»
«Бачу, що ти сам прибрав зі столу!»
«Я не можу намилуватись тобою! Ти такий красивий!»

Змалюйте свої відчуття:

«Я дуже люблю вчитися і гратися з тобою».
«Радію, коли ти вдома».
«Я відчуваю, що ми з тобою як одна команда».
«Мені дуже приємно, коли ти так говориш».
«Я така щаслива, що ти у нас є».
«Мені дуже приємно, коли ти мені допомагаєш».

 

ОДИН ДЕНЬ – БЕЗ НОТАЦІЙ

(поради батькам)

1.     Будіть дитину спокійно; коли вона прокинеться, мусить побачити вашу усмішку і почути ласкавий голос. Не підганяйте зранку, не смикайте по дрібницях, не дорікайте за помилки і через необачність, навіть якщо "вчора попереджали ".

2.     Не квапте, вміння розрахувати час – ваше завдання, і якщо це вам погано вдається, то провини дитини в цьому немає.

3.     Не виряджайте дитину до школи без сніданку, їй потрібно багато попрацювати.

4.     Не прощайтесь, попереджаючи та наставляючи: "Дивись, не пустуй", "Поводь себе добре", "Щоб сьогодні не було поганих оцінок" т.п. Побажайте успіху, знайдіть декілька ласкавих слів. У дитини попереду важкий день.

5.     Забудьте фразу "Що ти сьогодні одержав?" Зустрічайте дитину після школи спокійно, не обрушуйте на неї тисячу питань, дайте розслабитись (пригадайте, як ви самі почуваєтесь після важкого робочого дня, багатогодинного спілкування з людьми). Якщо ж дитина занадто збуджена, якщо бажає поділитися чимось, не відмахуйтесь, не відкладайте на потім, вислухайте, це не забере багато часу.

6.     Якщо бачите, що дитина засмучена, але мовчить, не допитуйтесь, нехай заспокоїться, тоді і розповість усе сама.

7.     Вислухайте зауваження вчителя, не поспішайте влаштовувати допит і постарайтеся, щоб ваша розмова з учителем відбувалася без дитини.

8.     Після школи не поспішайте посадити виконувати уроки, необхідно 2-3 години відпочинку (а в першому класі добре було б години півтори поспати ) для відновлення сил. Найоптимальніший час для приготування уроків від 15до 17 год. Заняття вечорами некорисні, завтра прийдеться все починати спочатку.

9.     Не примушуйте виконувати всі уроки за раз, після 15-20 хв. занять необхідні 10-15 хвилинні "перерви".

10. У спілкуванні з дитиною намагайтесь уникати умов: "Якщо ти зробиш, то..." Інколи умови стають нездійсненними і не залежать від дитини, і ви можете опинитися в дуже складній ситуації.

11. Під час приготування уроків не сидіть "над душею", дайте можливість працювати самій, але якщо ж потрібна ваша допомога, наберіться терпіння. Спокійний тон, підтримка ("не хвилюйся все вийде", "давай розберемося разом", "я тобі допоможу"), похвала (навіть якщо не дуже виходить) необхідні. Не акцентуйте увагу на оцінках.

12. Знайдіть (постарайтеся знайти) протягом дня хоча б півгодини, коли ви будете належати тільки дитині, не відволікаючись на домашні справи, телевізор, спілкування з іншими членами родини. В цей момент найважливіше справи дитини, радості, невдачі, турботи.

13. Віднайдіть єдину тактику спілкування усіх дорослих у сім'ї з дитиною, свої суперечності з приводу педагогічної тактики вирішуйте без неї. Якщо щось не виходить, порадьтеся з учителем, лікарем, психологом, не вважайте зайвою літературу для батьків, там ви знайдете багато корисного.

14. Будьте уважними до скарг дитини на головний біль, втому, поганий стан. Найчастіше це об'єктивні показники втоми, складності навчання.

15. Запам'ятайте, що навіть "зовсім великі" діти (ми часто говоримо "Ти вже великий" 7 – 8 – річній дитині) дуже люблять казку перед сном, пісеньку і ласкавий дотик. Це все заспокоює їх, допомагає зняти напругу, яка накопичувалась за день, і спокійно заснути. Намагайтесь не згадувати перед сном неприємностей, не з'ясовувати стосунки, не обговорювати контрольну роботу, що буде завтра.

Завтра новий день, і ми повинні зробити все можливе, щоб він був спокійним, добрим і радісним.

При спілкуванні з дитиною слід уникати:

Ø  Давати поради, які передбачають готові рішення: «А ти дай здачі», «Я б на твоєму місці» - дитина не відчуває підтримки і може подумати, що її почуття стосовно ситуації неправильні.

Ø  Критичних зауважень, доган, звинувачень, що викликають сильну захисну реакцію і відмову від розмови.

Ø  Читати мораль та повчати. Це викликає в дітей почуття тиску та неповноцінності.

Ø  Випитування, розслідування: «Ну, ти, все-таки, скажи, що трапилось?» - краще замінити стверджувальним реченням: «Тобі зараз важко говорити про те, що сталося».

Ø  Співчуття на словах, умовляння: «Я тебе розумію» та інші фрази занадто формальні для дитини. Іноді краще просто обійняти засмучену дитину.

Вірте, що у Вас і Вашої дитини все буде добре! Пам’ятайте, що Ви і Ваша дитина – найрідніші люди один для одного. Навіть в часи, коли Вам важко знайти спільну мову, відшукайте в собі сили залишатися поруч та підтримати один одного.





Безпека дітей в інтернеті

Челендж (англ. Challenge) – жанр інтернет-роликів, в яких блогер виконує завдання на відеокамеру і розміщує його в мережі, а потім пропонує повторити завдання своєму знайомому або необмеженому колу користувачів. Саме слово челендж зазвичай перекладається як «виклик» у контексті словосполучення «кинути виклик».

Найбільш небезпечними останнім часом стали челенджі:

·         «вогняний челендж» (Fire challenge);

·         «падіння в стрибку» (Tripping jump challenge);

·         «проломити-череп-челендж» (Skull-breaker challenge);

·         «отруєння капсулами для прання» (Tide pods challenge);

·         «суїцидальний челендж Момо»;

·         «удушення/непритомність/втрата свідомості» (Choking/fainting/pass-out challenge);

·         «контрольована задуха» (Вlackout challenge);

·         «вибух розетки» (Outlet Challenge);

·         «вистрибни з автомобіля» (Drake «In My Feelings»);

·         «я без свідомості» (Pass out prank, Shocking games) тощо.

Вірусний характер поширення цих челенджів дозволяє їм швидко розповсюджуватись та продовжувати існувати, незважаючи на смертельну небезпеку. Служби технічного обслуговування та контролю за контентом популярних соціальних мереж не завжди вчасно виявляють та блокують контент, що закликає до небезпечних дій. Однак кожен користувач, помітивши контент, який може загрожувати життю та безпеці інших, може звернутися до адміністрації сайту зі скаргою, і врятувати комусь життя.

Найбільшої уваги щодо профілактики потребують підлітки (12-17 років), оскільки це етап активного формування самооцінки, інтересів, моральних уявлень, соціальних установок та потреби в спілкуванні з однолітками. Підліток прагне отримати новий досвід та яскраві емоції, дізнатися, на що він здатний та усім продемонструвати свою винятковість, а соціальні мережі стають для нього платформою для отримання визнання та самоствердження. Однак, несформована психіка, емоційна нестабільність через великий потік інформації, можливі соціальні невдачі та бажання втекти від реальних проблем, вимушена ізоляція під час карантину знижують критичність підлітків до обраних ними способів поведінки. Підлітки в силу вікових особливостей намагаються відокремитись від батьків, відійти у бік і знайти себе. Якщо ж це не вдається, підлітки починають втрачати інтерес до життя, не даючи собі можливості знаходити інші варіанти розв’язання проблеми. Такі підлітки є найбільш вразливою групою для небезпечних челенджів та «груп смерті».

Поради щодо безпечної поведінки дитини в цифровому середовищі:

·         говорити з дитиною про безпеку в Інтернеті та допомагати розвивати критичне мислення, вчити робити аргументований вибір та нести відповідальність за його результати. Проста заборона використання ґаджетів може призвести до втрати довіри дитини до дорослого та приховування нею своїх захоплень. Найперше варто говорити, пояснювати, формувати культуру використання Інтернету в повсякденному житті;

·         будувати відкриті та довірливі стосунки з дитиною щодо використання технологій: підтримувати спілкування, давати поради. Дитина має знати, що дорослий поруч і готовий допомогти;

·         разом з дитиною переглядати матеріали на її улюблених веб-сайтах та грати в її улюблені Інтернет-ігри. Це допоможе краще зрозуміти інтереси дитини, її захоплення та причини такого вибору. Також це може стати приводом для невимушеного початку розмови про безпеку в Інтернеті;

·         формувати корисні звички використання ґаджетів та цифрового середовища, розвивати цифрові, соціальні й емоційні навички, такі як: повага, емпатія, критичне мислення, відповідальна поведінка та психологічна стійкість;

·         підвищувати самооцінку дитини, дозволяти дитині самостійно робити вибір і бути відповідальним за нього, вчити моделям поведінки із негативним досвідом в Інтернеті;

·         заохочувати користуватись ґаджетами в зонах видимості дорослих. Це допоможе тримати під контролем, з ким ваша дитина контактує в Інтернеті через телефон, планшет, смарт-телевізор, ігрову приставку та інші пристрої, підключені до Інтернету;

·         встановлювати часові межі користування ґаджетами, щоб балансувати час, проведений в режимі онлайн та флайн;

·         контролювати додатки, ігри, веб-сайти та соціальні мережі, якими користується дитина, та їх відповідність віку дитини;

·         вчитись встановлювати на ґаджети дитини батьківський контроль, вимикати можливість спілкування або обміну повідомленнями в онлайн-чатах та функцію «поділитися розташуванням» у налаштуваннях додатків чи ігор, оскільки це може наразити дитину на небезпеку у вигляді небажаного контакту чи розкрити її фізичне місце розташування;

·         перевіряти налаштування приватності в іграх та соціальних мережах, якими користується дитина, наявності в її профілі ввімкнених налаштувань приватності. Обмежити коло осіб, які можуть контактувати з дитиною та просити дитину радитись, перш ніж додавати нових друзів;

·         використовувати доступні технології для налаштування батьківського контролю на пристроях, які можуть обмежувати шкідливий контент, контролювати дії дитини та обмежувати чи блокувати час користування підключеними до Інтернету пристроями або окремі функції (наприклад, камери, покупки через мобільні додатки);

·         бути уважними до ознак страху чи тривоги, зміни поведінки, режиму сну та апетиту. Спостерігати, як дитина будує контакти зі світом: якщо більше сидить у ґаджетах, замкнута й не може описати свій стан; не знаходить слова, щоби розповісти про свої почуття та проведений день; якщо наживо не спілкується, не ходить у гості, не ходять в гості до неї; слухає депресивну, параноїдальну музику; має відсторонений погляд, апатію, дитина млява, має поганий апетит, не має інтересу в очах – у такому разі треба звертатися до фахівців і знати, куди звернутися за додатковою порадою та підтримкою, а також повідомляти дитині, куди вона може у разі потреби звернутись по допомогу. Важливо рахуватися з почуттями підлітка і не заперечувати їх, треба легалізувати ці почуття і дати дитині зрозуміти, що її приймають і про це можна говорити у родині.

У разі виявлення, що дитина стала жертвою будь-яких проявів насильства чи експлуатації, вербування чи маніпуляцій в цифровому просторі, варто одразу звернутись до Національної поліції України та надіслати повідомлення про правопорушення до департаменту кіберполіції Національної поліції України за посиланням (цілодобово) (див.: Поради з безпеки онлайн для батьків та опікунів).

Психологічну допомогу та підтримку можна отримати за номерами телефонів:

1) Національна гаряча лінія з питань протидії насильству та захисту прав дитини (Пн – Пт з 12:00 до 16:00):

·         0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних);

·         16 111 (безкоштовно з мобільних).

2) Онлайн консультація для підлітків в Teenergizer.

3) Чат-бот у Telegram і Viber допоможе дізнатись, куди звертатись за допомогою.

Встановити «батьківський контроль» для пристроїв із операційною системою Windows 10 можна за такою послідовністю дій:

1) перейдіть з меню Пуск в розділ «Облікові записи користувачів»;

2) у категорії «Сім’я та інші користувачі» натисніть «Додати члена сім’ї»;

3) операційна система на вибір запропонує створити профіль для дитини або дорослого;

4) обравши відповідний пункт, введіть адресу електронної пошти. Для підтвердження адреси зайдіть в папку вхідних повідомлень електронної пошти.

Важливо: операційна система не дозволить активувати «батьківський контроль» для локального облікового запису. Створіть новий профіль для кожного користувача, якого належить контролювати.

Встановити «батьківський контроль» для пристроїв з операційною системою Android можна за такою послідовністю дій:

1) відкрийте програму «Play Маркет»;

2) у лівому верхньому кутку екрану натисніть на значок «меню» і виберіть «Установки» – «Батьківський контроль».

3) увімкніть означену функцію.

4) обмежте доступ до налаштувань «батьківського контролю», встановивши PIN-код.

5) встановіть такі фільтри: «Додатки, ігри, фільми і серіали. Виберіть максимально допустиме вікове обмеження для контенту», «Музика і книги. Забороніть завантаження і покупку контенту для дорослих».

Важливо: «батьківський контроль» діє тільки на тому пристрої, де ви його налаштували. При необхідності ввімкніть його на іншому пристрої, знову виконавши наведені вище інструкції.

Встановити «батьківський контроль» для пристроїв «iPhone», «iPad», «iPod touch» можна за такою послідовністю дій:

1) перейдіть в меню «Налаштування» – «Основні» – «Обмеження».

2) покрутіть вниз і натисніть «Обмеження», а потім «Включити обмеження».

3) створіть пароль функції «Обмеження». Код-пароль обмежень необхідний для зміни налаштувань або відключення обмежень.

Дискримінація: що варто знати

Сімейна дискримінація — несправедлива поведінка щодо одного (двох і більше) членів родини з боку інших членів сім’ї: від ігнорування, вербальних образ і фізичних нападів до відмови в основних потребах, реалізації тих чи тих прав.

 Законодавчо визначено такі форми дискримінації:

 пряма та непряма дискримінація 

підбурювання до дискримінації 

пособництво у дискримінації 

утиск 

Чому виникає дискримінація у сім’ї 

Незалежно від проявів в основі сімейної дискримінації — заперечення, неприйняття відмінностей, неповага до інших. Чи не основною передумовою виникнення дискримінації є негативні соціальні стереотипи. Вони породжують упередження, що запускають дискримінаційні процеси. Через панівні уявлення в суспільстві щодо того, що означає бути жінкою, чоловіком, дружиною, батьками тощо, у членів сім’ї може виникати відчуття незадоволення, дискомфорту. Відчуття «невідповідності стандартам» призводить до появи труднощів у взаєминах. 

Сучасні ЗМІ активно декларують «очевидні істини» на кшталт: 

молодим бути ліпше, аніж старим 

яскраві й сексуальні жінки успішніші, ніж «сірі миші» (бодай і розумні) 

агресивним «мачо» бути престижніше, ніж лагідним чоловіком 

Подібні стереотипи міцно закріплюються у свідомості людей, і це негативно позначається на сімейному мікрокліматі багатьох родин Дискримінаційні процеси в сім’ях часто розростаються через так звані розширені привілеї когось із членів родини. Ідеться про відчуття виняткового права на щось у сімейних взаєминах відповідно до статусу, віку, статі тощо. Фактично такі привілеї «легітимізують» дискримінаційну поведінку. 

Вікова дискримінація 

Вікова дискримінація у сім’ї полягає в негативному ставленні до представників іншого покоління, які матеріально та/чи психологічно залежать від інших. Жертвами вікової дискримінації стають переважно діти. Їхню думку ігнорують, не враховують під час прийняття важливих сімейних рішень щодо виховання, розвитку чи дозвілля. Так відбувається через стереотипні міркування дорослих: час дорослих набагато цінніший за час дітей справи батьків завжди серйозні та важливі, а діти лише граються та байдикують діти не мають достатнього життєвого досвіду і відповідних розумових здібностей, аби брати участь у розв’язанні «дорослих» питань батьки ліпше знають, як дітям буде добре, де навчатися, із ким спілкуватися, чим займатися тощо. Деякі батьки поводяться надто суворо, ототожнюють поняття «дисципліна» із тотальним контролем і вимогою абсолютної покірності дитини. У таких родинах спроби дитини проявляти самостійність і робити щось по-своєму закінчуються насильницькими діями з боку дорослих. 

«Батьківською любов’ю» маскують дискримінацію. 

Наслідками подібного «підходу» до виховання стають: 

занижена самооцінка 

нерозвинена суб’єктність 

відсутність самоповаги

 депресивність 

Дорослі вважають за необхідне «соціалізовувати» дітей, розвивати, навчати й виховувати їх, аби ті згодом зайняли в суспільстві престижну нішу — обійняли високу посаду, були матеріально забезпеченими тощо. Таке «доросле» розуміння «щасливого» дитинства призводить до перевантаження дитини: через значну кількість різноманітних занять у неї не залишається часу для ігор на вулиці, спілкування з друзями тощо. Традиційно українській культурі притаманне поважне ставлення до людей літнього віку. Однак у сучасних сім’ях дідусі й бабусі також стають жертвами дискримінації. Нині стійко закріпився оцінювальна континуум «молодість — старість», за якого: молодість асоціюють із позитивними конотаціями (краса, здоров’я, енергійність, щастя, успішність, перспективність тощо) старість супроводжують негативними конотаціями (хвороба, безпомічність, слабоумство, нещастя, відсутність майбутнього тощо) 

Ґендерна дискримінація 

Передумовою виникнення ґендерної дискримінації насамперед є патріархальні погляди щодо ролі партнерів у сім’ї: жінка народжувати та виховувати дітей плекати сімейний затишок чоловік матеріально забезпечувати сім’ю у вихованні дітей здійснювати лише дисциплінарні санкції. Такі уявлення дискримінують як жінок, так і чоловіків, оскільки шляхи їхньої самореалізації чітко визначені та не підлягають «оскарженню». Вони не дають змоги конструювати спільне життя відповідно до індивідуальних потреб та інтересів кожного. Подібні переконання стають джерелом сімейних конфліктів, нав’язують нормативні ролі.

 Дискримінація і насилля 

Дискримінація може стати підґрунтям для виникнення насилля в сім’ї. Насилля в сім’ї — це будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім’ї щодо іншого, які порушують його права і свободи як людини і громадянина, завдають моральної, фізичної чи психологічної шкоди. Може мати такі прояви: вербальні образи, приниження, знущання, погрози, змушування, примусове позбавленні волі, суворий контроль поведінки, побиття. Насилля як крайній вияв дискримінації здебільшого притаманний тоталітарним сім’ям. Особливістю побудови взаємин у таких сім’ях є утвердження влади та її захист домінантним членом сім’ї: його права і привілеї не обговорюють його потреби і бажання є первинними, а бачення сімейного життя — безапеляційним. Значна частина українців досі дотримується патріархальних уявлень щодо конструювання сімейного простору. Це марґіналізує партнерські (демократичні) сім’ї, спрямовані на індивідуальну самореалізацію кожного члена родини. Помилково вважати, що агресором у сім’ї є виключно чоловік. Жінка також може бути агресором. Трапляється, що дружина тероризує чоловіка, ображає його, принижує гідність, знущається тощо. Жінка-агресор не знає іншого способу висловити свою незгоду з чоловіком. Часто жінка вчиняє насильницькі дії щодо дітей. Відбувається це тому, що вона не вміє чи не хоче брати участь у житті дитини з позиції друга, оскільки це потребує більше зусиль, часу та відповідної внутрішньої роботи. Іноді мати виправдовує свою несправедливу поведінку щодо дитини, її приниження, навіть побиття аргументами на кшталт: «Це все заради неї/нього…» «Мене теж так виховували, я ж нормальною людиною виросла»


Відчуваєте, що вашого батьківського терпіння останнім часом не вистачає? Ви не одинокі. Ці поради можуть допомогти підтримувати хороший настрій.

Під час карантину ми змушені проводити багато часу з близькими у замкненому просторі, ще й працювати. Особливо складно тим, у кого є малі діти.

Коли йдеться про те, як саме ваша дитина може звести вас з розуму, межі майже немає. Безліч питань, які ніколи не закінчуються й завжди виникають у невлучний час. Безлад у кімнаті та й по всій квартирі, якщо ви не встигаєте за ними наглядати. Постійні прискіпування до всього. Американські гірки в настрої. Нескінченні "хочу" й "дай".

Пандемія лише посилила все це – постійний стрес, робота з дому, нестача сну й дуже мало часу, який ми можемо провести на самоті.

Все це рано чи пізно призводить до вибуху люті. І це природно, адже в нас майже не залишилось каналів для відведення своєї енергії та можливості нормально займатися улюбленим хобі або спортом (через карантин багато чого не працює).

Але є хороша новина – існує багато поведінкових тактик та швидкодійних, заспокійливих технік, які допоможуть впоратися з неприємною ситуацією.

Ігноруйте дратівливу поведінку

Кетрін Перлман, доктор філософії, засновниця "Сімейного тренера" та авторка книги "Ігноруй це!", рекомендує ігнорувати будь-яку поведінку, яка дратує, привертає увагу або виникає після того, як ви вже сказали "ні".

І на противагу вона пропонує засипати своїх дітей увагою, коли вони поводяться добре.

Змініть динаміку. Виділить короткі проміжки часу для глибокого спілкування з дітьми

Оскільки наші діти, ймовірно, також стресують через цю ситуацію, їхня поведінка може бути своєрідним пошуком заспокоєння.

Вони хочуть знати, що, попри потрясіння, все буде добре, ви все одно будете поруч, любитимете їх та захищатимете.

Виокремте 20 хв, щоб пограти в настільну гру, щось намалювати разом або зробити щось інше, що витягне вас обох "з динаміки створення стресу".

Відповідь на цю глибшу потребу, імовірно, зменшить їхні надокучливі дії.

Перевірте свої емоції та навчиться керувати ними

Зв’язок зі своїми емоціями допомагає зробити кращий вибір щодо того, як реагувати на своїх дітей.

Для перевірки систем зв’язку достатньо кількох хвилин протягом дня:

  • Заплющте очі.

  • Покладіть одну руку на живіт, а другу – на серце.

  • Зверніть увагу на серцебиття, зробіть глибокий вдих та видих.

  • Проскануйте своє тіло на будь-які відчуття.

  • Відкрийте очі й зауважте, що саме ви відчуваєте.

Нагадайте собі, що надзвичайних ситуацій немає. Ніхто не вмирає.

Змініть свої думки. Повторюйте про себе невеличку мантру: "Вона поводиться як дитина, бо є дитиною. Я тут дорослий / доросла".

Спробуйте фізично зняти напругу. Зверніть увагу на те, де ви тримаєте напругу у своєму тілі, і витрусіть її. Глибоко вдихніть і продуйте. Видайте гучний (але не загрожуючий) звук.

Заземліться

Ще один простий засіб – вода. Вона часто допомагає заземлитись. Для цього достатньо потримати руки під проточною водою або випити склянку води.

Ще можна сісти на підлогу та порахувати назад від 50 або зробити кілька глибоких вдихів, говорить Девон Кунцман, тренер з виховання та життя малюків.

Використовуйте "техніку швидкої узгодженості"

Якщо ми потрапляємо в спокійний стан, дослідження в Інституті HeartMath показують, що серця наших дітей фізично реагуватимуть на стан нашого серця.

Спробуйте цю техніку, розроблену Інститутом HeartMath:

  • Зосередьте увагу на своєму серці.

  • Вдихайте протягом шести секунд і робіть видихи протягом шести секунд, але трохи повільніше і глибше, ніж зазвичай.

  • Намагайтеся активно відчувати турботу чи вдячність за щось чи когось.

  • Робіть це протягом двох хвилин (можете попросити своїх дітей приєднатися до вас).

Виконайте стійку на голові. Серйозно!

Перебування головою вниз допомагає заспокоїти нервову систему, збільшує приплив крові до мозку і дає вам нову перспективу.

Не обов’язково виконувати стійку на голові, адже вправа травматична й краще виконувати її під наглядом тренера, якщо до цього ви ніколи її не робили.

Можна виконати прості пози йоги, такі як "Собака вниз", "Поза дитини" або ляжте на спину й підійміть ноги вгору по стіні. Щоб збільшити заспокійливий ефект, зробіть 5-10 глибоких вдихів.

Переосмисліть ситуацію

"Перспектива – це один з найпотужніших інструментів виховання дітей", – говорить Кунцман.

Психолог Айлін Кеннеді-Мур зазначає, що історії, які ми розповідаємо собі про неправильну поведінку наших дітей, можуть або підживити наш гнів, або спонукати нас реагувати корисними способами.

Історії, які ми розповідаємо собі про власні можливості, також є критичними.

Спробуйте ці "перемикачі перспектив":

  • Замініть "Їй так погано!" на "Їй важко".

  • "Я більше не можу!" на "Я можу робити важкі речі. Що мені потрібно зараз, щоб рухатися вперед? "

  • "Я погано справляюся з батьківством!" на "Я вчуся щодня, так само, як і мої діти".

  • "Він настільки маніпулятивний!" на "Він намагається задовольнити свої потреби".

  • "Вона робить це, бо не поважає мене!" на "Вона перевіряє свої межі".

  • "Він намагається звести мене з розуму!" на "Він голодний і втомлений".

  • "Їм не до когось, крім них самих!" на "Вони роздратовані й постійно ниють, тому що так довго не бачили своїх друзів".

Їжте продукти, збагачені магнієм

Під час стресових моментів кількість цього важливого мінералу швидко зменшується, і саме тоді він нам найбільше потрібен.

Їжте зелені листяні рослини, такі як шпинат та капуста, або готуйте смузі з бананом, авокадо та темним шоколадом.

Завжди робіть висновки

Коли ви будете спокійні, поміркуйте над тим, чого можете навчитися з того, що сталося. Як ви можете підтримати себе, щоб залишатися більш емоційно регульованим?

Пізніше, коли ви та ваша дитина відчуєте спокій і зв'язок, спробуйте поговорити з нею про те, що сьогодні сталося, та про її поведінку. Але робити це треба спокійно та лагідно, пояснюючи, чому вам було важко.

Якщо ситуація повторюється, складіть список можливих рішень і починайте їх випробовувати. Життя занадто коротке, щоб переживати ті ж самі проблеми знову і знову.

Не виходить запам’ятати ці кроки? Можна роздрукувати маленьку шпаргалку і носити її з собою. Кілька місяців практики, і ви навіть не згадаєте, коли востаннє вам урвався терпець.

 

Як підготуватися  до школи в домашніх умовах

З якого віку потрібно починати готуватися, на що варто звернути увагу насамперед, які навички опановувати і як мінімізувати стрес на початку навчання — відповіді на ці запитання вм знайдете у цій статті.

Розвивайте емоційний інтелект

Часто батьки приділяють багато часу поліпшенню академічних навичок дитини, але зовсім забувають про емоційний інтелект. Школяр може бути на досить високому рівні в навчанні, але не зможе знайти спільну мову з однокласниками та подолати елементарні труднощі. Ще до першого класу дитині важливо вміти вирішувати конфлікти, контролювати емоції, відповідати за свої вчинки, співпрацювати з іншими.

Тому сину або доньці потрібно якомога більше спілкуватися з однолітками. Якщо немає можливості віддати чадо до садочка, зверніть увагу на різні розвиткові курси чи гуртки. Адже соціальні навички розвиваються в середовищі взаємодії з іншими.

Вдома можна програвати різні ситуації: що робити, коли треба вийти під час уроку, навіщо ділитися, як чинити, коли тебе ображають, на що краще не звертати увагу, а де потрібно пояснити, що з тобою так поводитися не треба. Можна грати в школу, причому дитина може виконувати роль як учня, так і вчителя.

Дозвольте дитині отримувати життєвий досвід. Коли ви встановлюєте межі відповідальності, обов’язково поговоріть про правила та наслідки. Наприклад, ваша дитина захотіла посадити квіточку. Розкажіть, що її потрібно поливати щодня, інакше рослина засохне і загине. Запропонуйте допомогу, якщо бачите, що малюк не справляється. Але не потрібно все робити за нього. Якщо дитина не хоче доглядати за рослиною, дозвольте їй побачити наслідки своєї недбалості.

Перший навчальний рік — це завжди стрес. Нові правила, колектив, розклад дня. Щоб мінімізувати цей стрес, встановіть потрібний режим заздалегідь. Приблизно за два-три тижні до початку навчання запропонуйте вашому майбутньому школяру лягати спати та прокидатися у визначений час. Це дасть змогу швидше адаптуватися до шкільного розпорядку.

Навчайтеся поступово

Є батьки, які починають підготовку в останнє літо. Знаходять різні курси, починають активно виконувати різні завдання з дітьми вдома. І їхня помилка навіть не в тому, що вони пізно почали, а в тому, що одразу обирають вправи надто високого рівня. Це призводить до стресу в дитини, вона з острахом думає про те, що на неї чекає у школі. Навіть якщо до навчального року залишилось кілька місяців, все одно починайте готуватися із самого початку.

Задуматися про підготовку варто вже з 2-річного віку. Але це не означає, що потрібно сидіти за зошитами, одразу вчитися читати і писати. Усе має бути поступово. Починайте з навчальних ігор на розвиток пам’яті, уваги та логіки. І потім крок за кроком вивчайте щось нове. Запитуйте дитину, що її цікавить, і допомагайте знайти відповіді на всі запитання.

Звертайте увагу на темп навчання. Може бути так, що в тому ж віці одна дитина вміє набагато менше, ніж інша. Це не означає, що є якісь прогалини, просто в кожного свій темп навчання. Дозвольте своїй дитині навчатись у власному темпі, не підганяйте її, інакше це знову ж таки призведе до стресу і демотивує. Не всі можуть швидко засвоювати інформацію, деяким учням потрібно більше часу на щось. Не поспішайте і переконайтеся, що ваша дитина повністю зрозуміла попередній пункт і відпрацювала його на практиці, перш ніж робити наступний крок. Навіть якщо дитина вже добре читає, але їй дали текст, у якому вона не розуміє багатьох слів, це може відбити будь-яке бажання далі читати, або й узагалі навчатись.

Не забігайте наперед. Програма першого класу розрахована на учнів із середнім рівнем знань. На початку року діти з вищим рівнем пригадують те, що вже знають, а з нижчим — засвоюють нову інформацію. Але якщо ваш першокласник буде вже все знати по програмі, то він швидко звикне до того, що не потрібно докладати багато зусиль, щоб бути попереду. У такому разі в дитини відпадає необхідність розвиватися далі, удосконалювати свої навички. І тоді діти, що прийшли із середнім рівнем знань та старанно вчилися, можуть обійти такого учня в навчанні.

Навчання як частина життя

Педагоги рекомендують не давати дитині знання, які вона не буде застосовувати в реальному житті. Найкраще навчатися в зоні найближчого розвитку. Тобто вчити те, що зараз є актуальним і пріоритетним. Запропонуйте дитині порахувати листочки, які вона зібрала на прогулянці. Задавайте життєві задачі: можна взяти стільки цукерок, щоб залишилося п’ять. Це цікаво в цей момент дитині, і вона з легкістю виконуватиме такі завдання.

Обов’язково використовуйте наочність. Спостерігайте за навколишнім середовищем: рахуйте, додавайте, уявляйте. Використовуйте підручні предмети для виконання різних завдань.

Із чотирирічного віку можна починати вивчати літери. Зробіть цей процес творчим: ліпіть букви з пластиліну, робіть їх у вигляді аплікацій, малюйте, а потім перетворюйте на якогось героя, проводьте асоціації зі словами. Але дуже важливо називати звуки, а не літери. Так дитина зможе одразу поєднувати їх у склади і слова. А саме читання найкраще починати з інтересу малюка. Він хоче знати, що написано в книжці — запропонуйте прочитати це слово самостійно.

Письмо потрібно починати із вправ на дрібну моторику. У три-чотири роки можна грати з маленькими предметами: крупами, намистинками. Сортуйте їх за кольором і розміром. Також можна обводити малюнки за пунктиром, розмальовувати дрібні деталі. А вже потім — учитися писати друковані літери.

Прописи — це програма першого класу, тому я не раджу з ними поспішати. Звісно, якщо ви бачите, що дитина на високому рівні опанувала написання друкованих букв і впевнено тримає ручку, можна переходити до написання елементів писаних літер. Але все-таки до школи варто більше уваги приділити загальним вправам на розвиток моторики.

Не забудьте про розвиток мовлення. Запитуйте в дитини її думку про переглянутий мультик, прочитану книгу. Якщо висловлення даються важко, починайте з простих запитань «Як справи?» чи «Як минув день?»

7 ігрових завдань для дошкільної підготовки вдома

Естафета слів

Для цього завдання зберіть якомога більше членів сім’ї: тут головне швидкість і командний дух. На плакаті напишіть великими літерами слово та повісьте його на стіну. На столі покладіть папір та олівці. Учасники естафети повинні вишикуватись одне за одним. За командою кожен гравець підбігає до столу та записує по одній букві зі слова. Далі він повертається назад і передає естафету наступному учаснику. Мета — усім разом записати слово з плаката на аркуші паперу. Головне — дотримуватися правила: один гравець — одна літера.

Починайте з коротких слів та поступово переходьте до складніших. Якщо вашій дитині ще важко записувати літери, підготуйте картки з ними, щоб можна було викласти слово.

Рахунок на пальцях

Вам знадобиться пара гумових рукавичок та будь-яка крупа. Разом з дитиною наповніть рукавички крупою та зав’яжіть їх на кінцях. У вас вийдуть долоньки, які зроблять навчання математики веселим процесом. Запишіть на картках прості приклади та запропонуйте дитині використовувати пальці долоньок як маніпулятивний матеріал. Їх можна загинати на додавання та розгинати на віднімання. Ваш учень може називати результат або записувати його до зошита, залежно від рівня підготовки.

У такий спосіб можна вивчати і склад числа в межах десяти. На картці запишіть число. А завдання дитини — загинати різну кількість пальців на долоньках, щоб разом вони утворили це число.

Дихальна гімнастика

Перш ніж почати читати вголос, запропонуйте дитині «розім’яти» її органи мовлення. Це допоможе навчитися регулювати своє дихання під час читання: чітко вимовляти закінчення слів, не робити вдих на півслові. Для цього виконайте з дитиною кілька веселих вправ:

·     здуйте уявну пушинку;

·     погудіть, наче пароплав;

·     зобразіть свист вітру;

·     зробіть язиком рухи маляра, який фарбує стіну;

·     подзижчіть як жук.

Робіть такі вправи щодня перед читанням, і цей процес проходитиме легко.

Детектив

Для цього завдання вам потрібно уявити себе справжніми детективами та придумати разом таємний код. Створіть власний алфавіт, де кожна буква буде зашифрована під певним символом. Використовуйте нескладні знаки, щоб дитина могла з легкістю їх намалювати самостійно: сонечко, ромб, стрілка, сердечко.

Зашифруйте слова за допомогою символів та запропонуйте дитині розгадати їх. Так само і ваш малюк може зашифрувати для вас кілька слів. Коли завдання вже стане простим, спробуйте зашифрувати речення або цілий текст. Ви можете залишити дитині таємне послання, або ж навпаки — запропонувати їй написати вам листа.

Таке завдання допомагає розвивати увагу, пам’ять та вивчати літери весело.

Актор

Мета вправи — прочитати один і той самий текст з різними інтонаціями, наче актор. Найкраще вибрати невеликий віршик, щоб вашому учню не було надто складно. Запропонуйте дитині перевтілюватись у різні ролі: читати з виразом суму, радості, здивування, наче герой мультика, ведучий новин чи якась тварина.

Таке завдання допоможе розвинути дикцію та зрозуміти, якою важливою є інтонація під час читання вголос.

Графічний диктант

Ця вправа допомагає дитині розвинути увагу, просторову уяву, дрібну моторику пальців рук, посидючість та вчить орієнтуватись у зошиті.

Учню знадобиться аркуш паперу в клітинку, олівець та гумка. Вам лише потрібно знайти варіант графічного диктанту та уважно його прочитати. Ви диктуєте послідовність напрямків: клітинка ліворуч, клітинка праворуч тощо, і в результаті лінії мають утворити певне зображення.

Перед диктантом не забудьте повторити напрямки ліворуч, праворуч, вгору та вниз. Контролюйте кроки дитини, допомагайте зорієнтуватись у клітинках та виправити помилки за потреби. Вибирайте цікаві зображення, які після завершення можна розмалювати кольоровими олівцями.

Мозаїка

Ця вправа буде корисною для розвитку дрібної моторики та підготовки руки до письма. Вам знадобиться сітка для раковини — у ній має бути багато отворів круглої чи прямокутної форми. Запропонуйте дитині заповнити ці отвори різним роздатковим матеріалом. Це можуть бути ґудзики, намистинки чи навіть жолуді, зібрані під час прогулянки.

Щоб ускладнити завдання, поставте умову, що намистинки в кожному ряду мають бути іншого забарвлення. Це навчить дитину сортувати предмети за кольором.

Чекліст готовності дитини до 1 класу

Витворюйте позитивний імідж школи. Найважливіше завдання родини у підготовці до 1-го класу — це зняти страх дитини перед школою. У жодному разі не допускайте фраз на кшталт: «Якщо не вивчиш алфавіт, тебе не візьмуть до школи», «Школа — не місце для ігор», «Якщо будеш у школі нечемна/ий, вчителька насварить». Дитина має розуміти: школа — це місце, де вона буде щасливою і прийнятою, а не насвареною чи покараною.

Пояснюйте дитині, хто такий учитель. Розкажіть, що роль учителя — бути наставником для дітей: він допомагає вчитися, пізнавати світ, він є другом, але він також несе відповідальність за учнів. Вчителя слід поважати, а не боятися. Проговоріть із дитиною варіанти звертання до вчителя: залежно від школи це може бути звертання на ім’я по батькові або «пані Маріє», «пане Андрію». Але в жодному разі не «тьотя Наталя» чи «дядя Віктор».

Програвайте з дитиною ситуації привітання з учителями та учнями. Поясніть, що вчитель — друг, але все ж старший, тому з учителями школи слід вітатися «Добрий ранок», «Добрий день», а з однокласниками можна «Привіт». Якщо дитина не ходить у садочок, варто потренувати стандартні фрази знайомства: «Привіт, мене звати Софія. Давай разом гратися./Можна погратися біля тебе/твоєю іграшкою?» Для успішного спілкування з однолітками дитина повинна вміти розповісти, що вона любить робити, чим бавитися, що їсти.

Привчайте дитину вдома до «шкільного» розпорядку дня. Дитина повинна мати власне окреме робоче місце, де можна сидіти зручно, з рівною спиною, правильно тримаючи ручку. Практикуйте вдома зосереджену роботу дитини за столом не більш ніж 20 хвилин, потім — рухливу перерву. Дуже прошу батьків не ставити на дитячий стіл перекус, бо так дитина привчиться малювати і хрумати пластівці одночасно. У школі ми ще раз наголошуємо на правилі: на уроці їсти не можна, для цього є перерва.

Якомога більше говоріть з дитиною. Це найкращий спосіб підготуватися до школи — ідете вулицею, говоріть про все, що бачите довкола: про дерева, тварин, погоду, автомобілі. Цікавтеся думкою дитини, слухайте її та не перебивайте. Це дуже ефективний спосіб розвивати мовлення дитини та її навички спілкування.

Must know відомості дитини про себе: власне ім’я та прізвище, імена батьків, домашня адреса, місто, країна, дата свого народження. Обов’язкові загальні поняття: пори року, послідовність місяців року та днів тижня, назви різних фруктів, овочів, тварин та рослин, елементарні правила дорожнього руху. Звісно, на уроках ми знову будемо вивчати місяці та пори року, але ці поняття вже мають бути знайомі дитині.

Поясніть, що у школі діють правила, і їх треба дотримуватись. Але не муштруйте дитину, що в класі можна говорити лише з дозволу вчителя або тільки якщо була піднесена рука. У Новій українській школі на кожному уроці ми маємо живий діалог дітей, тому тут діють правила взаємоповаги: не можна перебивати того, хто говорить, перекрикувати чи вигукувати. Усі правила співжиття у класі ми з дітьми спершу створюємо, а потім стараємося дотримуватися. Батьки мають власним прикладом привчати дітей уважно слухати співрозмовника і не перебивати.

Перевірте базові побутові навички дитини. З досвіду роботи з дітьми знаю, що на момент першого класу дітям ще складно самостійно зав’язувати шнурки, застібати/розстібати пасок, штани чи спідницю, переодягатися в спортивну форму тощо. Упевніться, що дитина вміє робити все це сама, без допомоги дорослого, або намагайтеся купувати речі без складних застібок чи шнурівок. Привчайте дітей складати свої речі охайно в одному місці, а не розкидати по класу.

Упевніться, що дитина має навички самообслуговування. Дитина має чітко знати: якщо їй треба до туалету, вийти можна в будь-який момент уроку без окремого дозволу від учителя. Достатньо просто повідомити вчителя, що є потреба вийти.

Привчайте дитину впізнавати свої шкільні речі та тримати їх впорядкованими. По-перше, купуйте речі до школи разом із дитиною: щоб вона сама їх обирала, а потім могла впізнати свої. Щоб діти не плутали зошити та підручники, поки вони ще не впевнено читають, я пропоную учням спеціальні наліпки. По-друге, тренуйте навички дитини складати шкільну сумку за розкладом на наступний день: хай дитина роздивиться всі відділення свого рюкзака і визначить, куди і що складатиме. У першому класі це можна робити разом із дорослим, але до 4-го класу дитина вже повинна повністю сама збиратися до школи. По-третє, раджу батькам підписувати одяг дітей на внутрішніх етикетках: так учитель зможе швидше знайти власника речі.

Влаштуйте гру-імітацію «Мій перший день у школі». Перетворіть один день на гру у школу: хай хтось із батьків грає роль учителя, а хтось — іншого учня. Так зможете потренувати всі складові шкільного дня, змоделювати ситуації на уроці чи на перерві. Батьки, закликаю вас не боятися гратися, адже гра лежить в основі навчання у Новій українській школі, і це справді ефективний спосіб прокачування навичок.

Дізнайтеся, чи у вашому закладі діє «Школа майбутнього першокласника». Якщо так, раджу скористатися нею. Зазвичай вона починає роботу якраз за 6 місяців до вересня, і це чудова нагода для дитини пройти період адаптації ще до початку навчального року.

Ходіть на прогулянку або на гуртки у вашу майбутню школу. Дитині важливо поступово звикати до будівлі школи, подвір’я. Якщо можете, запишіть дитину у гурток при школі або відвідайте День відкритих дверей. Це допоможе дитині сприймати школу як безпечне, дружнє, знайоме середовище, а отже адаптація до шкільного життя пройде легше.

Підготуйте себе і дитину до сепарації. Зі свого досвіду знаю, що найбільший страх майбутнього першокласника — що поруч не буде мами. Тому про це варто говорити з дитиною вже зараз: що школа — це дружнє середовище, там завжди можна попросити про допомогу вчителя, що після уроків на тебе чекатиме мама чи тато. Другий дитячий страх — страх невдачі: що у школі він або вона зробить щось не за правилами, а вдома за це насварять. Раджу батькам практикувати здорове ставлення до помилок: помилок неможливо уникнути, вони потрібні нам, щоб вчитися.

                               

Коли мама — тиран. Яких травм завдають дітям токсичні батьки

Відчуття провини і тривоги, низька самооцінка, ризик опинитися в романтичних стосунках з аб’юзером — це лише малий перелік того, з чим у дорослому житті можуть зіткнутися діти токсичних батьків

Чи можливо якось розірвати порочне коло психологічного насильства? Особливо коли справа стосується взаємин з батьками. Про основні прояви побутового насильства і про те, як врятувати взаємини з батьками — далі в матеріалі.

«Це досить часто трапляється, коли мати — тиран. Я одягалася, як скаже вона. Робила все те, чого вона хотіла. І на свою думку, звичайно ж, не мала права. Вона називала себе „подружкою“, і я дійсно думала, що це так. Пам’ятаю, маленькою мене били. Але я не можу сказати, що мене не любили, ні. Просто поганий настрій був, немає грошей, погода погана або трохи випили…», — так починається одна з сотень історій на сторінках онлайн-щоденника Мені здається, де можна анонімно розповісти про випадки домашнього насильства.

Найстрашніше, що вона не сприймається як жахлива. «Ну, з ким не буває, — подумають багато хто, — стандартна побутова історія». Але ж психологічне насильство — це дуже небезпечна і поширена форма.

Ознаки токсичних стосунків

Ігнорування

У різних його видах: дитини взагалі, її бажань, звернень, потреб. «Я не буду з тобою спілкуватися, бо ти не робиш те, чого я хочу», — типова маніпуляція. Згодом дитина думає, що з нею щось не так, і всі проблеми в суспільстві проєктує на себе.

Газлайтинг

Це форма психологічного насильства, коли дитину змушують сумніватися в адекватності свого сприйняття. Вона зіткана з дрібниць.

Наприклад, мама плаче. Дитина підходить і запитує: «Мамо, тобі погано?». «Ні, що ти, тобі здалося», — відповідає мама. Далі, в дорослому віці, такій дитині завжди здаватиметься, що їй «здається». Але коли здається — насправді не здається. Особливо у всіх питаннях, що стосуються насильства.

«Ну мама ж любить тебе»

Будь-яке рішення, приємне чи ні, справедливе чи не дуже, аргументується любов’ю. Це маніпуляція. Дитина починає асоціювати широкий спектр негативних емоцій (агресію, сором, злість тощо) з маминою любов’ю, а пізніше сприймає такі ж прояви від інших людей як прояви тієї самої любові. І, як наслідок, вже в дорослому віці людина з таким сформованим патерном часто потрапляє в аб’юзивні партнерські стосунки, без можливості їх обірвати.

Стирання особистих кордонів

Його найлегше проілюструвати прикладом. «В юності я часто вела щоденники. А в дорослішому віці дізналася, що мама їх читала…», — пише користувачка онлайн-щоденника. Досить стандартна історія, коли батьки настільки хвилюються за життя і здоров’я своїх дітей, що забувають про особистий простір. Але грамотно вибудувані особисті кордони і «своя» територія дуже важливі для формування здорової психіки.

Емоційне зловживання

Залякування, приниження (як словесні, так і фізичні), перекладання відповідальності, насильницька дезадаптація — все це прояви нездорових стосунків мами і дитини.

Чи можливо все змінити?

У токсичної поведінки є безліч причин. Передусім — «недолюбленість», далі — сімейна драма, яка вже кілька поколінь поспіль не дає можливості сформуватися здоровим поведінковим патернам. І лише робота з фахівцем дозволить вирватися із замкнутого кола сценаріїв і антисценаріїв. Заняття з психотерапевтом дають можливість повною мірою пережити свій травматичний досвід і вийти на новий етап взаємовідносин.

Чим токсичні батьки небезпечні для дитини?

Будь-який токсичний вплив батьків негативно відображається на розвитку дитячої особистості.

В дитини з'являються різноманітні психологічні травми, блоки та страхи, які згодом не дають їй нормально розвиватися і побудувати щасливі відносини в дорослому житті.

Проблеми в сім'ї можуть також негативно впливати на фізичне самопочуття та викликати різноманітні психосоматичні захворювання.

При цьому дитина не в силі протистояти батькам і оцінити негативні наслідки їхніх дій.

Для дитини батьки - незаперечний авторитет.

Дитина може розуміти, що щось не так лише на рівні відчуттів.

Її будуть переповнювати негативні емоції – страх, образа, сльози, біль.

Але сама вона не може вирішити цю проблему – добре, коли в родині є якась авторитетна особистість", – розповідає Світлана Шумська.

Дитяча психіка також бере до уваги токсичні відносини між батьками, які сприймаються дуже хворобливо.

Психологиня пояснює, що токсичний вплив на дитину може проявлятися протягом різних періодів розвитку:

Дитинство

До одного року – це період прихильності, коли дуже важливо що транслює мама, тато і близькі люди.

Згодом починається криза трьох років і перші прояви самостійності, коли дитина активно вивчає світ навколо себе.

Вона аналізує не лише спрямовані до неї емоції, а спостерігає за спілкуванням батьків та побудовою сімейної системи.

Якщо між собою у батьків йдуть постійні війни – дитина буде сприймати все через призму страху.

Негативний досвід буде відкладатися в її підсвідомості та транслюватися в дорослому житті.

Криза семи років

Коли дитина йде в школу, у неї вже з'являються свої переживання, до яких можуть додаватися ще сімейні.

Якщо під час навчання батьки ставлять для дитини надто високу планку, вона починає відчувати себе перенавантаженою.

Такий процес часто супроводжується падінням самооцінки.

При цьому діти не можуть сказати батькам про свої труднощі, бо хочуть виправдати очікування.

Підлітковий період

Дитині потрібна любов, підтримка і сприйняття.

Якщо вона постійно стикатиметься з токсичністю і докорами, то почне відчувати  небезпеку.

І уже в дитинстві, особливо в підлітковому віці, буде виробляти стратегії для безпеки.

Все це може проявиться в психосоматиці, або в деструктивній соціальній поведінці – вуличні посиденьки, дивні компанії, погані звички.

7 меседжів токсичних батьків

Батьки такого типу оперують певними посланнями, які є індикаторами їхньої токсичності у відносинах.

Ці меседжі демонструють суперечність їхніх вимог та сприйняття навколишнього.

"Не будь собою"

В цьому посланні батьки можуть шифрувати "не будь собою – будь мною".

Часто за допомогою дітей вони хочуть реалізувати свої амбіції та нездійснені мрії.

Навіть якщо дитина немає такого бажання або хисту.

"Відбувається насильство над дітьми, але наче на благо. Може звучати фраза "я ж для тебе стараюся".

Тоді у дитини виникає відчуття провини. При цьому батьки часто щось вимагають, можуть дорікати грошима.

Навіть якщо така дитина розплачується з батьками – їм все одно недостатньо", – ділиться Катерина Гольцберг.

У дітей, які піддаються такому впливу, виникають проблеми із самооцінкою.

"На дитину навішують багато ярликів і ставлять рамки.

Батьки хочуть, щоб дитина відповідала їхнім очікуванням і була зручною", – розповідає Світлана Шумська.

У такому випадку поширене також порівняння з іншими, коли дитина завжди гірша за когось.

"Дочка маминої подруги" народжується саме в устах токсичних батьків" зазначає Катерина Гольцберг.

Не будь дитиною"

Воно притаманне для токсичних особистостей, які не можуть впоратися з функціями батьківства і хочуть перекласти відповідальність.

"Часто такі батьки навішують на дітей свої проблеми, наприклад, змушують їх брати участь в дорослих сварках.

Батьки намагаються використовувати дитину в якості дипломата, який зобов'язаний їх мирити.

Присутні інтенції "скажи мамі, скажи татові".

Тоді дитина вислуховує дорослі проблеми, з приводу грошей, розлучень, навіть інтимних моментів", – пояснює ситуацію Катерина Гольцберг.

Психологиня розповідає, що відповідальність в таких сім'ях, зазвичай, лежить на дитині.

"Їй дають вибір в ухваленні дорослих рішень, а потім звинувачують за те, що вона зробила це неправильно.

Навіть якщо батьки пропонують дитині вибирати, вони наполягають на рішенні, яке їм імпонує.

Але відповідальність за це буде нести дитина", – додає експертка.

У дорослому віці такі діти відчувають, що у них не було дитинства.

Через це їм важко побудувати якісь відносини чи комунікацію, бо вони все сприймають крізь призму дорослого бачення.

"Не виростай"

Батьки хочуть, щоб дитина завжди залишалась маленькою.

"Таким чином вони намагаються продовжити своє батьківство – часто від цього страждають молодші діти", – ділиться Світлана Шумська.

Такі послання не рідко йдуть від особистостей, які реалізували себе лише у батьківстві.

Згодом з таких дітей виростають інфантильні дорослі.

Їм внутрішньо важко відділитися від матері, вони не відчувають себе дорослими, самостійними людьми.

"Не приховуй від мене таємниць"

Це тип батьків, які хочуть максимально контролювати свою дитину.

Такі діти постійно зустрічаються з батьківськими маніпуляціями.

Вони знаходяться під максимальним наглядом, тому їм важко зробити власний вибір.

"Токсичні батьки вимагають від дитини незвичайної відвертості, коли немає межі навіть до особистого життя.

Можуть читати особисті листи або брати участь в комунікації між однолітками.

А все, про що дізнаються, можуть використовувати проти своєї ж дитини за допомогою звинувачень", – розповідає Катерина Гольцберг.  

"Не будь успішним"

"Зазвичай, токсичним батькам вигідні будь-які недосконалості їхніх дітей, але при цьому вони вимагають бути ідеальними.

Наприклад, дитина має проблему із зайвою вагою – батьки постійно говорять, що потрібно худнути.

Але самі ж загодовують – "ти що навіть в мами не поїси?", – пояснює Катерина Гольцберг.

Крім того, батьки можуть підсвідомо змагатися з дитиною.

В цю категорію також відноситься послання "нічого не роби", коли провокується безпорадність і зневіра у власні сили.

Тоді діти думають: "у мене руки ростуть не з того місця", "нічого не вийде, краще і не починати".

За подібними меседжами може також стояти пересторога батьків, які вважають, що бути лідером – небезпечно.

Часто це реакція на неприємний особистий досвід, тому вони програмують дитину завжди триматися середнього рівня і не робити особливих успіхів.

"Не відчувай"

На перший план виходять почуття батьків, а вже потім дитини.

"У таких сім'ях не поважають почуття дитини, не дають їй розкритися і навіть поплакати.

Тоді виростає покоління дорослих, які не вміють відчувати.

Звідси виникає залежність від різноманітних допінгів, бо самостійно важко спровокувати якісь почуття", – пояснює Світлана Шумська.

Крім того, є сім'ї, де немає довіри та емоційної близькості.

В результаті виростає дуже замкнута людина, яка не може налагодити стосунки ні з коханою людиною, ні з друзями.

"Не живи"

Такий меседж може пролунати від батьків, для яких дитина була небажаною, несподіваною, створила дискомфорт.

"Це послання можна сприймати так: "Твоє життя завдало шкоди моєму життю – іди геть".

В житті хтось із батьків міг використовувати фразу "Я тебе вб'ю, бо ти такий..."

Дитина при такому меседжі відчуває себе непотрібною", – розповідає Світлана Шумська.

В дорослому віці такі діти не вміють радіти, схильні до шкідливих звичок і можуть виснажувати себе важкою працею.

Тут доречно також згадати меседж – "не будь здоровим".

В цьому випадку людина з дитинства засвоює, що отримати любов і турботу вона може, лише будучи фізично хворою.

Тому часто страждає на різноманітні психосоматичні захворювання.

Як захиститися від токсичних батьків

Діти не можуть оцінити проблему токсичних батьків, чи впоратися з нею самостійно.

Ініціювати вирішення проблеми може один із батьків, який не є токсичним, або якась авторитетна особа.

У будь-якому випадку, дитині потрібна консультація із психологом.

Експертка Світлана Шумська зазначає, що дітям, які мають старших сестер чи братів, легше справлятися із тиском токсичних батьків. За умови, що вони не мають токсичних впливів.остійно зрозуміти і пропрацювати проблеми викликані поведінкою токсичних батьків людина може у дорослому віці.

"Буває так, що донька вже стаі мали біше досягнень.Доросла особистість повинна знайти спосіб з цим впоратися .

У цій ситуації, на жаль, кращим лікарем буде відстань.Іноді можна обмежити спілкування з батьками, повідомивши їм цю причину", – розповідає Катерина Гольцберг.

Психологиня пояснює, що з токсичними людьми потрібно встановлювати свої кордони і правила.

"Чим відрізняється доросла людина від дитини – остання повністю залежить від батьків, а доросла людина може вже прийняти рішення.

Якщо людина не пропрацює свої токсичні установки і послання, то за замовчуванням, неусвідомлено транслюватиме їх своїм дітям.

Тобто сценарій буде повторюватися і затягуватися сильніше", – застерігає Світлана Шумська.

                    

                  7 ознак того, що ви круті батьки

Батьки часто хвилюються, що не так виховують своїх дітей.

Дуже легко потрапити у пастку, порівнюючи себе з іншими батьками чи шукати якісь вимірювані ознаки того, що ви хороші мама чи тато.

Клінічний психолог Надене Лінден виділила 7 ознак того, що у дитини – круті батьки, їх наводить Mother.ly.

1 Ваша дитина показує різні емоції перед вами

Ми можемо не хотіти бачити стільки емоцій своїх малюків, але здатність дитини висловлювати гнів, сум чи страх перед вами є хорошим знаком, що їй емоційно безпечно поруч з вами.

Погано, коли діти ховають свої емоції від батьків.

Часто це ознака великої проблеми у стосунках дитини з мамою/татом.

Не закривайтесь від дитини і не відволікайте її від почуттів. Уважно слухайте і намагайтесь зрозуміти.

Це каже дитині, що ви можете допомогти їй впоратися з почуттями і зрозуміти її точку зору.

2 Дитина приходить до вас, коли їй боляче або коли у неї проблема

Батьки роблять неймовірну роботу, коли дитина приходить до них зі своїми проблемами.

Це означає, що ви створили безпечну базу для своєї дитини, куди вона може прийти, коли буде треба.

Хороший спосіб заохотити дитину – відкрити обійми і вислухати їхні проблеми, навіть якщо це вам здається чимось мізерним.

Дитина може обговорити з вами свої почуття та думки і не боятися вашої реакції

Це позитивна ознака того, що у вас з дитиною відкриті, гнучкі та сприйнятливі стосунки.

Деякі батьки мимоволі обмежують спілкування з дітьми через їхню поведінку.

Наприклад, через надмірну реакцію на думки чи почуття дитини, які татові чи мамі не подобаються.

Інші батьки виглядають настільки крихкими для своїх дітей, що малюки не хочуть турбувати тата чи маму думками та почуттями.

Коли батьки кажуть: "Моя дитина – це моя скеля" – це викривлення. Батьки є скелею, діти не повинні бути нею для батьків.

Якщо вам потрібна додаткова підтримка – попросіть її в іншого дорослого.

4  Ваша реакція не критична і не навішує ярликів

Хороші батьки не навішують на дитину ярликів на кшталт "поганий", "лінивий", "неслухняний" чи "жадібний".

Якщо ваша дитина їсть шоколадний бісквіт перед тим, як його встигне скуштувати хто іще, чудовий тато чи мама фокусуються на її поведінці:

"Ти з’їв усе і не поділився ні з ким. У нашому домі важливо, щоб ти ділився з братиком/сестричкою. Як гадаєш, ти міг би так робити для своєї родини?".

Це звучить зовсім не так як: "Ти жадібна дитина. Іди до своєї кімнати".

5Ви заохочуєте дитину розвивати свої інтереси та таланти

Коли ви заохочуєте дитину розвивати свої інтереси та таланти, це допомагає їй відчути, що таке майстерність та досягнення.

Це може позитивно провести дитину через підліткові роки та перші роки дорослості.

Такий підхід навчає наполегливості та допомагає захиститися від ризикованої поведінки.

Це чудово – досягти успіху в тому, що любиш.

Батьки, які спрямовують дитячі інтереси, щоб заповнити свої нездійснені мрії – обирають згубний шлях.

Коли ви змушуєте дитину досягати успіху в чомусь з власних причин, усе може піти намарно, навіть якщо виглядає, що вони все роблять гаразд.

Діти можуть відчувати себе невдахами, відчувати тиск і контроль.

Ви створюєте кордони у поведінці, щоб убезпечити дитину

Чудові батьки скеровують поведінку дітей, встановлюючи кордони та обмеження.

Діти, яких не обмежують, часто закінчують з багатим списком проблем чи втрат.

Кордони допомагають дітям відчувати, що їх люблять і цінують, навіть якщо вони інколи порушують правила.

Ось деякі приклади корисних лімітів: лягати спати щодня у тій же годині, з повагою розмовляти з членами родини, не дозволяти підлітку ходити на вечірки, де розпивають алкоголь.

Ви виправляєте свої помилки

Здатність виправляти розрив стосунків з дитиною – ознака чудової мами чи тата.

Якщо ви накричали, надмірно на щось зреагували чи обізвали дитину, важливо відновити стосунки з малюком.

Поговоріть з дитиною про те, що ви дуже хотіли б впоратися з ситуацією.

Поясніть, що вам завадили сильні емоції, і ви не могли зреагувати так, як мали.

Шукати ознаки того, що ви круті батьки – навчили дитину читати чи їсти здорову їжу, наприклад – заманливо.

Але успішне батьківство – це створити безпечне середовище для дитини.

Створити місце, де дитина процвітатиме. Воно складається з любові, поваги та зв’язку з дитиною.

    

Шпаргалка для батьків: як навчати покоління Z

Покоління Z ("зети", пост-міленіали) – народжені після 1995 року.
Найстаршому з них зараз – 26 років, а більшість з них жодної секунди не жили у ХХ столітті.

Вони занурені у цифровий світ і дуже самостійні у висновках.

Пост-міленіали завжди впевнені та мають гостре критичне мислення.

Діти-Z цінують свободу та особистий інтелектуальний простір.

Не біжать за порадою до батьків, тому що все необхідне "загуглять" або ж запитають у Siri.

До нового покоління потрібне особливе ставлення, яке не злякає, а зацікавить у навчанні.

Для успішного навчання та розвитку "зетів" батькам та викладачам слід пам’ятати, що вони мають справу не з консервативними представниками суспільства, а з прогресивною молоддю, котра миттєво вбирає інформацію і здатна здивувати своєю креативністю та продуктивністю.

Сприйняття інформації

Діти цього покоління не знають часів без інтернету та сучасних технологій.

Вони віддають перевагу streaming-контенту, притаманному для Youtube: короткому за метром та з чіткою ідеєю.

Вони майже не дивляться довгі телевізійні шоу та нудні фільми, а відтак на них не впливає реклама та політична пропаганда.

Порівняно з іншими поколіннями, у дітей Z більш розвинена частина мозку, яка відповідає за візуальне сприйняття інформації.

Це легко пояснюється тим, що "зети" народжується зі смартфоном у правій руці і лептопом у лівій.

Саме тому пост-міленіали продуктивніше реагують на візуальну подачу матеріалу (таблиці, інфографіка), аніж на інші канали надходження інформації (кінестетичний, слуховий).

Приклад для наслідування

Покоління Z не визнає нав’язаних суспільством авторитетів та не йде сліпо за "лідерами думки".

Для "зета" важливо особисто оцінювати вагу та престиж людини, яка претендує на доступ до його мозку та пам’яті.

Тому діти будуть несамовито захищати свій розумовий простір від несанкціонованого втручання нудного розумника.

Байдуже, що він має вчений ступінь і роки досвіду.

У присутності Z-покоління всі соціальні статуси анулюються.

Найбільшими авторитетами для цього покоління є 13-річні Instagram- та YouTube-блогери, а ще незалежні 20-річні репери, що мають мільйони переглядів та сотні тисяч підписників.

Природньо, що кожен із Z мріє повторити успіх своїх кумирів.

Це бажання можна використати у якості мотивації для занять музикою чи іншим мистецтвом.

Підтримайте дитину в бажанні ділитись успіхами у соцмережах – для сучасних дітей фідбек важливий більше, ніж сам процес.

Форма навчання

Z-діти тримають потрібну інформацію на кінчиках пальців, все необхідне знайдуть за лічені секунди.

Саме тому складно утримати їхню увагу тривалий час, особливо якщо це 45-хвилинний урок чи півторагодинна лекція.

Це покоління краще опановує матеріал на практиці, аніж під час пасивного слухання.

Психологи радять розбити заняття на блоки, де чергуватимуться сети з поясненнями та практичні частини, де діти досягатимуть поставленої мети.

Увесь теоретичний курс навчання бажано перенести у цифровий варіант: книжки та конспекти – у хмарних сховищах.

Важливо практикувати лекції у форматі онлайн-вебінарів.

Не забувайте: ці діти знають вартість своєму часу та увазі.

Правильна мотивація

Це покоління цінує досягнення результату тут і зараз.

Вони дуже залежні від успіху.

Тож краще розділити виконання одного великого завдання на декілька етапів у формі своєрідного інтелектуального квесту.

Вирішивши просту проблему, дитина переходить до виконання наступної, складнішої.

Відчуття маленької перемоги на кожному етапі мотивує все більше мотивує дитину.

Ви здивуєтесь, наскільки далеко може їх завести жага до успіху. Нехай лише у навчальному форматі.

Підсумуємо: для виховання та розвитку покоління Z відкиньте всі умовності схематичного і застарілого виховання.

Зверніться до прогресивних ідей та методик.

Не варто надто довго спілкуватися з ними як з дітьми, адже вони дорослішають значно швидше, аніж інші покоління.

Тримайтеся з ними на рівних, стежте за трендами, будьте на одній хвилі та пропонуйте нові цікаві завдання.

Для зетів важливо відчувати, що їхні зусилля не даремні, а отримані знання та набуті навички принесуть швидкий результат.

     

5 факторів, які роблять дитину лінивою чи навпаки вмотивованою

Чому одні школярі виглядають зацікавленими та вмотивованими бійцями, яким до всього є справа?

Інші ж схожі на сонних мух без жодної мотивації до будь-якої діяльності, і життя взагалі...

В тому, що дитина є піонером чи лінивцем, є вплив багатьох факторів, які впливають в різних пропорціях, і взаємозалежні, тому ніколи не можна знати відповідь достеменно.

А що ж за фактори?

Генетика

В народному фольклорі є вислів, що на дітях геніїв природа відпочиває.

Наука ж каже, що статистично, дитина у двох високих людей буде нижчою за них, хоча все ще високою.

А дитина у двох невисоких людей буде вищою за обох з них, хоча й все ще середнього зросту. Це як прояв принципу гомеостазу, прагнення до рівноваги.

В інакшому випадку, діти високих батьків поступово б виросли трьохметровими гігантами, а діти батьків невисокого зросту поступово б перетворилися в милих гномиків.

Тобто, якщо батькам пощастило бути активними та енергійними та вони змогли досягнути хороших результатів в житті, то нехай розуміють, що у нижчій активності дитини та її досягненнях – напряму є їх генетична вина.

І навпаки, якщо взяти так звану "неблагополучну" сім'ю, де батьки не були передовими активістами, генетичний рівень активності їхніх дітей буде вище за середній, і потенційних рівень їхніх здобутків буде вищий за батьківський.

Мотивація та наявні ресурси

Чим менше в нас всього є, тим більше мотивація, щоб всього у нас було більше.

Тому, чим скромніше живе сім’я, тим більше мотивація буде у дитини, тут все просто.

Дослідження роздрібної торгівлі показують, що в супермаркеті значно простіше вибрати з двох йогуртів, ніж з десятка. І чим більше видів йогурту з’являється на полиці, тим рідше його купують взагалі.

На те, щоб зробити вибір, теж потрібна енергія, і якщо вибір складний, то енергії після вибору може вже й не залишитися.

Якщо в місті є лише секція плавання, то значно вище шанси, що дитина буде активно ним займатися тривалий час. Якщо ж можна буде вибирати між плаванням і танцями, то рівень зацікавленості в будь-якій з цих діяльностей, на жаль, буде менший.

Причому, зрозуміло, що вибір потрібен, тому що різним дітям цікаві різні види діяльності, але можливість змінювати свій вибір цю енергію забирає.

Тому, єдиною рекомендацією батькам, якщо вони хочуть зберегти активність дитини, буде обмежувати можливості змінювати ресурси, після того, як рішення прийнято.

Є  батьки, кому важливо часто змінювати види діяльності, щоб дати можливість дитині знайти те, що її цікавить. Це теж є можливою стратегією, проте необхідно розуміти, що інтерес та активність в кожному новому зайнятті буде все нижчою та поступово згасати.

Виховання та вивчена безпорадність

В разі, якщо від дитини не залежить її власне життя, якщо батьки вирішують за неї, як їй жити, якщо її спроби йти за власними бажаннями закінчувалися невдачами, енергії та активності на подальші рухи у дитини стає все менше і менше.

І коли, на якомусь етапі, батьки вирішують, що дитина вже достатньо доросла та самостійна та дають їй максимум свободи та можливостей для самореалізації, виявляється, що потяг вже пішов і ніякого інтересу до проактивної побудови власного життя у дитини вже не залишилося.

Тому, важливо не розривати віри дитини у власний контроль за своїм життям, і своїм навчанням і реалізацією власних інтересів в тому числі.

Певно, оптимальний шлях – максимальна демократія під час прийняття рішень та максимальна тиранія під час наступної діяльності.

Очікування від дитини

Будь-який спортивний тренер, будь-який видатний вчитель, різноманітні дослідження та експерименти кажуть, що ключ до високих результатів – високі о чікування.

Піднімаючи планку все вище і вище, дитина тягнеться до кращих результатів. Вона старається і працює.

Зрозуміло, що є й темний бік, про який не так говорять – всі ті зламані діти, які не змогли відповідати тим очікуванням, що ставились до них.

Тож батьки мають бути мудрими у формуванні власних очікувань та виборі людей, які працюють з їх дитиною.

5Оточення та референтна група

Відомий освітній експерт Кен Робінсон в книзі "Як знайти своє призначення" пише про те, що необхідно знайти свою "стаю" – людей, що схожі на тебе.

З точки зору активності та енергії, дитина буде схоже на своє оточення – якщо всі навколо кволі – у дитини, як соціального створіння, буде відсутня мотивація відрізнятися.

Якщо ж у мікрогрупі дитячого оточення є цінності досягнення, пізнавальної активності та ентузіазму, то й дитина буде теж тягнутися, щоб не відставати від інших.

Зрозуміло, що до підліткового віку, найважливішою референтною групою є сім’я. Батьки, що люблять життя у всіх своїх проявах, чинять правильний вплив на дитину.

Банально, але ті, що знесилені після робочого дня чи тижня, лежать навпроти "ящика", мають зворотній вплив.

Тож, батькам варто бути максимально чесними з собою, усвідомлювати свої власні цінності та робити ті кроки, які справді реалізують їх. І – всім активних дітей з палаючими очима!

    

10 щоденних звичок, які підсилять ваш зв’язок з дитиною

Зв'язок батьків з дитиною – єдина причина, чому діти свідомо дотримуються наших правил.

Дитина, яка відчуває міцний зв'язок з батьками, хоче співпрацювати з ними.

Вчені нагадують: щоб стосунки були здоровими, що на кожну негативну взаємодію нам потрібно 5 позитивних.

Багато часу ми проводимо з дітьми, скеровуємо їх, поправляємо, нагадуємо про щось, критикуємо, бурчимо, ниємо і навіть кричимо – тому важливо стежити за тим, щоб "формула" 5 взаємодій працювала.

Видання mother.ly радить 10 щоденних звичок, які варто дотримуватись батькам, щоб зміцнити зв'язок з дитиною.

Прагніть до 12 обіймів з дитиною щодня

Сімейний терапевт Вірджинія Сатір сказала: "Нам потрібно четверо обіймів щодня для виживання. Нам потрібно вісім обіймів щодня для підтримки, і 12 обіймів для росту".

Найперша річ зранку – пригорнути дитину на кілька хвилин, а остання річ у дні – обійняти дитину перед сном.

Обіймайте дитину, коли прощаєтесь з нею, коли зустрічаєтесь, і часто просто так.

Покуйовдіть їй волосся, погладьте / поплескайте по спині, обійміть за плечі.

Зустріньтеся з дитиною очима й усміхніться, це ще один вид дотику.

Грайтеся

Сміх і пустощі допомагають вам тримати зв'язок з дитиною, стимулюючи ендорфіни та окситоцин у вас обох.

Зробіть сміх щоденною звичкою, це також дає дитині шанси "просміятися" свої тривоги за смуток, щоб вона не відчувала себе самотньо і була більш схильна відкритися.

Гра допомагає дітям хотіти співпрацювати.

Коли ви взаємодієте з дитиною – відімкніть гаджети

Справді. Дитина запам’ятає на решту свого життя, що вона була такою важливою для своїх батьків, що вони вимикали свої телефони, щоб її послухати.

Навіть вимкнення музики в машині – потужне запрошення до спілкування.

Спілкуйтесь перед і під час перехідних періодів

У дітей бувають складні часи, коли вони з одного періоду дитинства переходять в наступний.

Якщо ви подивитесь в дитячі очі, назвете на ім’я, знайдете зв’язок, змусите дитину сміятись, то впевнитесь, що у неї є внутрішні ресурси скерувати себе через перехідний період.

Окремий час на кожну дитину

Робіть усе, що треба, щоб виділяти 15 хвилин на кожну дитину окремо, щодня.

Робіть, що дитина хоче, або що хочете ви.

У дні вибору дитини просто скеруйте свою любов у напрямок, який вона покаже.

У "свої" дні спробуйте якісь активності. Пограти ігри чи зайнятись чимось іншим, щоб дитина сміялась.

Запросіть емоції

Дитині потрібно висловлювати свої емоції, або вони почнуть керувати її поведінкою.

До того ж, це можливість допомогти дитині впоратись з різними ситуаціями, через які вона сумує. Завдяки цьому ви зблизитесь ще більше.

Тож зберіть все своє співпереживання, не дозволяйте злості брати гору, і запросіть у вашу розмову емоції – сльози і страхи – вони завжди ховаються за злістю.

Пам’ятайте, що ви та людина, якій дитина достатньо довіряє, щоб при вас поплакати.

Визнайте почуття дитини і запропонуйте зрозуміти її біль.

Зрештою, дитина відчує себе більш розслабленою і ближчою до вас.

Так, це дуже важко.

Регулювати власні емоції перед засмученою дитиною – одне з найважчих завдань батьків.

7 Слухайте, співпереживайте

Зв’язок починається зі слухання.

Прикусіть свій язик, якщо треба, можете додавати лише: "Ого! Вау! Ясно.. Справді? Як це було? Розкажи трошки більше".

Звичка дивитись на речі з перспективи дитини запевнить її, що ви поважаєте її і шукаєте найкращих для вас обох рішень.

Це допоможе вам бачити причини поведінки дитини, яка в іншій ситуації могла б здатися вам божевільною.

А також допоможе регулювати ваші власні емоції, в тому числі під час сварок.

Сповільніться та смакуйте моменти

Ви не лише женете дитину за її графіком. Тому можете провести кілька хвилин разом перед сном.

Кожна взаємодія впродовж дня – це можливість зв’язку з дитиною.

Сповільніться і розділіть цей момент з дитиною.

Дозвольте їй понюхати ягоди перед тим, як помнути їх на пюре чи зробити пиріг.

Коли допомагаєте дитині помити руки, покладіть свої руки під струмінь води разом з дитячими, і розділіть відчуття.

Понюхайте її волосся, послухайте сміх.

Подивіться в дитячі очі і зустріньте їхнє серце відкритим своїм.

Пригортання перед сном та спілкування

Лягайте з дитиною в ліжко трохи раніше, поясніть, що хочете провести з нею час, обіймаючись і спілкуючись у темряві.

Ці моменти єднання запрошують дитину розповісти, що сталося у школі, як ви гаркнули на неї зранку, чи про переживання про завтрішню поїздку.

Вам прямо зараз горить вирішувати якісь проблеми? Ні. Тоді просто послухайте.

Запевніть дитину, що чуєте її хвилювання, що ви разом вирішите їх, завтра.

Наступного дня так і зробіть, не порушуйте слова.

Ви здивуєтесь, наскільки поглибляться ваші стосунки.

І не позбувайтесь цієї звички, коли дитина виростає.

Часто ніч – єдиний час, коли підлітки готові вам відкритися.

10 Коли ви з дитиною – пориньте "в неї" на 100%

Більшість з нас проживають життя ніби в напівприсутності в ньому.

Але у вашої дитини – лише 900 тижнів дитинства перед тим, як вона покине дім.

Вона може піти перед тим, як ви її пізнаєте.

Спробуйте це на практиці. Коли взаємодієте з дитиною, віддайтесь цьому на 100%.

Будьте прямо тут і прямо зараз для неї, відпустіть все інше на час спілкування.

Ви не зможете так робити постійно, але можете перетворити на звичку робити так кілька разів на день.

Згодом побачите, як час на таке спілкування з’являється все частіше.

Ви побачите, що такі речі створюють моменти з дитиною, що розтоплюють серце.

  

25 фраз, які надихнуть вашу дитину бути більш впевненою в собі

Дитсадок став новим першим класом, де у дітях змалку розвивають академічні здібності.

Але усі інтелектуальні вміння світу мають малу ціну, якщо людина не має сміливості їх використовувати.

Тому побудова здорової самооцінки у дитини має бути пріоритетом батьків.

The Huffington Post розповідає про 25 фраз, які допоможуть підняти самооцінку у дитини і збільшити її впевненість у собі.

1. "Ти зможеш!"

Наші слова як батьків стають внутрішньою мовою у головах дітей.

Ми знаємо, що наші діти дуже багато на що здатні – тож нехай ваші слова допоможуть їм у це повірити.

Уникайте казати: "Ти можеш поранитись/наробити собі біди" чи "Не провалися".

Наш тон і слова мають випромінювати впевненість.

2. "Це було сміливо"

Іноді деякі речі ми повинні казати вголос.

Це означає, що ми даємо дітям знати, що помітили їхню хоробрість.

Коли ми це помічаємо – малюки теж це усвідомлюють.

3. "Ти усе зробиш"

Ви знаєте, що у дітей є навички і вміння у певній сфері/сферах, тому ваша підтримка дасть їм додаткові сили, щоб досягти успіху.

4. "Я вірю в тебе"

Як батьки, ми повинні вірити у здібності своїх дітей.

Коли ви відкрито кажете, що вірите в дитину, ви надихаєте її.

5. "Ти можеш зробити важкі речі"

Цю фразу слід казати, коли якісь перешкоди здаються дитині нездоланними.

Вона каже дітям те, що їм потрібно почути – усвідомлення, що це важка робота і що вони зможуть її здолати.

6. "Незалежно від результату, я люблю тебе"

Нашим дітям потрібно чути слова, які випромінюють любов, яка не має умов.

Це означає запевнювати їх у нашій любові незалежно від результату. 

7. "Давай спробуємо зробити це разом"

Іноді нам усім потрібна рука допомоги і впевненість, що нам допоможуть, коли це буде потрібно.

8.  "Як ти це зробиш?"

Питайте. Коли бачите, що дитина робить щось складне, кажіть: "Як ти це все зробиш? А ти зможеш зробити це ще раз?".

9. "Це звучить круто! Можеш розказати більше?".

Зробіть ще один крок вперед – попросіть дитину розвивати свою думку.

І ви почуєте гордість в їхньому голосі, коли вони пояснюють.

10. "Як я можу допомогти?"

Коли дитина застрягла, не бійтеся запропонувати їй свою підтримку.

Хай вона знає, що може скористатись вашою допомогою будь-коли.

11. "Зроби так добре, як тільки можеш"

Ми ніколи не зможемо виграти усе, зробити усе чи бути усюди.

Але ми можемо дуже старатися.

Тож навчімо цьому своїх дітей.

12 "Я знаю, що це важко, але я бачила, як ти робив це раніше".

Хай діти мають докази того, що вони раніше уже були успішними.

Це дасть їм впевненість, що вони зможуть зробити це знову.

13. "З тебе досить"

Байдуже, який результат – вони мають знати, що їм достатньо і вони можуть зупинитися у точці, де є зараз.

14. "Я пишаюся тобою"

Цієї фрази для вашої дитини ніколи не буде замало.

15. "Навіть коли ми розгублені, все одно любимо один одного"

Почуття розгубленості, злості чи безнадії – це людські емоції, вони нормальні.

Ця фраза пояснює дитині, що незважаючи на ці сильні почуття, ми все одно на їхньому боці і любимо їх просто так.

16. "Цікаво, що станеться, якщо…"

Спробуйте викликати цікавість і новий спосіб мислення, цікавлячись можливостями.

17. "Чи ви знаєте, що означає слово "галактика"?"

Діти люблять вчити нові слова. Допоможіть їм у цьому.

18. "Хочеш послухати історію?"

Діліться історіями з дітьми. Розповідайте про часи, коли ви долали перешкоди, досягали своїх цілей і досягали нових вершин.

19. "Ви хочете спробувати щось божевільне?"

Давайте дітям челенджі, які, як малюки думають, їм не по зубах. 

          Вони можуть здивувати і вас, і себе.

20. "Іноді нові речі можуть лякати, але вони також можуть захоплювати"

Діти схильні чіплятися за людей і середовища, які їм знайомі.

Але якщо ми підкреслюємо, якими цікавими і веселими можуть бути нові досвіди, ми заохочуємо в малюках впевненість вийти з зони комфорту.

21. "Я знаю, що ти робив усе, що міг. Я пишаюся твоїми зусиллями"

Коли ми бачимо, що діти працюють на повну, ми маємо визнати ці зусилля перед ними.

Зрештою, життя – це мандрівка, а не марафон.

22. "Я бачу, тобі це цікаво. Давай дізнаємось більше"

Заохочуйте цікавість і допитливість у дітей будь-якого віку.

Вони будуть більш схильні шукати нову інформацію і вивчати щось впевнено.

23. "Іноді ми помиляємось, але так ми вчимося"

Наше зростання наповнене каменями спотикання і досвідом навчання.

Коли ми виховуємо дітей, не соромлячи їх, допомагаємо дітям використовувати свої помилки як уроки.

24. "Який виклик ти поставиш собі сьогодні?"

Почніть говорити про зростання, зміни і страх перед ризиками.

З кожним завершеним викликом самооцінка дитини ростиме.

25. "Повторюй за мною: "Я можу це зробити"

Позитивні запевнення мають велику силу. Вони можуть переробити мозок.

Коли ми вчимо дітей використовувати позитивні запевнення з раннього віку, вони матимуть з них користь навіть коли виростуть.

   

4 поради, як допомогти дитині любити навчання

Ви помічали, що деякі діти мотивовані пізнавати нове, тоді як інші цілком апатичні роблять лише те, що мають робити, і не більше?

Але яка б характеристика не описувала вашу дитину, ви можете вплинути на її бажання навчатися.

Автори книги "Чого потребують діти, щоб мати успіх" ("What Kids Need to Succeed") визначають 4 правила, які сприяють прагненню до нових знань.

Покажіть дитині, що ви цінуєте навчання

Почніть говорити з дитиною про те, що ви очікуєте від неї. Зокрема, що вона буде серйозно ставитися до навчання у школі або що навчання має бути у пріоритеті.

Крім того, важливо, щоб і ви, як батьки, постійно вивчали щось нове. Таким чином ви створите модель навчання протягом усього життя.

Допоможіть дитині розвити внутрішню мотивацію

Однією із причин, чому деякі діти не люблять школу, є те, що вони не розглядають своє життя через 20 років.

Коли це можливо, поєднуйте знання, які отримує дитина у школі, з її інтересами: чи то її цікавлять технології, чи то спорт, тварини, чи, можливо, певна мета.

Якщо дитина висловлює інтерес до певної професії, запитайте її, які знання та навички вона повинна мати, щоб отримати цю роботу, вступити до університету, коледжу тощо.

Навчайтеся разом із дитиною. І нехай дитина також стане вашим учителем

Значну частину знань дитина зазвичай отримує за межами школи.

Пам’ятайте, що ви – перший і вічний учитель вашої дитини.

Є так багато всього, чому потрібно навчатися!

Виховуйте у дитини інтерес до навколишнього світу.

У домашніх умовах це може бути прополка у саду чи вирощування рослин.

Деякі діти обожнюють копирсатися у землі та спостерігати за тим, як щось проростає.

Проводьте час разом на кухні, готуючи та експериментуючи.

Ремонтуйте разом речі, вирішуйте разом головоломки, вирушіть разом у подорож зі справжньою картою.

Здійсніть одноденну поїздку до музею, природного центру або історичного місця.

Чим більше ініціатив ви проявляєте, тим краще.

І врешті попросіть дитину навчити вас чомусь. Це може бути щось, пов’язане зі спортом, машинами, модою, мистецтвом або навіть мобільними додатками.

І не забувайте, що велике значення має повне залучення. Залиште всі свої гаджети.

Плануйте інший вид відпустки

Дозвольте дитині допомогти вам спланувати відпустку. Включіть у неї рекреаційні, навчальні заходи, які не мають нічого спільного з сидінням на пляжі.

Спитайте, що їй подобається найбільше. Можливо, багатоденна подорож на машині – це саме те, про що вона мріє?

Так, школа – це важливо, однак слід пам’ятати, що насправді навчання відбувається усюди.

Допоможіть їм розкрити свої особисті мотиви навчатися.

Коли діти правильно мотивовані, вони стануть більш залученими у шкільний процес та матимуть більшу прихильність до навчання.

Не всі діти процвітають у школі. У них важливо розвивати допитливість та мати альтернативні методи навчання.

І у цій сфері ніхто не зможе так впливати, як батьки.

        

9 випадків, коли слід сказати дитині “Ні”, щоб вона виросла успішним дорослим

На автостоянці

Дітей треба вчити дуже обережно поводитися на автостоянці, бо машинам важче помітити малюка, який випадково може вибігти перед авто.

Вони можуть загинути. Тому тут не може бути компромісів.

Ви повинні сказати дітям тримати вашу руку на паркінгу, "не зважаючи ні на що".

А якщо ви довіряєте дитині, вона може триматися за ремінь вашої сумки чи пасок на одязі.

Дайте дитині чітко зрозуміти непорушність цього правила, але будьте емпатичними.

Поясніть, що це заради її ж безпеки: "Ти не можеш бігати автостоянкою, маєш бути поруч. Ти можеш загинути".

Якщо дитина шкодить іншим

Малюки не розуміють, що роблять, коли завдають болю собаці чи коту.

Доктор рекомендує проявити співчуття: "Бідний песик, бідолашник котик. Будь люб'язним з ними".

Але якщо дитина уже це усвідомлює, має почути чітке "Ні" і обережне пояснення спокійним тоном, чому так робити не можна.

Якщо дитина стала жертвою цькувань або сама знущалася з інших

Психологиня радить, як налаштувати "внутрішній радар" дитини.

Скажіть: "Якщо хтось чіпляється чи знущається з іншої дитини, ти не повинен приєднуватись до того, щоб змусити когось почуватись погано.

Навіть якщо це твій хороший друг, а іншу дитину ти не знаєш чи вона тобі не подобається".

Якщо дитина руйнує особисту власність інших

Якщо дитина руйнує речі інших, ви повинні її навчити і сказати:

"Ти не повинен заходити у кімнату братика і ламати його речі тільки тому, що ти злий на нього. Ти маєш поважати його особисту власність".

Якщо дитина роздягається на публіці

У нашому суспільстві бути голим на публіці з певного віку уже не ОК, каже психологиня.

За її словами, ліміт – це 4 роки. Хай малюк почує від вас:

"Твоє тіло прекрасне – сильне, красиве та особливе – але деякі його частини мають бути приватними і ти не повинен ділитися ними зі всіма".

Коли дитина погано поводиться в кафе чи ресторані

Якщо дитина не може дотримуватись правил закладу, у якому вона перебуває, вам не слід брати її туди.

Деякі діти можуть повитирати ноги об скатертину, збити офіціанта з ніг, чи зачепити ще когось.

Вони мають чітко запам'ятати: погана поведінка означатиме заборону відвідувань таких місць.

До того ж, люди, які прийшли у ресторан чи кафе, мають право на тихий обід, тому якщо діти починають вередувати, батьки повинні делікатно, але чітко сказати їм припинити.

Поведінки в аеропортах та літаках

Аеропорти мають певні правила та обмеження, яких потрібно дотримуватися незалежно від віку.

Діти не можуть копати крісло перед ними, не можуть постійно піднімати/опускати столик у літаку, бо це може заважати пасажирам навколо.

Вони так само не можуть гучно кричати, бо це громадське місце і малюків потрібно навчити правилам такої поведінки.

Коли ви вчите їх поводитись і реагувати на незнайомців

У дорослому віці ми завжди спілкуємося з різними незнайомцями, тому дітям потрібно знати, з якими незнайомцями говорити безпечно.

Але ви повинні навчити малюка "золотого" правила: він за жодних умов не повинен йти разом з кимось, кого не знає, чи з дорослим, якого знає, але з яким не дали дозволу іти батьки.

Коли дитина створює плани з друзями

У родині психологині є правило: не можна порушувати свою обіцянку провести з кимось час лише тому, що у вас є краща пропозиція.

Наприклад, ви запланували щось зробити з другом після школи, а інший друг каже: "Ходи з нами на морозиво!", а ви якраз хочете ним поласувати.

В такому разі ви не можете відмовити другу, з яким уже про щось домовилися.

Ви можете запропонувати піти разом з іншими людьми на морозиво, але не скасувати зустріч.

Чому діти не розповідють про проблеми в школі

Головна причина, чому дитина не ділиться своїми переживаннями з рідними – це відсутність довірливих відносин.

Вона боїться розсердити, засмутити або розчарувати батьків. Також може бути соромно за щось, що трапилося з її вини.

"Дитина мовчить, бо боїться, не довіряє, чи не хоче засмутити батьків.

У неї немає розуміння, що вона завжди може отримати підтримку чи пораду.

У якийсь момент дитина емоційно не витримує, і тоді дійсно починається проблема, з якою впоратися складніше без довірливих відносин", – розповідає дитячий психолог Світлана Шумська.

Інколи діти не хочуть обговорювати свої переживання через тотальний контроль чи суворі вимоги до виховання.

Важливо, щоб батьківська турбота не переросла у надто пильне спостереження.

"Зрозуміло, що батьки переживають, але якщо вони весь час запитують: "Тебе ніхто не ображає?", "Ніхто не б'є?", "А ти добре себе ведеш?", то дитина постійно відчуває тиск.

Їй може здатися, ніби з нею щось не так, ніби вона неповноцінна, що від неї чекають чогось більшого.

Відчуття пильного контролю і якихось підозр триматиме дитину в напрузі", – розповідає психологиня.

Якщо школяр не може поділитися переживаннями з батьками, то проблема затягується, розвивається і зрештою приводить до перенапруження.

Психологи назвали кілька ознак, які можуть вказувати на те, що дитина відчуває емоційний дискомфорт:

  • відсутність апетиту;
  • втрата ваги;
  • часті головні болі;
  • поганий настрій;
  • усамітнення в кімнаті;
  • безсонні ночі;
  • важке пробудження;
  • психосоматичні гострі болі в животі, головні болі, ГРВІ;
  • підвищена плаксивість;
  • агресивна поведінка;
  • розсіяність при виконанні домашніх завдань;
  • нав'язливі рухи або сіпання;
  • небажання йти в школу.

"Поганий настрій чи самопочуття – це симптом, а не корінь проблеми. Так тіло сигналізує про те, що щось не так.

Для дитини це несвідомий спосіб повідомити, що є негаразди", – пояснює Світлана Шумська.

Як налагодити з дитиною довірливі відносини

Довірливі відносини варто вибудовувати ще до початку навчання у школі.

Щоб дитина змогла відверто розповідати про своє шкільне життя, батьки повинні створити правильну атмосферу і першими робити кроки на зустріч.

"Почнемо з того, щоб розповісти дітям про свій день. Якщо ми хочемо почути від дитини інформацію, то повинні давати фундамент і ділитися чимось про себе.

Це зворотний зв'язок, не можна чекати відвертості лише від дитини", – пояснює Анна Покровська.

Світлана Шумська називає 6 правил, які допоможуть батькам сформувати довірливі стосунки з дитиною:

👨‍👨‍👧  Аналізувати почуття дитини

Коли дитині погано, буває такий набір змішаних почуттів, що вона не може розібратися в них.

Тоді потрібно акуратно відокремити одне від іншого, зрозуміти, коли дитина ображена чи засмучена.

Важливо також вислухати малечу, дати їй зворотний зв'язок та допомогти розібратися.

👨‍👨‍👧  Проявляти інтерес

Інтерес до життя дитини в батьків повинен бути присутнім завжди, не лише коли виникли проблеми.

Потрібно цікавитися її особистістю поза навчальним процесом, наприклад, запитати з ким вона дружить, чим захоплюється.

👨‍👨‍👧  Розуміти та знати потреби дитини

Діти дуже різні – одні люблять галасливі компанії, інші – хочуть спокійно почитати книжку.

Батьки мають розуміти, що важливо для дитини та який в неї емоційний стан.

👨‍👨‍👧  Виявляти таланти та здібності

Це потрібно робити змалку, щоб в майбутньому уникнути напруги.

Наприклад, якщо в дитини є здібності до математичних наук, то не потрібно насильно водити її в музичну школу, чи навпаки.

Батьки повинні направити дитину в ту галузь, де їй буде цікаво.

👨‍👨‍👧  Піклуватися і приносити користь

Дитина повинна відчувати близькість, турботу, щирість і знати, що в будь-який момент мама і тато допоможуть їй.

👨‍👨‍👧  Допомагати при необхідності

Це варто робити тільки тоді, коли дитина попросила. Не потрібно ходити по п'ятах і вистежувати, що там не так.

Як говорити з дітьми про проблеми у школі в різному віці

📌  Молодша школа (6-10 років)

Діти в цей період можуть бути дуже емоційними, бо вони лише вчаться пізнавати себе.

Їм важко описати власні емоції чи переживання, бо інколи вони їх просто не розуміють.

"Діти тільки вчаться рефлексувати. Тому таке просте питання "як пройшов твій день?" – для дітей вкрай важке.

Вони ще не можуть описувати свої почуття та відношення до чогось.

Може виникнути ситуація, коли дитині потрібна підтримка, але вона не знає, як сформувати запит до дорослого", – пояснює особливості такого віку Анна Покровська.

При цьому діти дуже орієнтовані на дорослих.

Якщо дитина бачить, що дорослі тривожаться з приводу школи, то у неї спрацьовує захист. Вона починає приховувати щось від батьків, щоб зберегти спокій.

"Тобто підтримка потрібна, але дитина її не просить, а на питання про справи відповідає, що все нормально", – розповідає психологиня.

Дитині легше ділитися негативним досвідом, коли вона бачить, що батьки стійкі, некритично сприймають інформацію та готові її підтримати.

У такому віці до дитини потрібно знайти особливий підхід і вести розмову в зрозумілій формі.

Не варто напосідати на дитину, проте можна допомогти їй відкритися, поділившись власним досвідом.

"Дітям дуже важко вербально описувати свої почуття, тому тут потрібно спочатку розслабити дитину.

Можна розповісти власну історію, навести приклад, почати говорити, щоб відключилися захисні механізми у мозку", – радить Анна Покровська.

Світлана Шумська додає що в такому віці для дітей важлива ігрова діяльність.

Крім того, їм потрібно бути у колективі та спілкуватися у групі.

"Можна пояснювати все через ігрові форми, наприклад, настільні або рольові ігри, в яких діти беруть участь.

Важливо давати їм можливість спробувати всі ролі, тобто дитина повинна розуміти, як перемагати і програвати", – ділиться Світлана Шумська.

  Середня школа (11-14 років)

В 11-14 років – це молодший підлітковий вік, коли дитина починає все аналізувати.

Відбуваються глобальні зміни у всіх сферах життя.

Дитина взаємодіє з батьками, вчителями, іншими людьми, які вимагають від неї певної поведінки.

"Багато тривоги виникає тому, що це адаптація до нового життя – як знову до першого класу.

Змінюється класний керівник, додаються нові фігури, нові правила, кордони, вимоги.

Буває, накопичується дуже багато проблем, тому що діти емоційно ще незрілі.

Це нормально, що у дитини виникають питання, які потрібно вирішувати у 5-7 класі", – розповідає Анна Покровська.

Крім того, у цьому віці діти проходять пубертатний період. Він може супроводжуватися перепадами поведінки, зміною настрою, емоційністю.

У цей час на перший план виходить спілкування з однолітками. Тому конфлікти часто можуть бути пов'язані з несприйняттям в колективі.

"Дитині соромно зізнатися, що з нею щось не так, коли її не сприймають однолітки.

Тоді вона замикається і до останнього не розповідає про негаразди", – пояснює Світлана Шумська.

Психологиня рекомендує батькам підійти до ситуації з позиції співробітництва та допомоги.

Не можна використовувати якісь докори чи висміювання, від яких дитина може ще більше ніяковіти. Навпаки, потрібно створити безпечне та довірливе середовище.

"У спілкуванні батьки потрібні дитині як співрозмовники та партнери, які підтримують – а не критикують, здатні допомогти в скрутну хвилину.

Тоді дитина зможе з ними взаємодіяти", – зауважує експертка.

У цей період у дітей вже немає такого контролю дорослих, як був у молодшій школі.

"У батьків ілюзорно складається уявлення, що дитина виросла з молодшої школи, тому підтримка їй не потрібна", – застерігає Анна Покровська.

Натомість діти орієнтуються на однолітків і намагаються розв'язувати проблеми один одного.

Це той вік, коли вони вербально діляться своїми емоціями та відчуттями.

Але коли батьки запитують про справи у школі, то діти здебільшого вважають, що їх цікавлять саме успіхи та оцінки.

"На жаль, це дійсно іноді так. Коли батьки запитують тільки, що зробив, як здав.

Це функція контролю, але вона не про контакт, щирість та підтримку", – зауважує Анна Покровська.

Експертка радить батькам наголошувати на тому, що вони бачать у дитині більше особистих граней.

"Якщо ми дитині даємо стійку самооцінку, завдяки нашим відносинам, то вона буде ділитися своїми переживаннями, бо так виліковується психіка, коли є якесь напруження.

Навіть якщо дитина в підлітковому віці вередлива, то не потрібно відштовхувати її.

Варто продовжувати турбуватися і бути на її боці, не забуваючи про кордони, правила і вимоги", – пояснює підлітковий психолог.

Старша школа (15-18 років)

У підлітковому періоді діти починають шукати себе у майбутньому.

"Це викликає багато напруги та страху. Тому дуже важливі сімейні цінності, традиції, спілкування в сім'ї, позиція старшої чи молодшої дитини", – розповідає Світлана Шумська.

Важливо, щоб за попередні два періоди у батьків та дитини сформувалися довірливі відносини, тоді у підлітковому віці з цим не виникатиме проблем.

"Якщо у молодшій та середній школі дитина ділилася з батьками своїми справами та шкільним життям, то їм не потрібно буде працювати над відносинами – вони вже сформувалися.

Авторитет і попередні зусилля працюватимуть на них", – розповідає Анна Покровська.

У підлітковому віці конфлікти можуть посилитися, якщо ці відносини з дитиною не були збудовані.

При цьому батьки повинні дотримуватися курсу довіри та підтримки.

"Запитати про справи у школі потрібно так, щоб показати дитині, що батьки готові до будь-якої інформації, та підкріплювати це своєю поведінкою", – додає експертка.

Як підтримати дитину в проблемній ситуації

Найперше потрібно пояснити дитині, що будь-яку ситуацію можна вирішити.

Вона має відчути, що не сам на сам із проблемою, а школа – це не все її життя.

"Завжди є, як мінімум, два варіанти розв'язання конфлікту: або ми вирішуємо це у школі, або можемо змінити школу, щоб знайти більш безпечне середовище" – пояснює Анна Покровська.

Далі психолог рекомендує намагатися повернути до себе прихильність дитини.

Наприклад, запитати, чи готова вона зараз поділитися переживаннями, чи не буде заперечувати, щоб батьки поспілкувалися з вчителем.

Часто діти не розповідають про шкільні негаразди, які трапилися з їхньої вини.

Якщо дитина сама поділилася з батьками провиною – це свідчить про її особистісний ріст.

У такому випадку батьки повинні контролювати власні емоції, щоб підтримати дитину – а не налякати.

"Найперше потрібно стримати свою реакцію, щоб не зробити таку гримасу, від якої дитина хотіла б втекти.

Згодом спокійним тоном звернутися до дитини з подякою, що вона вам це довірила", – радить Анна Покровська.

У такому випадку важливо наголосити на тому, що довіра на першому місці.

"Мотив дитини – поділитися своїм поганим вчинком.

Таке вербальне усвідомлення своєї провини – дорого коштує.

Це називається емоційна зрілість, через такі якості особистість підлітка зростає і розвивається", – додає експертка.

Батьки можуть допомогти дитині виправити помилку, встановити нові кордони та домовленості.

В жодному разі таку проблему не можна виносити на загал, чи соромити дитину в присутності інших.

"Якщо дитина щось зробила не так, з нею потрібно розмовляти наодинці, не робити зауваження при вчителях, інших дітях чи батьках", – зауважує Світлана Шумська.

Тут також важливо визнати саму ситуацію. Пояснити, що розумієте, що таке трапляється і як це неприємно.

Варто також розібратися, що спонукало дитину до такого рішення, чи не було якихось зовнішніх провокацій.

Згодом проговорити та підібрати всі варіанти, як дитина може налагодити цю ситуацію.

Щодо втручання батьків у розв'язання проблеми, тут потрібно розуміти наскільки такі дії є доцільними.

Наприклад, якщо у дитини спостерігаються різноманітні психосоматичні симптоми, вона несвідомо просить про допомогу, то батьки можуть поспілкуватися з вчителем або сімейним психологом.

Проте іноді батьки самі гіперболізують конфлікт і загострюють його.

"Буває так, що дитина відкрилася, а батьки від своєї тривоги починають "робити добро".

При цьому дитина не просила втручатися, чи давати публічного розголосу цій ситуації.

А батьки вже і в школі, і в батьківському чаті всіх на щось налаштували.

Вони це роблять від тривоги – а діти соромляться такої гіперопіки, бо іноді це висміюється", – пояснює Анна Покровська.

вами психолога, є випадки, коли батьки обов'язково повинні втручатися у ситуацію – це шкільний булінг.

"Якщо ми бачимо, що дитина живе у пригніченому стані через шкільне цькування, то не треба себе годувати ілюзіями, що діти розберуться самі.

Жертва не може змінити та впливати на процес, бо влада завжди у агресора і кривдників.

Тут потрібна тільки доросла участь і негайна допомога", – розповідає експертка.

Говорити з дітьми про проблеми булінгу, небезпеки у мережі та сексуального насильства можна з 6-8 років, коли дитина почала активно користуватися мережею.

"Якщо у вашої дитини в руках гаджет, потрібно починати говорити про конкретні проблеми.

Протистояти булінгу допомагає найперше повага у сім'ї, коли дитина знає, що у неї є свої особисті кордони, кордони між батьками, нема приниження, психологічного насильства.

Але якщо вдома дитину пригнічують і критикують, то вона не розпізнає в школі булінг, бо уже звикла жити в таких умовах", – застерігає Анна Покровська.

Щодо використання інтернету та соціальних мереж, то батьки повинні доступно пояснити дитині базові правила користування.

"Ми ж розповідаємо дітям як поводитися на вулиці, жити серед людей, дотримуватися правил безпеки.

З інтернетом потрібно покроково робити аналогічно.

Якщо у дитини вже відкрита соціальна мережа, варто пояснити, що під аватаркою привабливої дівчини чи хлопця може написати хтось, кого вона зовсім не знає", – радить експертка.

                    

11 ефективних способів допомогти дитині повірити в себе

Батьки часом почуваються «командою підтримки», такими собі фахівцями з чірлідингу. Вони вигукують на дитячих ранках та шкільних виставах, хвалять за оцінки та успіхи у спорті, за допомогу вдома. Тати й мами вважають, що підвищують самооцінку за простою схемою: дитина щось добре зробила, реакція має бути такою, щоб вона почувалася прекрасно. Усім приємно, здається, усе йде добре. Але автор книги «Діти все чують. Дев’ять речей, яким ви маєте навчити свою дитину» Джим Тейлор так не вважає. Натомість він зібрав поради від найбільш просунутих батьків. Ми переклали найважливіші поради зі статті видання Today’s Parent.

1. Зробіть крок назад

Запорука впевненості у собі — відчуття дитиною власної компетентності. Для цього батьки мають відступити, зменшити свою активну присутність у житті сина чи доньки та замінити її на спостереження. А самій дитині дозволити ризикувати, робити вибір, розв’язувати проблеми і доводити справи до кінця. Без практики навчитися цього неможливо.

2. Багато хвалити — шкідливо

Що таке адекватна самооцінка? Це компетентність, відчуття безпеки та батьківської підтримки. Треба дати місце першому інгредієнту, а батьки забагато передають інших.

Надмірні похвали знижують планку досягнень. Якщо ви говорите дитині: «Фантастично!», вона чує, що їй більше не потрібно практикуватись. Але компетентність походить від спроб та помилок, постійного самовдосконалення. Одна з героїнь книги, багатодітна мама Саманта Маклауд каже, що можливі дві реакції на занадто щедрі компліменти.

Одні діти починають дерти носа. Вони вчаться не довіряти власним інстинктам, не розвивають критичність, оскільки довіряють батькам, а не власній оцінці своїх спроб. А доросле життя для дитини із завищеною самооцінкою обернеться важкими переживаннями, коли інші не хвалитимуть її так, як вона звикла. Скажімо, якщо мама надто радіє намальованому «головоногу», у художній школі його сприймуть не як шедевр, а як неякісну роботу.

Другий варіант: дитина розуміє, що щось не так, намагається виправдати такі аванси — прагне бути ідеальною. Це нереально, тож веде до розчарувань та комплексів. До того ж надмірна похвала підриває віру у зворотний зв’язок. Хлопчик чи дівчинка відчуває, що правди про свою роботу не дізнається.

3. Дозволяйте здоровий ризик

Ще одна героїня книги, мати восьми дітей, яка до того ж очолює корпоративну службу догляду за дітьми в Торонто Вікторія Сопік згадує, як на вишуканій вечірці її дворічний син підіймав величезний, як на нього, глечик апельсинового лимонаду, щоб налити собі склянку. Усі гості витріщалася, коли побачили, що мама спостерігає, а не біжить на допомогу. Лимонад, дійсно, розлився, але дитина знайшла офіціантку, попросила паперовий рушник і все прибрала. Це закарбується в пам’яті як успішний досвід розв’язання проблеми.

А більшість батьків, на жаль, постійно намагаються врятувати своїх дітей від невдач.

4. Дайте змогу обирати

Вже у два роки діти бачать наслідки своїх рішень, якщо штучно не захищати їх від цього. Малюк може сам вирішувати взимку, чи надягати пальто, шапку та рукавиці. Якщо дитина спробує вийти роздягненою, вона замерзне та змінить рішення. Так вона вчитиметься робити правильний вибір, орієнтуючись на свої потреби, а не на наказ дорослого.

5. Нехай допомагають по дому

Навіть найменші можуть допомагати батькам готувати їжу, накривати на стіл, заправляти ліжка. Розбита тарілка — дрібниці порівняно з внеском у формування здорової самооцінки. Діти мають бачити, що вони роблять реальні, корисні іншим речі, їхній внесок цінують, вони мають змогу продемонструвати компетентність.

6. Вчіть доводити справу до кінця

Ще один надійний спосіб підвищити віру дітей у власні сили — спонукати їх виконувати завдання, до яких вони виявляють інтерес, а потім переконатися, що вони довели це до фінальної крапки. Немає значення, яке завдання: пройти рівень у відеоіграх, збудувати з кубиків будинок для іграшок або надути зі слайма велетенську бульбашку. Навіть те, що вам здається безглуздою дитячою витівкою. Сенс у тому, що справа, доведена до кінця, дає відчуття успіху.

7. Спокійно ставтеся до невдач дитини

Це погано, якщо дитина сумує, бо не може запам’ятати таблицю множення? Або не вдається танцювати так, як хочеться? Не втрачайте сон через це. Більшість батьків вважає, що невдачі зашкодять самооцінці їхніх дітей, але насправді це золота можливість допомогти їм побудувати її. Підтримуйте лише в тому, щоб не здаватися, робити нові спроби. Адже доки малюк чи підліток сильно чогось хоче, він уже вмотивований прагнути успіху. А значить, зможе навчитися від невдач рухатися до успіху.

8. Доводьте, що ваша любов безумовна

Щоб бути для батьків улюбленою та особливою, дитині не треба ставати кращою за інших, щось доводити. І син чи донька мають про це твердо знати. Якщо ви вихваляєтесь успіхами дитини, але не говорите з нею про невдачі, вона може думати, що ви любите її за оцінки чи головну роль у шкільній виставі.

Підтримуйте, демонструйте свою любов, коли дитина зазнала невдачі або впевнилася, що прийняла невдале рішення.

9. Переконайтесь, що дитина здатна досягти своєї цілі

Допомагайте коректувати цілі так, щоб вони відповідали віковим можливостям та здібностям дитини. Якщо дитина в початковій школі погано читає і не може опанувати тексти в підручнику, варто почати з книжечок для дошкільнят, з коміксів — того, що даватиметься легко. Обов’язково при цьому хваліть за наполегливість. Це як у комп’ютерних іграх: не можете опанувати рівень, поверніться на попередній. Якщо людина відчуває успіх, їй легше йти до нових досягнень. А нереальні цілі лише підривають впевненість у собі.

10. Зберігайте свідчення успіху

Якщо похвала зароблена і свідчить про дійсні успіхи, високу якість роботи, вона важлива для формування здорової самооцінки. Тож грамоти, призи варто зберігати, якщо їх цінує дитина. Не знецінюйте навіть найменші успіхи, не кажіть, що змагання першокласників з футболу або грамота за навчання у 2-му класі — то невелике досягнення.

Окрім таких свідчень успіху, можна накопичувати і похвали. Зробіть скарбничку, куди кладіть записані на папері слова похвали — «дублікат» тих, які ви сказали дитині, коли вона заслужила це справами. Коли в дітей поганий день, вони виймають ці «скарби» і згадують свої успіхи, і це змушує їх почуватися краще, дивитися з оптимізмом на невдачі.

Важливо бути конкретними (і не лише в письмовій похвалі): замість «змайстрував гарну саморобку» хай буде «паперова квітка була чарівною, ти навчився добре вирізати пелюстки, акуратно клеїти і розфарбував у дуже приємні кольори».

11. Розкажіть про успіхи дітей «за їхніми спинами»

Непряма похвала може творити дива. Якщо діти «підслуховують» хвастощі ними перед сусідами, друзями, вчителями, це діє більше, ніж прямі компліменти. І малюки, і підлітки просто світяться від задоволення. Наприклад, коли батьки кажуть «за спинами», як трирічна донечка старається шнурувати самотужки взуття або що 12-річний син дуже добрий. Звісно, казати ви маєте лише правду, без перебільшення.

Мотивуємо дітей навчатися: 7 робочих стратегій

Здебільшого діти не народилися старанними учнями. Особливості дитини відіграють важливу роль як у її бажанні вчитися, так і в загальній схильності до навчання. Але більшість хороших учнів стали ними в процесі розвитку. Ба більше, будь-яка дитина, отримуючи правильну мотивацію, може стати хорошим учнем.

Одна з помилок, яку роблять батьки та вчителі щодо учнів, – це обмеження навчання роботою в класі. Природно, навчання в класі було й буде важливим джерелом нових знань. Але якщо ви хочете, щоб у дитини справді посилилося бажання вчитися й виробилася стабільно висока сприйнятливість до нових знань, шкільними стінами краще не обмежуватися.

Створіть удома атмосферу читання

Важливість читання складно недооцінити. Хоча саме собою воно не гарантує дитині успіху в житті, це, як мінімум, ключ до успіху в навчанні. Адже паралельно з розвитком любові до читання діти розвивають любов до навчання. Діти, яким складно дається читання, часто мають проблеми з навчанням.

Читання не тільки дає змогу значно розширити словник, воно також допомагає мозку вчитися обробляти нові концепти й формальну комунікацію. Навички, набуті завдяки читанню, допомагають не тільки розвинути розуміння художньої літератури як мистецтва – учні, які читають, покращують свої здібності у вивченні всіх предметів, разом із технічними, як-от математика і фізика.

Допоможіть вашій дитині розвинути навички читання й любов до нього, наповнюючи її світ хорошими книжками. Читайте дитині. Просіть її читати вам уголос. Якщо ваша дитина вчить другу мову – читайте різними мовами. Створіть сімейну традицію – читайте 20 хвилин на день разом. Покажіть своїм прикладом, що це важливо.

Ключ до розвитку навичок читання в дитини – зробити цей процес веселим. Якщо дитина вважає, що читати – це нудно, то вона не хотітиме цього робити і її здатність до навчання зменшиться. Дайте дітям можливість вибрати книжки, які їм подобаються, допомагайте їм читати і створюйте активності, які зроблять цей процес веселим та цікавим.

Заохочуйте відкрите та щире спілкування

Заохочуйте бажання своїх дітей відкрито говорити про те, що відбувається в їхньому житті. Говоріть про їхнє навчання. Створіть відкриту атмосферу, де вони відчувають можливість ділитися тим, що їм подобається або не подобається. Коли вони діляться своїми думками, обов’язково визнавайте їхні почуття – навіть якщо ви з ними не згодні. Коли діти відчувають, що їхня думка не важлива чи не враховується, вони з більшою ймовірністю перестануть проявляти цікавість до навчання. Хороші учні завжди впевнені в тому, що їхня думка – важлива.

Фокусуйтеся на зацікавленнях вашої дитини

Навчання стає цікавим, коли воно залучає дітей у сфери, які їх цікавлять. Якщо ви справді хочете допомогти своїй дитині добре вчитися, заохочуйте її вивчати теми і предмети, які її захоплюють. Якщо їй подобаються динозаври, допоможіть знайти захопливі та цікаві книжки й розповіді про них. Потім запропонуйте їй визначити п’ять своїх улюблених динозаврів і пояснити, чому вона обрала кожного з них. Головне – це має бути цікаво їй, а не вам.

Покажіть, що вчитися можна по-різному

Є 7 фундаментальних стилів навчання:

  1. Візуальний
  2. Слуховий
  3. Вербальний
  4. Фізичний
  5. Логічний (математичний)
  6. Соціальний
  7. Одиночний

У кожної дитини є свої вподобання в навчанні. Немає одного правильного або неправильного стилю або поєднання стилів навчання. Однак, допомагаючи дітям відкрити для себе кращі для них способи навчання, ви можете використовувати методи, які поліпшать його швидкість та якість.

Наприклад: якщо дітям імпонує візуальний стиль, вони отримують найбільше знань, бачачи своїми очима, як працюють різні механізми та системи.

Діліться своїм ентузіазмом до навчання

Ентузіазм зникає, коли справа доходить до перших труднощів у вивченні нового. Покажіть на своєму прикладі, що долати труднощі – це нормально. Якщо ваші діти побачать, як щиро ви захоплені навчанням, вони, імовірно, захочуть наслідувати ваш приклад.

Чи йдеться про англійську мову, природничі науки, читання, письмо або навіть математику, допоможіть дітям зрозуміти, що навчання – це шлях до захопливих відкриттів. Використовуйте будь-яку можливість, щоби відкрити для себе нову інформацію разом із вашими дітьми. Коли вони побачать радість і хвилювання, яке приносить вам навчання, то також почнуть розділяти ваш ентузіазм до вивчення нового.

Фокусуйтеся на тому, що вони вивчили, а не їхніх результатах

Замість того, щоби запитати у ваших дітей про результати контрольної з математики відразу після повернення зі школи, попросіть розповісти про те, що нового вони вивчили. Фокусуйтеся на тому, що діти вивчили, а не на їхніх результатах.

Звісно, результати важливі. Але фокусуючись на нових знаннях, які ваші діти набувають, ви покажете їм, що:

  1. Процес навчання набагато важливіший, ніж оцінки.
  2. Результати – не єдина річ, яка має для вас значення.
  3. Вам цікаво, яких нових знань вони набули, а не тільки їхні оцінки.
  4. Запитуючи про те, що вони вивчили, ви даєте їм ще одну можливість структурувати знання і краще запам’ятати новий матеріал.

Допоможіть вашим дітям організувати навчання

Дезорганізація – типова для дітей молодшого шкільного віку, але вона може призвести до почуття пригніченості. Будьте терплячими, але послідовними, допомагаючи вашим дітям організувати їхні шкільне приладдя та завдання. Це допоможе їм відчути себе менш пригніченими та більш умотивованими до навчання.

Бонус: святкуйте їхні перемоги та досягнення

Важливо святкувати навіть найменші перемоги й досягнення ваших дітей. Особливо це важливо в початковій школі. У цей період дітям особливо необхідне позитивне підкріплення, яке підтримує мотивацію вчитися більше і старанніше. Закінчення складного проєкту в школі заслуговує невеликого заохочення, хороша оцінка на контрольній із математики може бути трансформована в похід на морозиво або в зоопарк. Використовуйте позитивне підкріплення, щоби ваша дитина й далі спрагло вчилася.

"Мам, купи": типові помилки батьків у фінансовому вихованні дітей

Сучасним дітям складно навчитись цінувати придбані для них батьками матеріальні речі. Це зумовлено, зокрема, прогалинами у фінансовому вихованні.


Якщо малюк влаштовує істерики у магазині через відмову батьків придбати чергову іграшку або солодощі, то це ознака неправильного підходу до фінансової освіти дитини. Це не тільки має негативний вплив на нервову систему дорослих, але й ставить під загрозу матеріальне благополуччя малюка у майбутньому.

Типові помилки фінансового виховання

У школах досі не вчать фінансової грамоти, і це сьогодні є надзвичайно великою проблемою. Грошова поведінка дітей формується зазвичай винятково завдяки прикладу батьків, однак і дорослі часто припускаються помилок.

Приховування фінансової ситуації

Деякі батьки не звикли обговорювати сімейний бюджет зі своїми малюками, вважаючи, що вони у такий спосіб захищають безтурботне дитинство. Однак діти, котрі не мають жодного уявлення, звідки, скільки і як заробляють мама й тато, не здатні зрозуміти ціну грошей.

Позбавляючи дитину її особистих коштів, вона ніколи не навчиться ними правильно керувати. Малюки не вміють оцінювати, порівнювати та планувати наперед, тому кишенькові гроші – чудовий спосіб їх цього навчити.

Вседозволеність

Інколи буває важко відмовити дитині, яка просить їй щось придбати. Часто батьки або необдумано купують все, чого бажає малюк, або ж зляться та намагаються знайти подекуди дивні відмовки. Натомість слід об'єктивно розділити бажання від потреб, і пояснити дитині, чому саме це і саме зараз купувати не варто.

Гроші за старання

Мотивувати дитину досягати чогось за фінансову винагороду – неефективна практика. Малюки, які отримують гроші за хороші оцінки, забувають, що навчання – це передусім квиток в успішне життя, їх особиста відповідальність, а не спосіб заробити.

Заборона заробляти самостійно

Підлітки доволі часто шукають можливості поповнити свій особистий бюджет, однак батьки забороняють їм працювати. Дорослі переймаються, що дитина простудиться, роздаючи листівки взимку, або ж це якось вплине на успішність у навчанні. Однак, якщо підліток сам проявив ініціативу працевлаштуватись, категорично відмовляти йому в цьому не варто.

Невідповідність правилам

Поведінка батьків є взірцем для наслідування дитиною. Як би сильно дорослі не хотіли прищепити малюкам здорову модель фінансової поведінки, якщо вони самі цього не дотримуються, то нічого, звісно ж, не вийде!



7 звичок, які допоможуть виховати щасливу та здорову дитину

Date


1. Розвивайте емоційний інтелект

Саме батьки відіграють визначальну роль у розвитку емоційного інтелекту дитини - роль, яка потребує від них терпіння, співчуття і витримки. Всім нам добре відомо, як важко зберігати спокій і надавати підтримку дитині, коли та б'ється в істериці, - це, мабуть, найскладніше в стосунках дітей і батьків. Такі хвилини емоційного напруження - справжнє випробування для нашої власної здатності контролювати емоції і керувати ними.

2. Їжте разом

Хоча хаотичний спосіб життя сучасних сімей робить спільні прийоми їжі рідкісними, ваша присутність за столом дає набагато більше, ніж просто компанію. Діти копіюють те, як їх батьки вибирають їжу, слідом за батьками пробують щось нове і вчаться розпізнавати почуття голоду або насичення, щоб вчасно зупинитися. Чим частіше ваша сім'я їсть разом, тим більше можливостей у ваших дітей сформувати здорове ставлення до їжі і власного тіла. Більш того, ритуали спільної їжі сприяють гармонійно розвитку дітей.

3. Чи любите книги

Читання перед сном - стара добра традиція, яка у більшості з нас викликає теплі спогади. Читання знижує стрес, а значить, допомагає розслабитися перед сном. І навіть коли дитина навчилася читати самостійно, не варто припиняти чудові вечірні читання. Всім дітям, і малюкам, і навіть підліткам, подобається, коли їм читають.

4. Рухайтеся

Зараз як ніколи дітям необхідні фізичні вправи, оскільки, за твердженням експертів, сьогоднішнє покоління веде найбільш малорухливий спосіб життя в історії. Однак величезний вплив на цю статистику надають і батьки. Дослідження виявили: ймовірність того, що у батьків, які заохочують фізичну активність і самі займаються спортом, діти також будуть вести активний спосіб життя, підвищується в шість разів. Особливо яскравим прикладом служать мами, які займаються спортом.

5. Посміхайтеся

Ось вам привід посміхатися частіше: маса досліджень показує, що люди, які часто посміхаються, мають більше друзів, ведуть більш яскраве життя і відчувають себе щасливішими.

6. Спіть

Якісний сон дуже важливий для здоров'я і довголіття членів вашої сім'ї. Під час сну імунна система відновлює і омолоджує тіло. Під час сну також йдуть процеси, що регулюють емоції, настрій і поведінку.

7. Слухайте музику

Музика - це універсальна мова. Вона зцілює і наповнює нас, знижує стрес і тривожність. Науково доведено, що музика знижує збудження, підвищуючи активність опіоїдних рецепторів в крові.


                                                                                Кризи віку

Будь-які батьки рано чи пізно стикаються з дивною поведінкою дитини, зовсім їй не властивою. Багато через незнання суті питання починають бити на сполох, вважаючи, що справа в поганій компанії або нікчемному вихованні. Але це в корені помилкова думка.

У даного явища є власна назва — вікова криза у дітей.

Перед досягненням повноліття у людини відзначається 6 вікових криз і це цілком нормально. Просто слід знайти правильний підхід до дитини та не втрачати власного самовладання, впадаючи в стан дратівливості та злості на ситуацію. Дана стаття допоможе дізнатися, що таке кризи і як з ними справлятися.

Кризи вікового розвитку дітей

У період дорослішання у дитини чергуються два стани — стабільний і кризовий. Стабілізація є її адаптацію до життя, отримання нових знань і умінь, розвиток мовленнєвих навичок і так далі. Дані періоди проходять плавно і спокійно, на відміну від кризи.

У дітей вікова криза проявляється раптово, при цьому сильно впливаючи на поведінку і взаємини з оточуючими. Виражається в примхах, істериках, нелогічних вчинках, емоційних зривах на близьких.

Календар кризових періодів

Вивченням цього питання займався Блонський П.П., а далі перейняв естафету Виготський Л. С. Вони звернули увагу на наявну закономірність в дитячій поведінці та розробили класифікацію загострень станів по роках.

Кожна дитина і її сім’я до повноліття переживає такі небезпечні періоди:

·         У новонародженого;

·         У немовляти, в межах одного року;

·         Раннє дитинство, коли малюкові 3 роки;

·         Дитинство, коли дитина досягла 7-літнього віку;

·         Підлітковий період в 13 років;

·         Криза юності, за рік до повноліття.

У списку наведені приблизні вікові періоди.

Реальний час настання складного періоду залежить від індивідуальності малюка і його психології.

Криза після появи на світ

Процес народження супроводжується зміною середовища перебування дитини й це природно належить до стресових ситуацій. Малюк змушений адаптуватися зовсім в іншому світі, звикати до його влаштування.

Це буде тривати протягом одного — двох місяців і в цей період потрібно море турботи, ласки та розуміння від мами й батька.

Криза немовляти 1 рік

Перший рік являє собою освоєння малюком простору, знайомство з оточуючими людьми, незнайомими предметами. У цей час дитина може проявляти негатив через неможливість діяти відокремлено та отримувати те, що вона хоче.

Слід уникати агресії на малюка або ж потурання примхам. Якщо щось ви змушені заборонити, то найкраще аргументувати своє рішення, спробувати домовитися з дитиною. Коли вона починає вередувати, спробуйте відвернути увагу немовляти на що-небудь цікаве.

Криза раннього дитинства 3 роки

3 роки — це час бунтарства, і спроб здобути повну самостійність. Протягом цього періоду у батьків часто виникають великі складності. Криза раннього дитинства може містити:

·         Негативне ставлення до вказівок дорослих, висловлення власної думки та бажань;

·         Прагнення все робити самостійно, навіть якщо це їй непосильно, і прояв агресії при невдалих спробах;

·         Бунт проти усталеного сімейного режиму, що виражається в небажанні лягати спати, вживати їжу, коли батьки це роблять, гуляти й так далі;

·         Спроби настояти на своєму та отримати бажане, дитина щосили й всіма методами стане доводити свою правоту і настоювати на негайному виконанні її примх;

·         Відмова від авторитетності матері та батька, критика їхніх дій і прохань;

·         Часті істерики, напади ревнощів.

У разі подібних ознак слід набратися терпіння і застосувати всю хитрість, щоб поберегти свої нерви та впоратися з невгамовним чадом. Спробуйте навпаки заборонити йому спати вдень і його бунтарський дух змусить зробити зворотне.

Криза вікового розвитку 7 років

Дитина усвідомлено намагається влитися в суспільство і налагодити контакти з оточуючими її людьми, зокрема з ровесниками. Період виражається в дивній поведінці: кривлянні, недоречних діях, химерній поведінці.

Допоможуть впоратися з кризою дитинства навчальні заклади та кваліфіковані педагоги.

Підліткова криза 13 років

Психологія підлітка в 13 років дуже нестійка і часто викликає подив. Особливості поведінки викликані змінами в гормональному фоні. Підліток починає дорослішати.

Рекомендується дати свободу дій своєї дитини, якщо вона хоче щось змінити в собі, і не намагатися придушити всіма методами її емоційні спалахи.

Характеристики підліткової кризи:

·         Часті зміни настрою, емоційна нестабільність через гормони;

·         Прагнення здаватися дорослішими, спроба здобути незалежність від батьків;

·         Бурхливе реагування на критику батьків через почуття незрозумілості, скандали та зриви;

·         Прояв інтересу до протилежної статі та ідеалізування однолітків, старших хлопців;

·         Спроби зміни іміджу.

Особливості кризи юності 17 років

Криза юності викликаний почуттям підвищеної відповідальності, що виникає перед самостійним життям поза рідною домівкою. Молода людина відчуває хвилювання і її долають тривоги.

Тут важлива підтримка сім’ї, що не супроводжується пильним контролем і диктатурою.

Періоди дорослішання — час, який проходить кожна людина. У вихованні дитини вони грають дуже важливу роль. Спробуйте зрозуміти свою рідну кровиночку і допомогти впоратися з виниклими труднощами. Хто, як не сім’я, найкраще проявить розуміння і підтримку в потрібні хвилини.

                                                                                


Роль тата у житті дитини — від народження до дорослого віку

Безперечно, залученість тата потрібна на всіх етапах життя дитини незалежно від гендеру. Однак з плином часу, роль тата змінюється, пристосовуючись до потреб розвитку дитини.

Немовля

Побутує міф, що для немовляти головну роль відіграє мама, задовольняючи потреби дитини. Такий підхід обмежує залученість татів і знецінює їхню взаємодію з дитиною.

Не лише жінки біологічно здатні доглядати за своїми дітьми. Після народження дитини у тат, як і у мам, виробляються гормони, за рахунок яких ми відчуваємо близькість та захищаємо потомство. Чим більше тато дбає про малюка, чим більше тримає його на руках, кладе собі на груди або на живіт, тим більше зміцнюється зв’язок між татом і дитиною.

Чоловік біологічно цілком спроможний виростити дитину і може робити все те, що й мама, за винятком годування грудьми.

Дитинство

Так само як і  мама,  у  молодшому віці тато часто є джерелом і натхненником для багатьох пригод, дослідження зовнішнього світу, цікавих подорожей і зустрічей, що сприяє розширенню світогляду й наповнює життя дитини позитивними емоціями та враженнями.

З плином часу малеча починає пізнавати соціалізацію. Саме в цей період для сина й доньки тато відіграє важливу роль у формуванні самооцінки та розвитку соціальних навичок, слугує джерелом підтримки та розвитку незалежності, допомагає зрозуміти власні цінності й можливості. Тато, на рівні з мамою, сприяє розвитку емоційного інтелекту та впевненості в собі, встановленню кордонів, формуванню моделей поведінки та взаємодії з іншими людьми.

Важлива роль тата задавати модель поведінки й взаємодії з мамою дитини, вчити піклуватись, приймати рішення у складних умовах, прогнозувати та планувати свою діяльність, на підставі чого може формуватись стратегічне мислення та навички досягати мети.

Для багатьох дітей тато так само є “символом безпеки”, до кого можна звернутись за порадою, захистом, пожалітись, попросити про допомогу фізичну, психологічну, економічну (коли доводиться ремонтувати зіпсовані речі або придбати матеріали для конструювань чи поробок).

Іноді тато може бути “носієм дитячих секретів” і навіть від мами, бо разом із дітьми здатен на експерименти та пригоди, робити щось “не дозволене, але цікаве”.

Підлітковий вік

Підлітковий вік — період, коли діти вирушають на пошуки власної ідентичності. Та попри прояви бунтарства в цей період батьки все ж відіграють важливу роль у житті підлітка.

Зокрема тато допомагає підліткам сформувати моральні цінності та особисті цілі. Підтримує побудову здорових, рівноправних стосунків та навчає розуміння різних гендерних ролей.

Відсутність батька: як це впливає на дитину і чи можна його замінити

Коли дитина втрачає батька або він присутній в житті дитини номінально, тобто без спільної взаємодії та емоційного зв’язку, в психіці дитини виникає дефіцит.

Вона втрачає важливі аспекти свого життя: емоційну підтримку, рольові моделі, практичну допомогу та позитивний вплив батька на розвиток.

Хоча неможливо повністю заповнити нестачу батька, експерти зійшлися у думці, що діти можуть знаходити підтримку та компенсацію в інших важливих людях свого життя.

Це можуть бути родичі, наставники, вчителі або старші приятелі, які виконають ті ролі та вплив, яких потребує дитина: надають емоційну підтримку, поради та приклади успішного життя.

Вплив на майбутнє дитини

Відсутність батька не означає, що дитина не зможе мати успішне та щасливе життя. Багато дітей, які ростуть без батька, знаходять способи адаптуватися та розвиватися.

Важливим для цієї адаптації є наявність позитивних рольових моделей, підтримка оточення та визнання досягнень. Та все ж відсутність тата може вплинути на майбутнє дитини. Психологи поділилися основними наслідками:

  • Емоційний аспект. Відсутність батька може призвести до емоційної нестабільності, почуття втрати, печалі та самотності у дитинстві та підлітковому періоді.

Дитина може почуватися винною за таку втрату або відчувати злість та образу. У цей момент важлива підтримка оточення і формування розуміння, що сталося.

Експерти кажуть, що це може впливати й на формування самооцінки: від ідеалізації до знецінення себе.

  • Соціальний вплив. Дитина може мати складнощі у встановленні зв’язків з людьми, розвитку соціальних навичок та стосунків з ровесниками.
  • Рольова модель. Батько є важливою рольовою моделлю для дитини.
  • економічний вплив. Інколи відсутність батька може створювати фінансові труднощі та обмеження, які можуть впливати на освіту, життєвий рівень та можливості майбутнього розвитку.

Батько не по крові: роль вітчима у житті дитини

Відповідно до теорії гендерної рівності та партнерських відносин в родині, роль батька не обов’язково пов’язана з біологічним спорідненням.

Інший чоловік, який виступає як партнер матері чи опікун, не може повністю замінити батька. Проте він може стати цінним додатковим ресурсом та підтримкою для дитини, виконуючи не менш важливу роль в її житті.

Зокрема, стати позитивною рольовою моделлю, джерелом емоційної підтримки, прикладом маскулінності та впливати на майбутнє малечі.

Найчастіші помилки у вихованні дитини

Батьківство — це далеко не легка прогулянка. Часто через незнання у вихованні можна припускатися помилок, які заважатимуть побудувати дружні стосунки та якісну взаємодію. Ось кілька найпоширеніших помилок у взаємодії:

  • Суворість і зайвий контроль. Це може обмежувати самовираження та самостійність дитини, перешкоджати її розвитку та впливати на формування психологічного добробуту.
  • Відсутність емоційної підтримки та нездатність об’єктивно сприймати емоційний розвиток дитини.
  • Гендерні стереотипи. Часто батько може нав’язувати стереотипні ролі та очікування щодо поведінки на підставі статевої приналежності. Це може обмежувати можливості та самовираження дитини.
  • Відсутність активної участі. Недостатня участь у повсякденних справах дитини, відсутність спільних занять можуть впливати на розбудову зв’язків між дорослим та дитиною.
  • Відсутність комунікації може віддаляти, руйнувати зв’язок з дитиною та ускладнювати виявлення її потреб. Крім того, без комунікації не вдасться прийти до спільного розв’язання проблем.
  • Ігнорування досягнень та успіхів дитини може позначитися на її самооцінці та мотивації.
  • Взаємодія батьків з дитиною із дитячої позиції. У такій позиції батьки ображаються, коли дитина не слухає або не відповідає взаємністю. Ці образи можуть виливатися в жорстокість, ігнорування та маніпуляції дитиною.  
  • Порівняння з іншими, надмірний акцент на контролі та корекції поведінки. Дитина відчуває в собі цінність, коли ти акцентуєш на її успіхах, а не успіхах сусіда(-ки) чи однокласника(-ці).
  

Хвалити чи ні. Як батьки впливають на самооцінку дітей. Реальні історії та поради

Помилки батьків, які впливають на самооцінку

Існує три поширені шкідливі стратегії, які можуть застосовувати важливі дорослі (батьки, дідусі/бабусі, опікуни, вчителі) щодо дітей:

  • Каральна поведінка. Використання образливих слів, скоєння насилля (емоційного, сексуального, фізичного) та інші приклади холодної жорстокої поведінки. Наприклад, використання фраз: "Ти тупий", "Ти гірший за інших", "Ти погана дитина", "Я тебе не люблю, якщо ти це не зробиш".

Анатолію знайома така поведінка. Його батьки часто використовували фрази: "Дурень, нічого з тебе не вийде", "Собакам хвости крутитимеш", "Навіть вчитися нормально не можеш" тощо. Також чинили фізичне насилля щодо нього до підліткового віку.

"Нині маю погану самооцінку. Вона дуже низька і заважає мені жити повноцінним життям", – додає Анатолій.

  • Вимогливість у стилі "Ти маєш/мусиш/повинен" – втілення очікування, тиску та формування думки "Щоб я була достатньо гарною дитиною для батьків, маю заслужити це" або "нічого не робитиму, бо в мене не вийде".

Мама Альони Іванової мріяла виховати дитину-генія. Тому в 4,5 роки віддала її на балет, сольфеджіо, фортепіано та в художню школу.

"Вона постійно захоплювалась дітьми-віртуозами. Це дуже бісило. Пам‘ятаю, як в місцевій газеті вийшла стаття про дівчинку з нашої музичної школи, яка виступала в Парижі. Мама показувала нам із сестрою цю замітку, плакала і говорила: "Ну чому ви не можете так само?". Ми досі це пам‘ятаємо, хоча мені було років 6-7, а сестрі – десь 4", – розповідає Альона.

Їй образливо, що мама не помічала її успіхів. Відтак досі думає, що недостатньо хороша. Також їй складно достойно оцінити власну роботу, попри те, що багато працює.

  • Вимогливість в стилі "Як ти міг це зробити". Це приклад перекладання емоційної відповідальності за свою поведінку та розчарування на дітей. Результат – відчуття тиску та почуття провини у малечі.

Свого часу Анастасія здала ЗНО на 180+ балів, лише хімію – на 178. Натомість від тата почули на кшталт: "Як ти могла? Нікуди не вступиш, підеш мити підлогу". Однак вона вступила на бюджет і успішно закінчила медичний інститут у столиці.

"Самооцінка занижується тоді, коли всі твої дії та вчинки знецінюють. Так було в мене. Все, що не робиш, не викликає нічого хорошого. Зіштовхуєшся з критикою і перестаєш пробувати. Від цього тільки страждаєш", – каже Анастасія.

Хвалити чи критикувати

Більшість дітей, які виховувались вихідцями з СРСР, рідко чули похвалу. Юліана пояснює, що в той час важливість, гідність та ментальне здоров’я людей не стояли на першому плані на відміну від результативності в роботі.

Дарі Вайт виховували саме в такій атмосфері. Всі страхи епохи СРСР батьки втілювали у виховання: "Ми – маленькі люди – нічого не вирішуємо", "Великі гроші заробляють лише нечесним шляхом", "Щоб стати відомим, треба гроші і зв’язки", "Будь як всі, не треба виділятися", "Треба гарно вчитися, щоб здобути стабільну роботу", "А що скажуть інші?".

Тому не дозволяли їй закінчити школу бальних танців, ходити в музичну школу чи вступити в театральний інститут.

"Серед аргументів: "Як можна "розважатися", коли сумарно десь 150 днів на рік – піст" та "Скільки людей закінчують творчі спеціальності і де вони? Зірками стають одиниці", – каже Дарі.

Ще одна поширена думка тої епохи: ритика будує, а похвала руйнує". Але чи це дійсно так?

За словами психотерапевтки, критика – абсолютно некорисна штука.

Адже містить під собою знецінення, присоромлення і зворотний зв’язок без відмічання позитивних звершень.

"Дослідження доводять: не критика і негативні відгуки допомагають дітям розвиватися та мати здорову самооцінку, а позитивні або нейтральні коментарі. Наприклад: "Тобі це вдалося. Пишаюсь тобою", – каже Юліана і додає: "Вам може не подобатись, як пише ваша дитина, але треба обводити ті букви, які їй вдаються".

Тож замініть критику на комплімент+1-2 точки для зросту. Наприклад: "Яка чудово літера "Н". А написання літери "П" можна покращити. Спробуймо ще раз". Це розвиває її компетентність та ліквідує страх помилки.

З іншого боку, похвала – чудова навичка, яка знадобиться дитині в подальшій комунікації, стверджує Юліана: "Моя донька тішиться, коли її хвалять. Згодом помітила, що вона наслідує цю поведінку щодо мене: "Мамо, чудова робота. Ти зробила такий гарний сирник!".

Однак у похвалі важливо пояснювати, за що саме ви хвалите. Аліна Познанська з чоловіком виховують двох дітей. У їхній родині заведено святкувати маленькі перемоги, що дозволяє їм побороти відчуття "Я роблю недостатньо".

"У нас немає страху перехвалити дітей, але обов’язково кажу не просто "Ти молодець", а вказую, чому саме так. Адже цінність не в результаті, а в намаганнях", – каже Аліна.

За словами експертки, дітям важлива увага та зворотний зв’язок від дорослих.

Не отримує її – робить небажану поведінку, щоб отримати хоч негативну, але увагу.

"Люди з нарцисизмом (надмірною самозакоханістю) ростуть не від похвали, а від сильної пустоти всередині. Адже вони не мають відчуття цінності та важливості. Відтак роблять все можливе, щоб ними захоплювались", – пояснює Юліана.

Тож похвала не дорівнює розвитку самозакоханості чи надмірної самовпевненості, так само як похвала не є тотожною вседозволеності. Це більше про порушення поведінки та відсутність меж.

"Раджу батькам проаналізувати, що вони говорять своїй дитині протягом години. Ймовірно, помітять, що роблять більше вказівок та зауважень, ніж похвали. Однак дослідження доводять, що після одного зауваження слід п'ять разів похвалити. Це вибудовує хороші стосунки з дитиною та її позитивне ставлення до себе, вас та світу.


9 лайфхаків, як мотивувати дитину робити домашку

Дата: 09.10.2022

Важко підрахувати, скільки здоров’я забирають у школярів та батьків «бої без правил» під гаслом: «Зроби домашнє завдання». Одна сторона тисне, звинувачує, обіцяє різні блага і загрожує карами, утримує за робочим столом. Друга — всіляко намагається ухилитися, втекти погуляти, відпроситися в сотий раз поїсти. Так мало дорослих задоволені станом речей і не зітхають: коли вже дитина легко виконуватиме домашні завдання. Чарівного для всіх ключика немає, каже дитяча психотерапевтка, арт-терапевтка Мар’яна Серажим, але можна підібрати ключик до кожної дитини.

1. Створіть умови

Важливо розібратися поетапно в тому, чому дитина не хоче сідати за уроки. Почніть із фізіологічних нюансів. Може, голодна чи втомлена? У неї некомфортне робоче місце? Зручність важливо проконтролювати батькам: дитина може вважати ідеальними м’яке крісло та завалений динозаврами робочий стіл, але порушений кровообіг і розфокусована увага не дають їй зробити завдання.

2. Враховуйте темперамент

Коли починати робити домашку? Одні батьки вважають: дитині треба відпочити після шкільного дня. Інші: поїв — займайся, а гуляти й розважатися можна, коли все виконано, інакше школяр захопиться і про уроки забуде. Помилка в тому, що дорослі вирішують це на власний розсуд. Насправді, найбільш плідний час у дітей — різний, і його треба разом шукати. А якщо дитина вже закінчила початкову школу, слід дозволити їй самій знаходити пікову працездатність. «Жайворонку» за біологічним годинником підійде виконання уроків рано вранці, «сові» — після вечері.

Темперамент теж важливий. Холерика після шкільних занять варто відправити погуляти чи зайнятися спортом, щоб він виплеснув зайву енергію. Флегматику краще залишити більше часу на виконання завдань, щоб він міг займатися у звичній неквапливій манері. Меланхоліки швидко перевтомлюються, у них низька стресостійкість. Перед заняттями для них корисні тихі приємні справи, релакс і навіть денний сон. А домашку краще розбити на невеликі підзавдання, після виконання яких робити перерви.

3. Приберіть спокуси                             Вимкніть телефон, комп’ютер, телевізор. Самі не розмовляйте по мобільному поруч з учнем, не працюйте на його очах з ноутбуком, який навіває дитині думки про комп’ютерні ігри. Бажано в цей час не затівати цікавих справ, у яких школяр хотів би взяти участь (наприклад, пекти пиріг, якщо донька любить допомагати).

4. Не беріть на себе зайвого

Якщо на тілесному рівні все добре, проблеми слід шукати в психологічному настрої. І перш за все… мами/тата. Складно домогтися від дитини продуктивності, якщо займаючись із нею ви роздратовані. Мама часто перевтомлена, і допомога школяру забирає в неї час на відновлення сил. Тоді краще рідше перевіряти домашні завдання, але робити це в спокійному настрої.

Іноді батьки настільки зацікавлені в тому, щоб завдання були виконані швидше, що починають самі робити їх за дитину. Але якщо мама більше, ніж дитина, переживає за уроки, мотивація знижується. Важливо не брати на себе відповідальність за домашні завдання дитини, інакше школяр так і буде думати, що це клопіт мами з татом. Усвідомте, що ви просто допомагаєте, а результат залежить від учителя та учня. Якщо дитина зовсім не справляється, допоможе репетитор. Якщо вчитель погано викладає, у школяра є законне право отримати після уроків відповіді на запитання, пояснення.

5. Позбавтеся синдрому ексшколяра

Чому батьки перетворюють домашку на надцінну ідею? Чому поводяться так, ніби зроблені уроки важливіші за здоров’я, отримані знання, досвід? Можливо, згадується власний дитячий страх перед учителем, провина за невиконані домашні завдання, відчуття, що все було «не так, як треба», а ось у моєї дитини має пройти ідеально. Вирішіть для себе, навіщо вам оцінки сина чи доньки. Можливо, варто прийняти, що в усіх свої здібності та нахили: з одних предметів ваш школяр буде успішним, з інших — ні, і «вичавлювати» високі бали немає сенсу. При цьому боятися домашнього завдання син або донька перестане.

Дитина засмучена, боїться? У деяких школах принижують тих, хто має проблеми з навчанням, не даючи природного права на помилку. Позбувшись власного страху, ви зможете додати позитиву. Будь-яке зауваження до домашки робіть за правилом бутерброда: до і після критики говоріть про помічені плюси. Їх немає? Навіть у затятого двієчника можна знайти акуратно написані рядки, крок у правильному напрямку або хоча б витрачені зусилля.

Чи треба нагороджувати? Це вирішуєте ви. Краще, якщо нагородою буде не щось матеріальне, а спільно проведений час, улюблені розваги. Такі стимули краще застосовувати не щодня, а після успішного виконання найскладніших завдань або на вихідних — як результат роботи за тиждень.

6. Створіть звичку

У початкових класах батькам важливо створити максимально доброзичливе поле навколо уроків. У дитини є право тестувати свої здібності, помилятися, не робити домашнє завдання — і дивитися, що з цього виходить.

Допоможуть довірчі стосунки з батьками, які підтримають і допоможуть, яку б оцінку учень не приніс. 

7. Дайте дитині особистий простір

Якби начальник сидів поруч із вами і коментував кожну дію, кожне написане слово, довго б ви витримали? Краще залишити дитину наодинці, поки вона робить уроки.

Спочатку варто спланувати разом, що слід зробити, розбити завдання на конкретні операції. Часто доводиться ще пояснювати умови задач і вправ. Безліч зривів відбувається через те, що школяр просто не розуміє, чого від нього вимагають. Потім підіть, але будьте в зоні доступності на випадок, якщо виникнуть нові запитання до матеріалу.

Наприкінці перевірте уроки, знайдіть помилки (корисніше вказати на них, а не давати відповіді — переробити їх має сам учень). Зате школяр буде впевнений, що він не один на один з незрозумілими завданнями, разом ви впораєтеся.

8. Говоріть про те, що важливо дитині

Мотивуйте не тим, що турбує вас, а тим, що близько дитині. В одного це конформістський настрій: не опинитися єдиним, хто не зробив уроків, бути в темі, як решта учнів. В іншого — розвинений дух змагання: зробити краще або оригінальніше за інших. Пофантазуйте разом про «момент слави», якого варто прагнути.

Того, хто боїться стресу, переконайте, що домашня робота — як репетиція контрольної, тільки мама поруч. Потренуєшся — і буде легко. Якщо в учня сильні пізнавальні інтереси, важливо додати до уроків щось цікаве. Так, доведеться «попітніти», розшукуючи додаткову інформацію. Але це не складніше, ніж воювати, заганяючи дитину за зошити. Якщо є дослідницький настрій, школяру хочеться отримати особистий досвід. Його турбуватиме, як застосувати ці знання в житті, навіщо вони. Покажіть або знайдіть відео на потрібну тему. Ще краще — запропонуйте учневі самому пошукати його і обговорити з вами. Підкреслюйте, що домашка — справа більш доросла, ніж заняття в класі, адже ти вчишся працювати самостійно.

9. Застосуйте новітні техніки тайм-менеджменту

Підберіть індивідуально те, що допоможе впорядкувати навчання. Наприклад, посидючим дітям з рівномірною працездатністю корисно виділити найнеприємніші завдання — «жаби» і займатися, «з’ївши жабу», тобто переходити від складного до легкого.

«Помідорова техніка» підійде тим, хто не дуже посидючий. Її автор — студент Франческо Чірілло, якому світило відрахування, застосувавши цей метод, завершив виш так, що удостоївся рукостискання прем’єр-міністра Італії за видатні навчальні досягнення. Досить розбити роботу на 25-хвилинні відрізки — «помідори» (так виглядав кухонний таймер Чірілло) і поставити таймер. Справу зроблено? П’ять хвилин перерва. Чотири «помідори з’їдено»? Пів години задоволення: перегляд «четвертинки» фільму, прогулянка, улюблена комп’ютерна гра, друзі. Якщо ж 25-хвилинний цикл був перерваний, до «бонуса» далеко: ставте таймер і знову займайтеся завданням.

А вішліст за системою «Автофокус» зачепить серця навіть тих, хто боїться уроків. Досить поділити домашку на дрібні завдання (розв’язати один приклад, прочитати вірш, який треба вивчити) і записати. А потім читати список і робити тільки те, що краще за решту. Хоч щось здасться дитині підсильним і терпимим. І так, вибираючи із залишків, поступово вона зробить усе. Адже акцент буде не на ненависному «треба», а на «хочу».

*Як відповідати дітям на складні запитання*

І дорослим, і дітям складно не знати точної дати закінчення війни. Проте дещо нам точно відомо, і саме про це ми можемо поговорити з дітьми.

❓Коли закінчиться війна?

Варіант відповіді:

🍀Війна безумовно закінчиться. Поки що складно сказати, коли саме. Зараз наша величезна сильна армія трощить ворога та перемагає його. Дуже важливо вигнати його повністю за кордони нашої країни, нам потрібна повна перемога.

🍀Спеціальні групи оборони територій (тероборона) охороняють кожен район, щоб був порядок і щоб вороги не змогли проникнути непоміченими.

🍀 Волонтерів дуже багато, усі працюють на перемогу. Весь світ підтримує нас, посилає нам гарну потужну зброю, ліки, продукти.

🍀 Крім того, багато компаній закрилися і не працюють у Росії, щоб вплинути на її громадян. Закрилися: Плейстейшн, TikTok, МакДональдз та багато інших.

🍀Наше завдання в цей час — вижити та зберегти любов у серці та розум у голові. Ми всі будемо дуже потрібні відразу після перемоги, а наразі ми потрібні одне одному. Це те, на що ми можемо вплинути своїми власними маленькими кроками.

👣 Маленькі кроки для кожного

1️⃣Піклуватися про гарний фізичний стан та самопочуття:

🔸повноцінно харчуватися;

🔸 дихати повітрям;

🔸 по можливості рухатися;

🔸 не мовчати, якщо щось болить, повідомляти дорослим про це, не терпіти до останнього — це важливо;

🔸 пити воду;

🔸 обіймати та обійматися.

2️⃣Піклуватися про стан душі:

🔸спілкуватися, жартувати;

🔸радіти маленьким речам у житті та нашим перемогам;

🔸сміятися, якщо смішно;

🔸плакати, коли гірко.

💙 Так працює наша психіка — їй потрібні і сміх, і сльози, і обійми для здоров’я. Не соромтеся показувати одне одному меми, розказувати смішні історії, ділитися тим, про що сумуєте. Це і є те, що робить нас людьми, і цього в нас нікому не відібрати.

💛Із зовнішнім ворогом — армією Росії — ведуть боротьбу наші воїни. Із внутрішнім ворогом — безсиллям, безпорадністю, горем — ми можемо боротися, спілкуючись та підтримуючи одне одного.

❓Я сумую за своїми друзями і не хочу знайомитися з новими!

🧒Це нормально, що зараз не хочеться ні з ким знайомитись. Коли довкола все швидко змінюється, то природно триматися за своє «старе», знайоме, звичне. Така реакція свідчить про хорошу роботу мозку і тіла.

🧒 І зараз, і після закінчення війни потрібні будуть різні друзі. Коли ми знайомимося з новими людьми та однолітками, ми не зраджуємо старих друзів. Навпаки, ми готуємо ґрунт для них — щоб і в них стало більше знайомих і друзів.

🧒Не варто заводити зараз багато знайомств і одразу з усіма дружити. Достатньо приязних стосунків: просто привітатися, побажати гарного дня, обмінятися кількома жартами й усмішкою. Із часом це створить міцний ланцюжок хорошої дружби, на який згодом зможуть спертися всі ваші друзі.

🧒 У такі моменти варто поговорити з дитиною, чого саме їй найбільше бракує тепер без спілкування з друзями? Коли ви чи дитина сумуєте за кимось, варто одразу про це написати людині. Або навіть намалювати якийсь щасливий момент вашої дружби. Коли ви зустрінетеся, зможете показати цей малюнок, і тій людині буде важливо знати, що ви про неї пам’ятали і думали.

🧒 А ще діти можуть показати новим знайомим ті ігри, у які гралися зі своїми старими друзями: так ви ніби стаєте провідником радості, дружби, і це допоможе іншим. Адже дружба — це те, що рятує нас від самотності, горя та страждань.

❓Коли закінчиться війна, усе буде як раніше?

Це, мабуть, найскладніше запитання з усіх. 

🇺🇦 Коли закінчиться війна, точно будуть садочки і школи, зустрічі з друзями, уроки та веселі перерви, домашки і морозиво після школи, прогулянки та мандрівки з друзями і рідними.

🇺🇦 Точно будуть смачні сніданки і затишні вечері, красиві світанки та заходи сонця, а ще зорі в небі, походи в ліс по гриби, ігри на плейстешн і багато обіймашок із друзями, тиша вночі та гамір мирного життя вдень — гуркіт трамваїв, машин, гамір супермаркетів.

🇺🇦 Усе, що зруйновано, ми відбудуємо знову так, як буде найкраще для нас. Адже людяність завжди перемагає зло.

Від чого залежить доброчесність і як її виховувати

ЩО ТАКЕ ДОБРОЧЕСНІСТЬ І ЯКА СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ

Є офіційні визначення, які можна переглянути в словниках або законах. Як-от, про академічну доброчесність ідеться в законі Про освіту

На думку вчителя, академічна доброчесність це складова доброчесності. І вона передбачає дотримання тих самих принципів, але в межах освітнього процесу – як із боку вчителів, так і з боку учнів та батьків.

Натомість, можна будувати сучасну демократичну систему партнерства між учителем і учнем. Це – про ліберальну систему взаємин, коли кожен розуміє, що вони потрібні одне одному, з повагою ставляться одне до одного й до праці кожного. До цього треба прагнути.

Поки що загальне ставлення до доброчесності в Україні можна висловити однією фразою:”Я проти корупції, але кум усе “порішає”. Те саме стосується академічної доброчесності”, – пояснює Сергій Горбачов.

За його словами, проблема, зокрема, у тому, що звичне для людей не сприймається як порушення. Наприклад, часто дітям дають завдання зробити поробку, і батьки роблять це замість них. А потім дитина показує зроблене батьками в школі й каже, що це зробила вона. Так формується усвідомлення, що можна видати чужу роботу за свою. І в цьому випадку йдеться як про недоброчесність загалом, так і про академічну недоброчесність зокрема.

ЧОМУ В ШКОЛАХ ПРОБЛЕМИ З ДОБРОЧЕСНІСТЮ

Василь Дяків упевнений, що стан академічної доброчесності й доброчесності як такої в школах кризовий. Адже так званий комплекс доброчесності складається з базових правил і принципів, яких здебільшого не дотримуються. Серед них:

1. Нова українська школа не базується на “новій українській сім’ї” й на “новому українському дитячому садку”. Тому, коли дитина приходить у 6–7 років у НУШ, то вже має засвоєні моделі поведінки в сім’ї й дошкіллі. І часто-густо НУШ зосереджує свої зусилля не на формуванні, а на перевихованні.

2. Нинішнє покоління центеніалів має бачення світу як картинки, що часто є порожньою й не має морально-етичного підґрунтя. Тому навчання в школі не стільки ціннісне, скільки “в картинках”. Бо тільки так діти сприймають інформацію. Натомість, важливо не перевіряти, наприклад, чи дитина взяла участь у тому чи іншому заході, а перевірити, наскільки це ціннісно для неї.

3. Дуже великий розрив поколінь.

10–15 років тому до мене зверталися не тільки як до вчителя, а як до людини, щоби я розповів про свій досвід. І діти переймали цей досвід для себе. Нове ж покоління не завжди розуміє наш досвід, і він їм не потрібен, їм нецікаво, видається, що це неактуально. Так, розуміння учнем учителя змінилося. Оскільки діти слухають про ціннісний досвід неусвідомлено, то не роблять висновки й не аналізують його. І тоді не засвоюватиметься те, що я розповідатиму про доброчесність”.

4. Доброчесність це про формування довіри. Наприклад, дослідження свідчать про те, що треба збільшити тривалість перерв, зменшити кількість уроків і обсяг домашніх завдань.

Якщо люди кажуть, що їм погано, то система має відреагувати. Якщо вона не реагує, то як ми можемо довіряти цій системі? І яка може бути доброчесність, якщо в системи немає довіри до того, що відбувається насправді?”, – пояснює Дяків.

5. Як учитель може якісно провести урок, якщо в класі є місце для 20 учнів, а там навчаються 35?

Це означає, що емоційний стан дітей страждає, рівень агресії зростає. Також тут важко організувати інтеракції. То як можна виховувати свободу, яка є компонентом доброчесності, якщо навіть приміщення не дає можливість це робити?”.

6. Дітей треба вчити відповідального вибору.

У нашому контексті це важко зробити, бо батьки часто гіперопікуються дітьми. Тоді дитина в 6-річному віці формує уявлення, як маніпулювати дорослими, щоби досягти своїх цілей, і вона не знає, що таке вибір. І якщо в школі визначають правила в класі, а дитина протягом 6 років не знала, що правила існують, то вона не буде на них реагувати”.

Натомість, треба дозволяти дітям, наприклад, обрати, куди вони хочуть ходити на позашкілля, а не обирати замість них.

ЯК ПОКРАЩИТИ СИТУАЦІЮ

Євген Головаха каже, що треба пояснювати дітям, що списувати – це спроба за чужий рахунок отримати те ж саме. Списування порушує всі засади конкуренції. А конкуренція – це базовий принцип успіху.

Мовляв, якщо один працює, а інший не працює, то в конкуренції перемагає той, хто працює. А якщо один працює, а інший списує, і вони отримують один результат, це руйнує засади нормальних конкурентноздатних економіки, науки й освіти.

Я ніколи не казав про списування, і навіть було таке, що списував у школі в дівчат, якщо нам треба було щось швидко здати. У радянські часи це вважалося нормальним. А от моя онука, яка навчається в Нью-Йоркському університеті, засудила свого приятеля за те, що той списав, і не розмовляла з ним кілька тижнів. Сказала: “Як так можна? Це ж нечесно!”, – розповідає Головаха.

Освітній омбудсмен пояснює, що академічна недоброчесність це не лише не списувати й не давати списувати, але й об’єктивно оцінювати навчальні здобутки дітей і роботу вчителя. Проблеми виникають тоді, коли немає критеріїв і індикаторів, якими можна виміряти щось. Тоді діє суб’єктивність.

Але “мені здається” не може бути оцінкою. Натомість, має бути чітко визначено: ось така оцінка буде, якщо будуть досягнуті ось такі результати. Наприклад, точно вказана кількість помилок за таку оцінку або відповідність темі”, – говорить Горбачов.

Також згадує історію, коли дитина отримала на ЗНО 10 балів за власне висловлення, а після перевірки – нуль. Виявилося, робота була грамотна, але зміст есе абсолютно не відповідав темі. Так, людям треба вчитися розуміти, що є критерії оцінювання, яких потрібно дотримуватися. Якщо цього немає, то про академічну доброчесність не йдеться.

За словами Горбачова, за недотримання доброчесності має бути суворе покарання. Якщо людину спіймали на списуванні чи плагіаті, чи якщо вчитель виставляє крадену статтю як власну розробку, то його треба позбавити категорії, відповідно, зменшиться заробітна плата. Інакше, каже, це не працюватиме.

Аби стримувати недоброчесність, за словами вчителя, у школі має бути команда, у якої є розуміння й бачення потреб доброчесності. Втім, якщо в школі працюють 40 учителів, а лише двоє з них культивують доброчесність, то цього буде недостатньо для учнів. Потрібна системність.

Другий компонент – це робота з батьками. Бо батьки часто обмежуються формальним підходом: “Ти виконав домашнє завдання?”, “Які оцінки?”, “Як у школі?”.

Мало хто питає в дітей, чи їм подобається викладання вчителя, наскільки вчитель толерантний, чи дітям цікаво в школі. Тому суспільство має акцентувати увагу на вмінні батьків спілкуватися в такому форматі.

Третій компонент – робота з управлінням освіти. Бо якби десь прислухалися до того, що 7–8 уроки – це неефективно, і зняли їх, то батьки б подумали: “О, до нас прислухаються”. Так працює співпраця”, – говорить Василь Дяків.

До того ж освітній омбудсмен радить дотримуватися законів і розуміти, що доброчесність – це соціально визначений зміст нашої поведінки. Тобто доброчесність завжди стосується когось іншого, окрім вас.

Щоб діти були щасливими, здоровими та успішними: шпаргалка для батьків

Батьки хочуть, аби їхні діти були здоровими, щасливими, успішними і багато усміхалися. Але не завжди під рукою є потрібні знання.

Ми зібрали в одному місці важливі матеріали: про гігієну, харчування, догляд, навчання, виховання тощо.

ЯК І ЩО ДИТИНА МАЄ ЇСТИ

Діти мають здорово харчуватися. Ознайомтеся з рекомендаціями МОЗ, що має бути в їхньому раціоні.

Щоб заохотити дитину до здорового харчування, використовуйте ці 6 порад:

Починається літо, тож вам слід знати, як захистити дитину від сонячних променів. Ось 5 порад:

РОЗВИТОК ДИТИНИ

Віддайте дитину в садок

Дитину важливо віддати в садок. Дослідження показало, що діти, які відвідують дитсадки, мають кращу поведінку та менше емоційних проблем, ніж ті, ким опікується родина або няня.

Якщо ваша дитина йде в садок, ось поради психолога, які допоможуть їй адаптуватися.

Виявляється, ми засвоюємо фонетику та вимову слів від мам, а лексику – від татів.

І ще одне відкриття для багатьох мам і татів: з дітьми треба сюсюкатись! UNICEF Ukraine радить батькам лепетати з дітьми під час спілкування. Це важлива складова розвитку малюка, особливо в перші три роки життя, коли відбувається інтенсивний розвиток мозку.

До речі, ось тут ви зможете дізнатись, коли варто починати вчити з дитиною другу мову, як її вчити з дитиною самотужки.

Якщо маєте можливість, запишіть дитину на уроки фортепіано, це важливо.

Якщо ви помітили, що ваша дитина почала обманювати, не поспішайте її сварити. Дослідження вказує на те, що діти, які рано навчаються брехати, мають переваги у розвитку.

Батьки теж обманюють, іноді самі цього не помічають. Ось 10 брехонь, які могли чути від вас діти. А коли брешете ви, за вами повторюють і діти й починають думати, що така поведінка нормальна.

Науковці також кажуть, що діти мають рости на природі. Виявилось, що ті, хто мало проводив часу на природі у дитинстві, частіше страждали на нервозність та депресію у дорослому житті.

Подбайте про сексуальну безпеку своєї дитини

Візьміть на озброєння 11 фраз, які варто їм сказати, щоб пояснити кордони тіла. Так, ми віримо, що говорити з дітьми про секс буває соромно. І про їхню сексуальну безпеку теж.

Але так в результаті ми можемо наражати дітей на ситуації, коли вони не зможуть захистити кордони свого тіла і сказати "Ні" небажаним поцілункам чи дотикам, наприклад.

Поговоріть з дитиною про порно. Ми не жартуємо

Вчені довели, що середній вік першого перегляду порно – від 10 до 12 років для хлопчиків та від 11 до 13 років для дівчаток. Тому розмову про це варто запланувати заздалегідь.

9 порад секс-педагогів, як розмовляти з дітьми про порно, читайте тут.

Дитину слід розвивати різнобічно і давати їй свободу самовираження. Допоможіть їй у цьому. Можете, наприклад, поставити ці 50 запитань, або 15 цих.

Ми віримо, що ви любите свою дитину і хочете нею хвалитися наліво й направо, але публікувати її фото без її згоди не варто, і на це є три причини.

НЕ  ДАВАЙТЕ ЦІ ПОРАДИ ДІТЯМ

Прочитайте і одразу намагайтеся викинути такі поради дітям зі свого лексикону.

Чого ні в якому разі не можна радити дітям, пояснює директорка Центру співчуття та альтруїзму в Стенфорді Емма Сепола:

І є ще одне правило, на якому наголошує психолог. Дитині не можна казати: "Подивись на брата і бери з нього приклад".

Життя з дитиною не обходиться без конфліктів, і це нормально. Головне - вміти їх залагоджувати. Тут батькам допоможуть ці 4 поради.

Корисними будуть знання про вікові кризи дитини.

Якщо у вас дитина-підліток, налагодити з нею стосунки та допомогти пройти цей період допоможуть поради психолога. Якщо у вашого підлітка ще й агресивна поведінка, на додачу прочитайте ще й ці поради фахівчині.

Якщо ж так трапилось, що ви у процесі розлучення, то вам потрібно прочитати ці поради психолога, як максимально вберегти дитину.

Також пам’ятайте, що ліплення з глини може зарадити стресу у дитини.

Ось іще 6 простих цитат, які змусять вас замислитися над методами виховання дітей.

ЩОДЕННІ ЗВИЧКИ, ЯКІ ПІДСИЛЯТЬ ЗВ’ЯЗОК З ДИТИНОЮ

Зв'язок батьків з дитиною – єдина причина, чому діти свідомо дотримуються наших правил.

Дитина, яка відчуває міцний зв'язок з батьками, хоче співпрацювати з ними. Спробуйте дотримуватися цих порад фахівців:

8 СПІЛЬНИХ РИС БАТЬКІВ, ЯКІ МАЮТЬ УСПІШНИХ ДІТЕЙ

Психологи вважають, що існує багато способів зробити дитину успішною змалечку, наголошуючи на тому що більшість із цих лайфхаків зводяться до поведінки, способу життя й мислення батьків.

Ось спільні риси батьків, які мають успішних дітей:

  • вони привчають дітей до хатньої роботи
  • соціалізують своїх нащадків
  • мають високі очікування щодо дітей
  • мама й тато мають здорові стосунки
  • батьки достатньо часу приділяють своєму навчанню
  • діти не піддаються стресу батьків
  • мами успішних дітей працюють
  • батьки пояснюють дітям, що для досягнення цілі потрібно почати з малого, потім багато працювати, іноді доведеться зачекати, і лише потім отримати бажане.

Візьміть також на озброєння 7 фраз, які використовують вчителі методики Монтессорі.

Спілкуючись з дітьми, не забувайте надихати дітей якимись з цих фраз, які стимулюють дитину бути більш впевненою в собі.

Дуже легко потрапити у пастку, порівнюючи себе з іншими батьками чи шукати якісь вимірювані ознаки того, що ви хороші мама чи тато, розповідає клінічний психолог Надене Лінден. Вона виділила 7 ознак того, що у дитини – круті батьки:

КОЛИ ТРЕБА КАЗАТИ ДИТИНІ  "НІ"

Відмова допомагає дитині встановити кордони та ліміти, які допоможуть її розвитку – емоційному, фізичному та психологічному.

Якщо дитина не чутиме від вас "Ні", ви можете залишити її непідготовленою до реального життя.

Ось 9 випадків, коли слід сказати дитині "Ні", щоб вона виросла успішним дорослим:



Не читанням єдиним: чекліст готовності дитини до 1-го класу

Ваша дитина цього року йде у перший клас? Тоді саме час вмикати зворотний відлік часу і почати підготовку до школи послідовно і без поспіху. Але навіть не думайте муштрувати дитину читанням чи лічбою. Адже значно важливішими є навички комунікації, орієнтування в просторі, готовність дотримуватися правил та розпорядку дня.

Витворюйте позитивний імідж школи. Найважливіше завдання родини у підготовці до 1-го класу — це зняти страх дитини перед школою. У жодному разі не допускайте фраз на кшталт: «Якщо не вивчиш алфавіт, тебе не візьмуть до школи», «Школа — не місце для ігор», «Якщо будеш у школі нечемна/ий, вчителька насварить». Дитина має розуміти: школа — це місце, де вона буде щасливою і прийнятою, а не насвареною чи покараною.

Пояснюйте дитині, хто такий учитель. Розкажіть, що роль учителя — бути наставником для дітей: він допомагає вчитися, пізнавати світ, він є другом, але він також несе відповідальність за учнів. Вчителя слід поважати, а не боятися. Проговоріть із дитиною варіанти звертання до вчителя: залежно від школи це може бути звертання на ім’я по батькові або «пані Маріє», «пане Андрію». Але в жодному разі не «тьотя Наталя» чи «дядя Віктор».

Програвайте з дитиною ситуації привітання з учителями та учнями. Поясніть, що вчитель — друг, але все ж старший, тому з учителями школи слід вітатися «Добрий ранок», «Добрий день», а з однокласниками можна «Привіт». Якщо дитина не ходить у садочок, варто потренувати стандартні фрази знайомства: «Привіт, мене звати Софія. Давай разом гратися./Можна погратися біля тебе/твоєю іграшкою?» Для успішного спілкування з однолітками дитина повинна вміти розповісти, що вона любить робити, чим бавитися, що їсти.

Програвайте з дитиною ситуації привітання з учителями та учнями. Поясніть, що вчитель — друг, але все ж старший, тому з учителями школи слід вітатися «Добрий ранок», «Добрий день», а з однокласниками можна «Привіт». Якщо дитина не ходить у садочок, варто потренувати стандартні фрази знайомства: «Привіт, мене звати Софія. Давай разом гратися./Можна погратися біля тебе/твоєю іграшкою?» Для успішного спілкування з однолітками дитина повинна вміти розповісти, що вона любить робити, чим бавитися, що їсти.

Якомога більше говоріть з дитиною. Це найкращий спосіб підготуватися до школи — ідете вулицею, говоріть про все, що бачите довкола: про дерева, тварин, погоду, автомобілі. Цікавтеся думкою дитини, слухайте її та не перебивайте. Це дуже ефективний спосіб розвивати мовлення дитини та її навички спілкування.

Must know відомості дитини про себе: власне ім’я та прізвище, імена батьків, домашня адреса, місто, країна, дата свого народження. Обов’язкові загальні поняття: пори року, послідовність місяців року та днів тижня, назви різних фруктів, овочів, тварин та рослин, елементарні правила дорожнього руху. Звісно, на уроках ми знову будемо вивчати місяці та пори року, але ці поняття вже мають бути знайомі дитині.

Поясніть, що у школі діють правила, і їх треба дотримуватись. Але не муштруйте дитину, що в класі можна говорити лише з дозволу вчителя або тільки якщо була піднесена рука. У Новій українській школі на кожному уроці ми маємо живий діалог дітей, тому тут діють правила взаємоповаги: не можна перебивати того, хто говорить, перекрикувати чи вигукувати. Усі правила співжиття у класі ми з дітьми спершу створюємо, а потім стараємося дотримуватися. Батьки мають власним прикладом привчати дітей уважно слухати співрозмовника і не перебивати.

Поясніть, що у школі діють правила, і їх треба дотримуватись. Але не муштруйте дитину, що в класі можна говорити лише з дозволу вчителя або тільки якщо була піднесена рука. У Новій українській школі на кожному уроці ми маємо живий діалог дітей, тому тут діють правила взаємоповаги: не можна перебивати того, хто говорить, перекрикувати чи вигукувати. Усі правила співжиття у класі ми з дітьми спершу створюємо, а потім стараємося дотримуватися. Батьки мають власним прикладом привчати дітей уважно слухати співрозмовника і не перебивати.

Упевніться, що дитина має навички самообслуговування. Дитина має чітко знати: якщо їй треба до туалету, вийти можна в будь-який момент уроку без окремого дозволу від учителя. Достатньо просто повідомити вчителя, що є потреба вийти.

Привчайте дитину впізнавати свої шкільні речі та тримати їх впорядкованими. По-перше, купуйте речі до школи разом із дитиною: щоб вона сама їх обирала, а потім могла впізнати свої. Щоб діти не плутали зошити та підручники, поки вони ще не впевнено читають, я пропоную учням спеціальні наліпки. По-друге, тренуйте навички дитини складати шкільну сумку за розкладом на наступний день: хай дитина роздивиться всі відділення свого рюкзака і визначить, куди і що складатиме. У першому класі це можна робити разом із дорослим, але до 4-го класу дитина вже повинна повністю сама збиратися до школи. По-третє, раджу батькам підписувати одяг дітей на внутрішніх етикетках: так учитель зможе швидше знайти власника речі.

Влаштуйте гру-імітацію «Мій перший день у школі». Перетворіть один день на гру у школу: хай хтось із батьків грає роль учителя, а хтось — іншого учня. Так зможете потренувати всі складові шкільного дня, змоделювати ситуації на уроці чи на перерві. Батьки, закликаю вас не боятися гратися, адже гра лежить в основі навчання у Новій українській школі, і це справді ефективний спосіб прокачування навичок.

Дізнайтеся, чи у вашому закладі діє «Школа майбутнього першокласника». Якщо так, раджу скористатися нею. Зазвичай вона починає роботу якраз за 6 місяців до вересня, і це чудова нагода для дитини пройти період адаптації ще до початку навчального року.

Ходіть на прогулянку або на гуртки у вашу майбутню школу. Дитині важливо поступово звикати до будівлі школи, подвір’я. Якщо можете, запишіть дитину у гурток при школі або відвідайте День відкритих дверей. Це допоможе дитині сприймати школу як безпечне, дружнє, знайоме середовище, а отже адаптація до шкільного життя пройде легше.

Підготуйте себе і дитину до сепарації. Зі свого досвіду знаю, що найбільший страх майбутнього першокласника — що поруч не буде мами. Тому про це варто говорити з дитиною вже зараз: що школа — це дружнє середовище, там завжди можна попросити про допомогу вчителя, що після уроків на тебе чекатиме мама чи тато. Другий дитячий страх — страх невдачі: що у школі він або вона зробить щось не за правилами, а вдома за це насварять. Раджу батькам практикувати здорове ставлення до помилок: помилок неможливо уникнути, вони потрібні нам, щоб вчитися.

Менше критики, більше любові й уваги до потреб дитини – як батькам підтримати підлітків під час вступної кампанії

  1. Будьте на боці вашої дитини. Часто батьки занадто тиснуть на дитину в прагненні забезпечити максимальний успіх і найвищі результати, адже розуміють важливість освіти і хочуть для дитини найкращого. Проте саме батьки мають бути найбільшим союзником дитини. Незалежно від того, чи вступить вона в омріяний заклад освіти, її потрібно підтримати. Дитина має завжди відчувати, що батьківська любов є безумовною.
  2. Дайте дитині висловитися і почуйте, що вона хоче. Навіть якщо заклад освіти вже обрали заздалегідь, слід уточнити в дитини її думку, перепитати, обговорити “за” і “проти”. Вступ до омріяного закладу освіти є тільки початком  шляху дитини в навчанні: слід упевнитися, що дитина змотивована до подальшого навчання й опанування професії.
  3. Підтримайте емоції дитини. Вступна кампанія може викликати в дитини різні почуття й стани: нервозність, тривожність, страх неуспіху чи помилки, гнів на себе тощо. Особливо ці почуття є складними для підлітків, адже вони часто намагаються приховати їх і вважають, що вже занадто дорослі для батьківської підтримки. “Спробуйте поговорити з ними про те, що вони відчувають, поділіться своїми власними почуттями та запевніть, що ви завжди поруч і що їх емоції виправдані та зрозумілі зараз”, – радять психологи.
  4. Будьте чуйним. Потрібно звертати увагу на стан дитини й намагатися забезпечити їй відчуття емоційної безпеки. Вступна кампанія є стресовою для дитини, тож завдання батьків – максимально знизити рівень стресовості вдома й забезпечити для вступника безпечне місце, де він/вона може відпочити та отримати підтримку.
  5. Потурбуйтеся про фізичний стан дитини. Потрібно простежити, аби дитина відпочивала, максимально дотримувалася режиму дня, харчувалася вчасно. Це досить складно з підлітками, адже вони часто нехтують сном або графіком,  проте варто спробувати м’яко проговорити потребу дбати про фізичний стан і самим показати приклад.
  6. Не критикуйте, а підтримайте позитивне мислення вашої дитини. Не варто намагатися вказувати, що дитина робить не так, слід утриматися від висловлювань осуду. Навпаки, необхідно підтримувати позитивне налаштування дитини, навіть якщо вона відчуває наразі труднощі. Критика не допоможе дитині досягти успіху, проте може нашкодити подальшим стосункам із батьками.
  7. Будьте для дитини найбільшим уболівальником. Дитина може не вступити до омріяного закладу освіти, але від цього не перестане бути безумовно любленою батьками. “Ваша критика, ваша тривожність – це прояв вашої турботи, але вашій дитині наразі потрібен її щирий вболівальник, який підтримає та дасть впевненість у своїх силах, порадить та підтримає, якими б не були результати вступної кампанії”, – додають фахівці.

Підлітки в більшості випадків є дуже чутливими, і їхня впевненість у собі залежить від великої кількості факторів, зокрема від налаштування та особливостей мислення. Під час вступної кампанії впевненість підлітків у собі може значно зменшитися під тиском зовнішніх факторів чи внутрішніх переживань.

Як зазначають експерти ГО “Підтримай дитину”, у дітей може виявлятися негативне мислення, яке буде заважати під час вступної кампанії обрати заклад освіти, бажану  спеціальність тощо.

Загалом є п’ять виявів негативного мислення, що можуть вплинути на налаштування дитини під час вступної кампанії, зокрема:

  • фіксоване негативне мислення: “Я не можу цього зробити” або “Я навіть не буду пробувати, бо не зможу”;
  • негативне налаштування: “Я просто знаю, що я не така/такий”;
  • негативне порівняння: “Я гірша/гірший ніж інші”;
  • відключення: перепони можуть бути реальними, проте подоланними, але дитина навіть не намагається шукати такі рішення;
  • мислення, що передбачає чіпляння за проблеми.

Аби підтримати дитину, можна виконати просту вправу: запропонувати дитині при фіксованому мисленні перетворити її негативне налаштування на тимчасову проблему. Зокрема, фразу “Я не можу цього зробити” варто доповнити словом “поки”: “Я поки не можу цього зробити”.

Таке формулювання забезпечуватиме налаштування дитини на успіх і сприятиме зменшенню тривожності перед випробуваннями вступної кампанії.

Якщо дитина не вступила в омріяний заклад освіти, її можуть охопити найрізноманітніші емоції та почуття: розпач, страх, тривога, провина, зневіра у собі та власних силах тощо.

Команда психологів “Підтримай дитину” розробила рекомендації для батьків, як підтримати дитину, якщо вона не вступила до бажаного закладу вищої освіти:

  • Будьте поруч. Найімовірніше, дитина важко переживає свою невдачу, їй  потрібно із кимось поговорити, відчути підтримку. Слід вислухати всі скарги дитини, дозволити їй побути “маленькою” поруч із батьками.
  • Демонструйте дитині, що ви її приймаєте і любите попри невдачі. Дитина повинна відчувати, що не має “заслуговувати” батьківську любов – любов має бути беззаперечною, просто за те, що дитина є.
  • Не звинувачуйте дитину в невдачі. Не варто докоряти, що дитина погано готувалася до іспитів, занадто багато гуляла із друзями, не відповідальна тощо. Такі слова не змінять ситуацію із вступом, проте можуть глибоко травмувати дитину, пригнітити інтерес до навчання, стати чинниками затяжної депресії.
  • Забудьте про залякування. “Не апелюйте професіями двірника чи касира у ваших розмовах. Навпаки, мінімізуйте негативні наслідки. Акцентуйте, що ваша дитина має здібності та все в неї вийде наступного разу”, – пояснюють психологи. Ситуація, що склалася, – це новий досвід, а не трагедія.
  • Вкажіть на можливості. Слід проаналізувати ситуацію разом із дитиною, віднайти певні переваги. Наприклад, вона зможе відпочити від напруженого періоду складання іспитів, за рік підготуватися краще й досягти мети – або спробувати щось інше та змінити професійні орієнтири тощо.
  • Розробіть разом із дитиною план подальших дій. Можна скласти список чи намалювати пункти, якими дитині тепер необхідно буде керуватися. Однак не можна нав’язувати свою думку та переконання, слід дослухатися до бажань підлітка. Як діяти далі – вибір дитини.
  • Зверніть увагу на фізичний та психологічний стан дитини. Невдача може спричинити депресивні стани. Слід проконтролювати, чи нормально дитина спить, харчується, чи стали їй притаманні емоційні гойдалки тощо. У разі фіксації тривожних сигналів потрібно звернутися до відповідного фахівця (психолога, невропатолога тощо).

Батькам на замітку: 5 речей, яким потрібно навчити дитину до 10 років

До свого десятиліття кожна дитина має засвоїти кілька важливих речей

Важливість порядку дня

З кожним роком завдань у школяра буде дедалі більше. Тому знання основ тайм-менеджменту буде дуже доречним.

Не завжди потрібно повторювати за іншими

«Я так вчинив, тому що всі так робили». Дивне виправдання, чи не так?

Адже дитина часто пояснюватиме свою поведінку саме так, якщо не дати зрозуміти малюкові: повторювати за іншими не треба. Особливо якщо йдеться про погані вчинки.

Вміння відмовляти

Цей пункт плавно випливає з попереднього: треба вміти вчасно сказати «ні».

Догодити й допомогти всім навряд чи вдасться. Дитина не завжди повинна втрачати час і сили заради інших. Втім, у деяких випадках прийти на допомогу другові чи родичеві потрібно.

Не боятися помилок

Не помиляється той, хто нічого не робить. Поясніть дитині, що помилки – це не страшно. Головне - не здаватись і прагнути виправити помилку.

Не боятися критики

Робити все ідеально неможливо. Тому періодично дитину критикуватимуть. Критику не завжди потрібно сприймати в штики, особливо якщо вона конструктивна.

Повчальна історія з життя: Як відрізнити гарних батьків від поганих

Ця історія допоможе вам зрозуміти, яка роль у батьківському ставленні та підтримці дітей, і чому важливо дати їм свободу вибору для власного життя.

Олена завжди мріяла танцювати, але через травму ноги її мрія перетворилася на недосяжність. Незважаючи на це, Олена обожнює танці і здійснила рішучий вибір — її син Аркадій повинен стати видатним танцюристом. З самого дитинства Аркадій займався танцями 5 разів на тиждень, активно брав участь у спортивних зборах та змаганнях. 

Аркадію сьогодні 21 рік, і він танцює вже майже 15 років. Проте, хоча його танці вражають, він ніколи не здобув жодної золотої медалі, були лише бронзові. Мати сердиться на Аркадія, демонструючи своє розчарування у ньому, та говорить неприємні слова, висміюючи його досягнення.

Аркадій ненавидить танці і ненавидить свою матір за примусовий вибір. Він мріяв стати програмістом і бути залученим до комп'ютерів, а не до танців. Проте його мама не може зрозуміти цього.

Хороші батьки завжди підтримують своїх дітей, дозволяючи їм самостійно зробити свій вибір у житті. Вони не позбавляють дітей права на власні мрії і цілі. Вони розуміють, що їх роль — це лише надання підтримки та напрямку, а не диктування життєвого шляху.

Кожна дитина — це унікальна особистість зі своїми мріями, бажаннями та вибором. І батькам слід пам'ятати, що діти не є власністю чи інструментами для досягнення власних цілей. 

Не слід звинувачувати дитину за її власні бажання будувати своє життя по-своєму. Кожен має право на свій вибір, особливо коли дитина вже стає дорослою.

Цей історичний приклад дає нам змогу задуматись над важливістю толерантності та підтримки від батьків у реалізації мрій своїх дітей. Тільки сприяючи їхній індивідуальності та дозволяючи їм обирати свій власний шлях, ми допоможемо їм стати щасливими та задоволеними своїм життям.

Як допомогти дитині не боятись повітряної тривоги

Увага! Повітряна тривога!».🔉 Раптовий звук сирени чи сповіщення в телефоні щоразу змушує здригатися. Здавалося б, ми вже знаємо, що це, і як треба діяти, але все одно на кілька секунд зависаємо. Для дітей все значно складніше.

За словами лікарів, у малюків все частіше проявляється страх раптової небезпеки — шуму, вибухів, сирени. Зустрічаються випадки, коли діти ховаються під ліжко чи у шафу. Як зарадити в такій ситуації?

Важливо пам’ятати, що діти дуже емпатичні, вони вбирають емоції та поводяться, так само як батьки.

Тож, аби знизити рівень тривоги у дитини:

🔸навчіться зберігати спокій;

🔸уникайте психологічних напружень у родині;

🔸сформуйте для дитини особисту навичку заміни.

Останнє дуже важливе для подальшого сприйняття і реакції дитини. Навичка заміни повинна заблокувати шлях дитини «під ліжко чи шафу», чи будь-яке інше місце, як реакцію на стрес. Попросіть малюка підбігти до вас і міцно обійняти. У такий спосіб тривожність замінюється теплом та ніжністю. Далі запропонуйте те, що саме для вашої дитини є особливим: улюблені іграшку, книжку, мультик.

Повторюйте таку заміну раз за разом, коли лунає сигнал повітряної тривоги.

💬І пам’ятайте: реакція батьків на стрес – приклад для дитини.

Як батькам підтримати дитину під час навчання


Як батькам підтримати дитину під час навчання

Дітям потрібен простір безпеки та близькості поруч із дорослими

Сором, відчуття провини, самотності, неспроможності – це можливі наслідки тривалого стресу у дітей. Початок навчального року може посилювати ці стани, і зараз діти особливо потребуватимуть батьківської підтримки. Психологиня Світлана Ройз радить створити для дітей простір безпеки та близькості поруч із дорослими. Турбуватися про їхню самооцінку, емоційний стан і бути готовими повсякчас підтримувати. 

Додайте дитині впевненості в собі.

Дитина має чути й відчувати, що вона здатна вчитися, щось контролювати та створювати в сучасному хаотичному світі. Для цього потрібно створити у родині атмосферу взаємоповаги та безпеки.

Діти часто живуть у режимі очікування невдач. Їм потрібен досвід перемог і підтримка, тож в такому випадку потрібно давати дрібні або навіть вже знайомі завдання, які можуть принести швидкий результат. Важливо святкувати «перемоги» дитини.

Розчарування на початку навчального року може призвести до того, що у дитини забракне сил та віри в себе. Відсутність контролю ситуації підживлює тривожність і розгубленість. Щоб запобігти цьому, треба обговорювати плани родини разом, якщо насуваються зміни, попереджати про них заздалегідь, пояснювати причини. Раптові зміни та відсутність інформації можуть ускладнювати переналаштування та процес адаптації.

Підтримуйте.

Важливо висловлювати розуміння, адже навчатися зараз дійсно складно і дітям важливо знати, що їх розуміють.

Дітям, особливо зараз, важливо не просто чути слова підтримки, а й відчувати її. Знати, що у них є свій час, свій темп роботи та засвоєння матеріалу, а також близькі люди, які завжди підтримають і зрозуміють.


7 образ від батьків, які дитина носить в собі все життя

У дитинстві ми ображалися на батьків за те, що вони порівнювали нас з сусідською дитиною, примушували поводитися», «стоят спокійно» і не ганьбити при гостях. Зараз ми самі батьки, але іноді робимо ті самі помилки, що і наші мами. Через них ми втрачаємо дітей, перетворюючи їх в «невдячних» і «важких підлітків» або просто обламуючи їм крила. Ось 7 речей, які діти не пробачають своїм батькам довгі

Невиконану обіцянку
Мама пообіцяла купити собаку, дитина чекає, придумала кличку і вже приготувала місце, де щеня буде спати. Але ближче до її дня народження ви розумієте, що від собаки буде бруд, всі турботи по догляду і вихованню за вихованцем ляжуть на ваші плечі, тому вирішуєте почекати.

Купуєте велосипед, але день народження зіпсований: дитячі сльози, образа. Здавалося б, дрібниця, забудеться, але багато дорослих пам’ятають не те що роблять для них батьки, а саме цей не куплений злощасний самокат або невдалу поїздку на море, на яку чекали весь навчальний рік.

«А Вася кращий»
Дитину варто порівнювати тільки з самою собою, але в різному віці, на різних етапах розвитку. А порівняння з сусідським «Васею» не додасть стимулу, а викличе злість.

Вам же неприємно чути від чоловіка: «Дивися, який прес у тієї дівчини, а ось тобі б підкачатися», «Колега твоя розумна, на підвищення вже пішла, не те що ти». Всі порівняння у свою адресу дитина сприймає в схожому форматі, тільки образа глибша.

Знецінювання проблеми дитини
Тані 6 років. Вона не хоче йти в садок. Мама її запитує про причини, але дівчинка мовчить. Мама не пам’ятає, як тиждень тому, коли вона листувалася з колегою, до неї підходила Таня і хотіла щось розповісти. Їй було ніколи: вона працює, щоб були гроші на садок, квартиру, але дитині цього не зрозуміти.

Тоді Таню образили в садку, вона підійшла до мами, але розмови не вийшло. Та й що таке дитячі образи в порівнянні з проблемами на роботі, конфліктом з чоловіком? Правда?

Вирішення за дитину, що для неї краще
Тато бачить доньку фігуристкою, а сина – інженером. Але дочці подобається конструювання, а хлопчику – малювати. Тато впевнений, що не варто заохочувати «нечоловічі» заняття сина, і наполегливо відводить заплакану дочку на каток.

Іноді батькам дійсно «видніше». Наприклад, коли дитина кидає захоплення всього свого життя і вирішує вступати до вузу за компанію з кращими друзями. Але коли батьки не дають розвиватися в тому напрямку, який подобається, ці «зламані крила» і втрачені шанси запам’ятовуються на все життя.

«Якби не ти, то я …»
Люди схильні звинувачувати у своїх невдачах когось іншого. Іноді фраза про те, що без дитини було б все інакше, вискакує випадково. Просто сказали, що жили б зараз за кордоном або не були б самотні, а знайшли іншого чоловіка.

Такі слова, вирвані з контексту, дитина часто підслуховує з розмови. Ви навіть можете не здогадуватися, що стало причиною зміни поведінки, поки в запалі сварки син не скаже спересердя: «Я знаю, що без мене тобі було б краще!»

Занадто багато роботи
Мама працює на двох роботах, щоб забезпечити дитину і виплатити іпотеку, але через 6 років чує закид, що вона не приділяла дитині увагу, і ріс син у бабусі. Прикро, але діти не розуміють, що батьки не можуть бути з ними постійно.

Їм здається, що мама і тато не хочуть проводити разом час, вважаючи за краще роботу. Таку помилку можна виправити, проводячи з дітьми вихідні та обговорюючи їх бажання, головне, щоб не було занадто пізно.

Невиправдані вкладення
«Я тобі купила гіроскутер, а ти такий невдячний, та ще й трійку отримав!», – ця фраза, як і підрахунок того, скільки обходиться утримання дитини, не матиме виховного впливу. Наступного разу дочка не буде радіти подарунку, чекаючи докорів, а син постарається приховати факт того, що зіпсував якусь річ.

По-справжньому сильно образити може тільки близька людина, саме тому те, що здається нам дурницею, так сильно ранить дитину.

Скільки дитина має навчатись щодня, щоб не нашкодити здоров’ю?

Школярі теж вигорають. Від надмірного навантаження, тиску та завищених очікувань дорослих. Зараз до цих факторів додається ще й війна. Петро Чорноморець, кандидат біологічних наук, розповідає про здоровий розклад дня школяра. Тож вчимося розподіляти інтелектуальні, емоційні та фізичні навантаження дітей у молодшій, середній і старшій школі.

Поняття «розклад дня» не надто полюбляю, адже вони відрізняються у різних людей. Серед нас є ті, кому важливо мати прогнозований ритм, а є такі, кому це, навпаки, заважатиме. Та геть у кожного, – у тому й числі дітей, – є набір фізіологічних та психічних обмежень системи. Якщо нервова система збуджена більший час, ніж для неї притаманно – вона виснажується. Чи, навпаки, перезбуджується. Залежно від особливостей нервової системи, виснаження може виглядати як звичайна втома, а може — як перезбудження. І саме в тому випадку, коли в конкретної дитини розпорядок не відповідає фізіологічним і фізичним потребам – вона матиме проблеми зі знесиленням та/або перезбудженням.

У цій статті ми вживаємо термін «розклад», але тут важливо розуміти: це не «погодинно вивірений графік». А всі активності матимуть обмеження в плані загального часу впродовж дня та в плані тривалості одного сету.

Яке максимальне навчальне навантаження для учнів молодшої школи?

Домовимось, що ми весь час тримаємо в пам’яті: будь-які стандарти проблемні, а кожна дитина має унікальні особливості фізіології та психіки. Коли починаємо діяти за певним «стандартом», ті важливі нюанси не враховуються. Дорослим варто відштовхуватись від того, як саме для цієї дитини добре, а як – ні.

Вважаю, що кількість та інтенсивність інтелектуального навантаження, яке отримують школярі молодшої школи наразі надмірна. Їм не вистачає фізичної активності, емоційної та тактильної взаємодії. Натомість маємо гіпертрофоване фокусування на когнітивних процесах. Так, діти в молодшій школі зараз не виконують домашні завдання. І це можна назвати спробою коригувати цю проблему. Батьки, які скаржаться на відсутність оцінювання та «домашки» в молодшій школі, найчастіше мислять і діють, спираючись на свої страхи.

Чого ж вони бояться? Що їхня дитина буде «неадаптивною». Цьому передує такий хід думок: «Місця під сонцем усім не вистачить. Треба конкурувати. А щоб конкурувати вдало – треба мати … і …». Якщо дорослі живуть у «конкурентному світі» – їх не оминає паніка, коли починає здаватись, що їхня дитина «програє в конкуренції». Такому типу батьків завжди буде чогось бракувати в розвитку дітей. Аж до того часу, поки дитина не почне падати від знесилення або в неї не почнуться істерики.

Давайте розберемось, у яких станах перебуває дитина протягом дня, та як коректно дозувати навчальне навантаження та різні види активностей.

5 станів, у яких може перебувати дитина щодня:

Зосереджений когнітивний процес, у якому:

• дитині цікаво, бо вона сама його обрала;

• дитина мусить робити те, що попросили дорослі;

Активна взаємодія з оточенням під час навчання;

Фізична активність:

• спокійна (прогулянки на вулиці);

• активна (змагання, активні ігри).

«Окситоциновий стан»

Коли дитина перебуває в контакті зі значущим дорослим, і їй в цьому контакті спокійно: читання книги, настільні ігри, творчість, цікаві розмови.

Стресовий стан

Виникає, коли дитину постійно змушують робити дії, не характерні для неї: «сидіти спокійно на місці», підпадати під завуальоване чи пряме засудження вчителя (так, чимало педагогів досі свідомо чи підсвідомо засуджують дітей за помилки, адже самі виросли в такому контексті й не навчились інакше).

Як дозувати навантаження для наймолодших школярів?

Навчальна активність: максимум 4 години на день

Тут ми говоримо про класичну навчальну активність. І дуже часто це примусово структурована активність, коли дитина робить речі, на яких наполягли дорослі.

Активності на свіжому повітрі: мінімум 2-3 години на день

Найкраще, якщо час, вільний від розумових навантажень, дитина буде проводити на вулиці: ігри, прогулянки, спілкування з однолітками.

У школах за можливості можна створити кілька зон, які допомагають зняти напруги у дитини й сприяють її розвитку.

4 зони, які допоможуть учням почуватись у школі щасливими:

«Кімната тиші». Сюди дитина може прийти в будь-який час сама чи з однокласниками й «потеревенити» там про щось своє.

Бібліотечні зони. В ідеалі – з великою кількістю книг, які діти обирають самостійно.

Зони майстрування й творчості. Тут дитина зможе займатись тактильною діяльністю.

Зони активного відпочинку. Дітям потрібне місце, де можна пострибати, «побіситись», випустити пар. Там обов’язково мають бути присутні відповідальні дорослі, які спостерігають за безпечністю активностей.

Середня і старша школа: Який розпорядок принесе користь дітям?

У середній і старшій школі маємо два критичні аспекти, які варто розглянути:

• яка кількість навантаження у дитини протягом дня?

• у який момент дитина закінчує своє навантаження?

Для когось це може стати несподіванкою, проте дитина не зможе без проблем заснути до опівночі, якщо закінчила інтенсивну діяльність близько 20 години вечора. Мозку потрібно якісно «відгальмуватися». Для цього після активностей має пройти мінімум 4 години.

Коли дитина протягом дня займається різними видами діяльності, в неї виникає певний рівень збудження, а гальмівні системи поступово виснажуються. Особливо, якщо школяр зіткнувся із багатозадачністю, яка надзвичайно сильно виснажує вищезгадані гальмівні системи. В результаті – щоб заснути, організму треба відгальмуватися, але… немає чим. Системи втомлені. Тож не варто дивуватися, якщо учень закінчує свої справи о 20.00 і потім не може заснути до пізньої ночі.

Тут варто розглянути й цікавий психологічний феномен. Усі ми – і дорослі, і діти, вимагаємо якоїсь кількості свободи та власного часу. Отже, якщо ми цілий день робили лиш те, що «повинні», – психіка починає «забирати» свій вільний час за рахунок сну. Тож зовсім недарма робочий день триває 8 годин. А якщо в дитини 8 годин – робочі, а потім ще репетитор – на якісне гальмування психіки розраховувати не варто. До речі, дорога до школи й назад теж рахується як «робочі години».

Як же грамотно побудувати робочий день школяра?

Обирати те, що дійсно потрібно вашій дитині й не навантажувати її психіку надмірно. Постарайтесь вкласти у 8 годин усі види діяльності дитини: сніданок, дорога, навчання. Що робити, якщо «не вкладаєтесь»? Викидати зайве. Інших рішень не буває.

Підказка: варто вкладати ресурси в те, що дитині вдається добре, а не навпаки. Адже займатись діяльністю, до якої немає таланту — невигідно. Чим більше дитина має здібностей до певної діяльності, тим більшу цінність отримає від години витраченого часу саме у цій діяльності.

У дітей не лишається часу ні на що, окрім навчання

Як і в молодшій школі, пріоритети розставлені неадекватно: є намагання напічкати дитину знаннями. Кількість «домашок» у старшій школі неадекватна.

Дитина починає навчання о 8-40 і завершує о 16-00. Це займає 7 годин. Отже, не залишається часу ні на репетиторів, ні на домашки, ні на гуртки. На мою думку, навантаження у школах варто докорінно змінювати.

Якщо уявити, що дитина навчається в ідеальному режимі з 9 ранку до 16-00, а потім – вільна, то цей вільний час можна пречудово використати на заняття улюбленою справою, зустрічі з друзями, фізичну активність. І ні, неможливо «відпочити» за вихідні те, що перепрацював протягом тижня. Тим більше, що й на вихідних дитину чекатимуть ті ж домашки чи репетитори, або і те, і інше.

Що чекає на дітей-«жертв» надвисокої конкурентності світу?

То де ж «заритий» корінь усіх проблем із надмірним навантаженням дітей у школах? У концепції, що конкуренція – основа всього світу. А якщо ти починаєш відставати – програєш у конкуренції та «щось втратиш». Це сприймається людьми як підсвідома загроза. Відповідно, люди починають шукати рецепти «як не померти» = як виграти в конкуренції. У освітній сфері відповіддю буде інтенсивне навчання. Що є конкурентними перевагами? Знання математики, природничих дисциплін, іноземних мов. У дитину намагаються «запхати» всі конкурентні переваги.

Потрібно бути дуже впевненим у собі, майбутньому, щоб не панікувати й не намагатись запхати в графік якнайбільше. Звісно, в світі існують школи та цілі освітні системи, які враховують вищеописані мною обмеження, та в основному це не так.

Якщо готувати дитину до постійної конкурентної взаємодії, і у неї немає конкретного успіху в цій конкуренції — це точно про високий рівень стресу, залежності, психічні проблеми. Чим більше збудження нервової системи, яке не знаходить реального застосування у світі, тим більше ми шукаємо місць, куди його можна «злити». І це в першу чергу — гаджети. Треба мати дуже хороше життя, щоб не залипати в гаджетах. Адже останні майстерно користуються нашими фізіологічними механізмами.

Але фізіологічно це неможливо. За винятком дітей, які народилися із вродженим особливим когнітивним талантом і можуть всотати в себе не одну конкурентну перевагу, а одразу кілька. Але навіть коли таких дітей починають досліджувати — виявляється, що вони перебувають у сильному стресі.

Відкрию секрет: запхати в одну дитину всі конкурентні переваги неможливо. Причина №1: не вистачить часу. Причина №2: якщо до певного роду діяльності немає таланту, то час, витрачений на покращення результатів у ньому, даватиме дуже маленький результат.

Невигідно вкладати час у вивчення того, що тобі погано дається. Коли батьки це починають розуміти, їм відкриваються й інші цікаві речі. Як, наприклад, те, що конкурентність світу переоцінена. Звісно, є сфери з надвисоким рівнем конкуренції, та це не означає, що не можна знайти іншу сферу чи створити її самостійно. І виявити, що величезна кількість людей не є вашими прямими конкурентами. А, навпаки, тими, хто забезпечить ресурс на розвиток.


Підлітки і ризикована поведінка: як батькам розпізнати тривожні дзвіночки

Підліток — це згусток контрастів: часта зміна настрою, самооцінка то падає, то злітає до небес, дитина бунтує, змінює стилі одягу, інтереси та смаки. Батьків це лякає, спантеличує. Як серед нормальних поведінкових проявів підлітка розпізнати тривожні дзвіночки: ризиковану поведінку, думки про самогубство? І коли щось дійсно пішло не так, як діяти батькам? Психологиня Ольга Кухарук пропонує дієву інструкцію для батьків, щоб зрозуміти, коли варто хвилюватися, а коли — просто видихнути.

атьківський тривожний опитувальник

Найперше варто з’ясувати, наскільки загрозливою насправді є ситуація з вашим підлітком. Допоможе опитувальник для батьків підлітків «Коли слід хвилюватись?» . Дайте відповіді на запитання і порахуйте свої «так».

  • Ви помітили зміни в поведінці підлітка?
  • Чи зачіпають ці зміни кілька сфер життя підлітка (удома, у школі, з друзями, у захопленнях та інтересах)?
  • Чи часто ця поведінка трапляється?
  • Чи триває вона понад два тижні?
  • Чи впливають ці зміни на повсякденне життя дитини?

Що більше ствердних відповідей, то більше причин бути уважнішим до ситуації й обговорити її з дитиною. Відправною точкою для оцінки в цьому опитувальнику є звична поведінка дитини і зміни в ній. Тобто, якщо дитина звично тривожиться або є дещо агресивною, то саме ці прояви можна вважати базовими і оцінювати зміни саме в них.

Як говорити з підлітком?

Отже, якщо на більшість цих запитань ви відповіли «так», що робити далі? Тут фахівці абсолютно справедливо сходяться на тому, що підліток потребує допомоги. Батьки мають дати дитині відчути підтримку і розуміння. Ось кілька правил такого спілкування:

1️⃣

Розмовляйте спокійно — без звинувачень і засудження.

2️⃣

Назвіть зміни, які відбуваються в дитині. Скажіть, що ці зміни турбують і лякають (уникайте оцінок, тиску, нав’язування почуття провини). Наприклад: «Я помітила, що останнім часом ти перестала спілкуватися з друзями і постійно пригнічена» або «Я помічаю, що ти дуже знервований і став менше часу навчатись».

3️⃣

Дайте дитині знати, що ви любите її, піклуєтеся про неї, вона для вас важлива, саме тому ви й почали цю розмову.

4️⃣

Намагайтеся проявляти співпереживання, розуміння та не засуджувати почуття підлітка. Спробуйте допомогти конкретними діями. Найпростіший спосіб — це запитати, яка саме допомога потрібна, не нав’язуючи своє рішення. Заохочуйте до дій, які допоможуть змінити ситуацію і домовитися про те, чого дитина робити не буде, щоб не нашкодити собі. Наприклад, домовтеся про те, що ви разом спробуєте розгребти завали в школі, пошукаєте потрібну інформацію про проблему, яка турбує дитину, що дитина не буде погіршувати свій фізичний стан і спробує повернутися до звичного графіка життя або почне краще харчуватись (якщо був знижений апетит). Це можна закріпити як добре проговорений словесний чи навіть письмовий договір.

5️⃣

Спробуйте зберігати спокій, тримаючи під контролем свої почуття, фокусуючись на емоціях, переживаннях і запитах дитини.

6️⃣

Вірте своїй дитині: не знецінюйте її думки і почуття. Можливо, з висоти дорослого досвіду ці переживання здаються незначними чи неважливими, але для дитини вони справжні, реальні і єдині, які зараз у неї є.

Допомога, що зцілює, а не травмує, має багато варіантів. Якою б вона не була, це завжди про зв’язок батьки-дитина, у якому батьки — дорослі, стійкі, надійні, терплячі, такі, що розуміють, люблять, приймають, готові захистити і дати опору.

Натренувати батьківський «дзен»

Вже від одного цього списку батьківських характеристик може стати страшно навіть без підліткових криз. Адже бути такими батьками — непроста праця. У більшості випадків ще й непосильна — ніхто з нас не ідеальний. Коли накриває страх, біль, виснаження, сором і безпорадність, почути і допомогти підлітку стає надзвичайно важко. У підготовці військових є таке правило: у стресі ми не підіймаємося до рівня своїх очікувань, а падаємо до рівня своєї натренованості. Це правило раджу взяти і батькам. Ось кілька важливих речей, які батьки можуть зробити для себе перед тим, як рятувати свою дитину (звісно якщо не йдеться про екстремальну, загрозливу для життя ситуацію, що потребує нагального вирішення).

1️⃣

Візьміть паузу. Спробуйте заземлитися: відчути землю під ногами, перемикнути увагу на те, що довкола вас: що ви бачите, чуєте, чого можете торкнутися, які запахи відчуваєте.

2️⃣

Назвіть тільки проблему, ніби відкладаючи вбік усі думки і переживання, пов’язані з нею. Наприклад: «Дитина кілька днів не виходить з кімнати і відмовляється спілкуватися». А не: «Дитина не виходить з кімнати, у неї, напевно, депресія і можливо навіть суїцидальні думки. Вона там думає і робить щось жахливе, а я тут сиджу і нічого не роблю». Наші оцінки та емоції підігрівають проблему, роблять її страшнішою, ніж вона є насправді. І тоді ми реагуємо не на саму ситуацію, а на страхи і картинки, які малює наша батьківська уява.

3️⃣

Знайдіть підтримку. Якщо переживаннями накриває, варто пошукати, з ким ви можете це обговорити і пережити. Нести свої емоції до дитини шкідливо, але лишатися з ними на самоті — нестерпно. Щоб не бути із ситуацією сам на сам, потрібні інші дорослі: чоловік/дружина, батьки, друзі, спільнота в соціальній мережі.

4️⃣

Зрозумійте, чому вас так чіпляє ситуація. Деякі кризові ситуації виходять з-під контролю, і якщо в них більше страху, агресії, сорому чи безпомічності, спробуйте зрозуміти, чому вас тригерять саме ці випадки? Які ваші власні струни вони зачіпають, які переживання чи думки роблять їх важчими за інші. Найчастіше, коли йдеться про стосунки з дітьми, ці сильні переживання стосуються або власних дитячих спогадів, або відчуття батьківської безпорадності.

5️⃣

Продумайте наперед свою роль, образ і навіть слова, які можна сказати в такі моменти. Готові сценарії, продумані фрази, попереднє програвання ситуації в голові можуть здаватися штучними чи награними. Але в момент розгубленості краще пригадати і скористатися готовим рішенням, ніж вигадувати нове. Наприклад, уявіть ситуацію в минулому, коли вам розповідали щось важке. Якою була ваша реакція? А якою могла би бути найкраща чи конструктивна реакція? Можливо, спокійніший тон, менше емоцій, правильно побудовані «я-висловлювання»: «я помічаю…», «мене засмучує…», «як тобі допомогти?»… Чи може більше запитань і уточнень та менше вказівок і настанов? Спробуйте уявити, яку реакцію хотіли б отримати ви, якби розповіли щось таке власним батькам. Після такої вправи вам простіше буде стати тим дорослим, який може і вміє так реагувати.


6️⃣

Практикуйте доброзичливе ставлення до себе. Бути батьками непросто, бути батьками підлітка — ще важче, бути батьками підлітка у важкій ситуації — серйозний виклик і стрес. Дайте собі право його пережити. Спробуйте уявити, що ви дивитеся на свою ситуацію очима людини, яка вас розуміє і хоче підтримати. Що саме вона б зробила? Яку підтримку надала б вам?

7️⃣

Звертайтеся по допомогу і роз’яснення. Самостійний пошук інформації часто спрямований на підтвердження вже усталеної у вас думки. А вам слід поглянути на ситуацію під різними ракурсами. Ширший погляд можна отримати у спілкуванні з людьми, що мають подібний досвід, або із професіоналами. Наприклад, психолог може прояснити, чи насправді поведінка вашого підлітка загрозлива та як шукати шляхи комунікації з ним.

Це лише мінімум, який може зробити доросла людина, щоб упевненіше почуватися в батьківській ролі. Правило кисневої маски діє не лише для пасажирів літака і батьків маленьких дітей, а й для тих, хто має справу з підлітками. І пам’ятайте найважливіше: ніхто з батьків не ідеальний. Ідеальних батьків не існує, а ми — найкращі батьки, які є в наших дітей.

Фрази батьків, які зіпсують долю будь-якої дитини

Слова, які батьки говорять дітям, можуть не тільки запам'ятатися, а й призвести до важких наслідків для психіки дитини, що не до кінця сформувалася.

У спілкуванні з дитиною чи підлітком завжди варто стежити за словами, які кажуть батьки. Навіть виправдання на кшталт "сказав з гарячого" не допоможуть склеїти розбите серце малюка. І якщо одні слова можуть поранити і образити, то інші позначаться на майбутньому дорослому житті чада.

"Ти такий незграбний, все ламаєш"

Подібна фраза, за словами психологів, дає дитині зворотний зв'язок: у неї нічого не виходить і все, що вона робить, не дає результату. Таким чином, людина що підростає починає боятися щось робити.

"Руки в тебе не з того місця ростуть" і "Ти ні на що не придатний" 

Ці фрази перекривають дитині надалі бажання досягати будь-яких цілей. Вселяють у неї велику невпевненість у собі та страх починати нові справи.

"Всі діти нормальні, а ти як завжди"

Такі фрази-порівняння занижують самооцінку і дитина починає ідентифікувати себе з невдачами, неуспіхом, вважає себе гіршою за інших.

Коли дитина виростає, особливо дівчинка, це призводить до того, що жінка не може знайти гідного чоловіка, не може побудувати нормальних стосунків.

Через такі фрази у дітей можуть бути проблеми в навчанні. Тому що запуститься програма "ти ні на що не придатний", тобто йтиметься перекриття будь-яких справ і починань.

"Як ти мені набрид", "Я тебе ненавиджу", "Краще б я тебе не народжувала/здала в дитячий будинок"

Такі слова викликають у дитини відчуття нелюбові батьків, особливо матері, почуття втрати близького. Виникає страх безпорадності.

Безпорадність і страх прибирають ґрунт з-під ніг. У дитини здатні розвинутися нервозність, тривожність. Коли мама йде на роботу, вона може подумати, що її покинули.

За словами психологів, коли дитина йде, наприклад, у дитячий садок, теж може подумати, що її можуть покинуту, почне запитувати: "Чи заберете ви мене?". Через все це розвивається тривожність, яка може перерости в психосоматичні захворювання.

Взагалі, коли мама демонструє нелюбов до своєї дитини, то вирощує в ній дуже сильну образу. Це важке почуття на маму, яке дитина нестиме все своє життя. Це дуже сильно заважає довірятися у відносинах, дуже заважає контакту з протилежною статтю.

Загалом, почувши такі фрази, дитина починає всіх підозрювати: її ніхто не любить, до неї нещиро ставляться. Буває навіть формування патерну, що людина хотітиме заслужити чиєсь кохання.

8 порад батькам від відомого психолога, які допоможуть виховати здорову і щасливу дитину

Марина Меллія — професор психології, автор бестселерів про успішних і свідомих батьків. Жінка консультує відомих мультимільярдерів щодо питань батьківства й виховання дітей. У професорки єдина візія виховання молодшого покоління: вона заперечує сучасні теорії виховання та стверджує, що дитину неможливо запрограмувати на успіх. Роль батьків — виховати щасливу особистість, яка знає, що робити зі своїм життям. Як? Даючи правильне скерування.

Батьківська помилка 1: Програмування дитини на успіх
Батьки дуже часто ігнорують важливий аспект спілкування — сигнали, які ми посилаємо дітям своїми вчинками та словами. Останні ж на багато років вперед запрограмовують маля. Наведемо кілька прикладів стереотипів людського мислення та наслідки, які вони мають на їх майбутнє.

“Не будь здорова!”. Жінці пропонували підвищення, однак через хворобу вона не прийшла на роботу і це місце одержали колеги. З’ясувалося, що в дитинстві батьки дуже сильно навантажували її роботою. В початковій школі у сім’ї народилася маленька дитина, тож уся батьківська увага перемкнулася на маля. Як старша сестра, наша героїня доглядала за молодшою, і скоро зрозуміла, що найпевніший спосіб привернути увагу батьків — захворіти. В дорослому віці вона продовжила ховатися за хворобами, щоб втікати від відповідальності.

“Не помиляйся”. В університеті цей чоловік був успішним студентом, та кар’єру не збудував, сім років просидівши на одній роботі. Ми зрозуміли, що в дитинстві його ніколи не хвалили за успішність, проте сварили за помилки. Усіма можливими способами він намагався уникати помилок — роботу виконував повільно й ніколи повністю не розкривав свого потенціалу.

“Заборони собі відчувати”. Жінці постійно не щастить: по життю трапляються лише недостойні чоловіки та негідні варіанти роботи. І, як з’ясувалося, ще змалку батьки вчили її не довіряти своїм відчуттям. Не можна недооцінювати дитячі емоційні реакції: не варто висміювати та заперечувати все, що каже дитина. Так в дорослому житті з таких дітей виростають особистості, які не довіряють світові й собі.

Батьківська помилка 2: Деструктивні фрази
Батьківський обов’язок — забезпечити дитину всім необхідним. Якщо ви робите це чи не робите — це ваш вибір, та від дитини вимагати вдячності на кшталт: “Ми стільки для тебе зробили, а ти…” не варто.

Візьміть на себе відповідальність за те, наскільки багато ви робите для своєї дитини. Більше, аніж в інших сім’ях? Чудесно. Прийміть той факт, що на це є ваша воля. Повага та любов до батьків не залежить від благ, які вони роблять для малюків.

Батьківська помилка 3: Намагання виховати найкращу дитину у всьому
Для виховання невротичного типу особистості посприяють дві згубні стратегії:

Діти-чемпіони, які одержимі своєю метою, виростають у сім’ях, де батьки вже досягли успіху і того ж вимагають від чад. Або в родинах, де батьки бажали чогось добитися, та не змогли, і тепер все проєктують на дітей. Майбутні чемпіони тренуються і навчаються, а часу на життя не залишається. На них чиниться неймовірний тиск і такі діти переконані, що стануть щасливими по досягненні мети.

Виховання ідеального учня — ще один бік медалі, та не такий і безпечний. Нині батьки змалку починають напихати дитину усім, а так робити не варто: дитячий мозок перевантажується. Так ми не дозволяємо діткам припускатися помилок, а щосили тягнемо до ідеальності.
Не навантажуйте дитину суворими правилами. Дитина не буде почуватися щасливою, та і дитинство її буде зламаним. Залиште дитині час на байдикування, адже і це треба вміти робити. Творчість народжується зі споглядання неба, танців та життя.

Батьківська помилка 4: Хабарництво
Сьогодні батьки платять дітям за добрі оцінки, за прибирання кімнати тощо. Так не треба робити — грошима ви дитину не виховаєте. Оплачуючи дитині за успіх, вона не буде цінувати успішність взагалі. Сім’я — це не базар, там панують любов і турбота.

- Давайте їм кишенькові гроші. Так ви покажете малюкам, що поважаєте їх фінансову незалежність як елемент свободи.
- Нехай це буде певна сума певного дня. Один день на тиждень давайте дитині гроші, рахуйте їх разом з нею.
- Дозвольте дитині вирішити, на що вона хоче витратити свої гроші. Батьки можуть порадити, та малеча повинна зробити висновок сама. Нехай вона і помилиться, та це теж буде досвід.

Помилка батьків 5: Тиск “мудрими” словами
Батьки іноді розкидаються фразами: “Гроші на деревах не ростуть” чи “В твоєму віці я вже…”. Ми чули їх від батьків і кажемо своїм дітям. Якщо такі слова (до прикладу про гроші) казати дітям, у них сформується викривлене ставлення до них.

Читайте також: Дозвольте вашій дитині мріяти! І тоді її мрії обов’язково збудуться!

Насправді ж такі вислови абсолютно недоречні та дорослого життя не стосуються. Кожна ситуація — індивідуальна.

6. Помилка батьків 6: Панібратські або занадто дружні стосунки з дітьми
Одна мама розповіла мені, що син кличе її на ім’я, адже вони — найкращі друзі. Батьки, які дружать зі своїми дітьми — це ще одна мода. Проте сім’я — ієрархічна структура, де кожен грає свою роль. Батьки — люблять, піклуються, купують одяг. Діти — слухаються батьків, припускаються помилок і вчаться на них. Батьки виконуватимуть свою місію добре лише тоді, коли будуть “над”. У дружніх стосунках батьківський авторитет випаровується.

- Голосно та чітко розставте кордони. Так діти зрозуміють, що можна, а що не можна робити.
- Навчіться казати “ні”.
- Встановіть такі правила, щоб ні діти, ані ви їх не порушували. Завелика свобода призведе колись до повної непокори дітей. У період дитинства дитині найважливіше показати безпеку та спокій.

Помилка батьків 7: Відсутність єдиного ставлення до грошей
Що дитина може зрозуміти, якщо в сім’ї немає єдиної точки зору щодо грошей? Тато всіляко заощаджує та економить, а мама витрачає і за це тато її дуже критикує.

Старші члени сім’ї мусять домовитися, скільки вони можуть витрачати на ті чи інші речі. Ну принаймні на базові потреби. Домовтеся без таємниць: дозвольте або забороніть щось відкрито.

Помилка батьків 8: Вони не вчать дітей мріяти
Обмежені суворими правилами, діти швидко звикають до такого контролю. Спочатку слухають інших у садочку, потім — у молодшій і старшій школі. Навчіть дітей не підлаштовуватися під чужі очікування, а робити те, чого хочуть вони. Слова “ти мусиш” або “ти повинен” вбивають дитячу творчість.

Вчіть дітей мріяти та не слухатися суворих наказів. Дайте їм своєї підтримки і допоможіть зрозуміти, чого вони хочуть.

6 ефективних лайфхаків, як навчити дитину запам'ятовувати

Запам'ятовування – невід'ємна частина освіти, якою часто нехтують. Батьки так зайняті підштовхуванням дітей до успішного складання іспитів, що діти прагнучи зайняти перше місце в класі забувають, як правильно вчитись, щоб не перевантажувати себе.

Шість лайфхаків, які допоможуть дитині вчитися краще та стати розумніше.

Ранкові години мають величезну енергію

Навчання зранку – давня практика. У часи, коли існувала Гурукула, процес навчання починався на світанку, а перед цим учні виконували свої ранкові справи. Застосування цього методу на практиці може ефективно працювати і для сучасних дітей. Незалежно від того, наскільки все розвинулося, процес навчання залишається незмінним.

Записати на диктофон та переслухати

Запишіть уривок, який ви хочете запам'ятати, на диктофон, щоб потім прослухати його. Повторне промовляння і прослуховування може допомогти краще запам'ятати матеріал.

Фіксувати важливе

Дітей слід заохочувати писати, переписувати та повторювати протягом декількох днів. Матеріал, який фіксується письмово, легко запам'ятовується. Спробуйте зробити процес цікавим для школярів, наприклад, завести нові зошити для кожного уроку, або, можливо, обрати різні кольори ручок.

Повторювати вивчене

Центральним ключем до розуміння та кращого навчання є повторення, наприклад прописування чогось декілька разів. Якщо це важкий предмет, попросіть дитину записати трохи більше.

Закріплювати матеріал

Діти вивчають кілька предметів щодня, і їм практично неможливо запам'ятати все за раз, якщо не використати правильну стратегію. Коли дитина перестане записувати та запам'ятає матеріал, попросіть її закріпити знання, повторивши все спочатку.

Дотримуватись фіксованого розкладу

Нічого не виходить, коли все йде не за планом. Одна з причин, чому школи працюють за фіксованим розкладом. Попросіть дитину дотримуватися його і вдома. Допоможіть їй скласти графік, який буде включати й нові знання і повторення. Поетапний підхід допоможе полегшити процес навчання.


Як ефективно підготувати дитину до школи: поради для батьків майбутніх першокласників

Підготовка до школи – особливий період у житті дитини. Саме у цей час важливо навчити малечу здобувати нові знання. При цьому головне – не перевантажувати майбутнього учня. 

Аби новий життєвий етап почався для вашого сина чи доньки приємно та безболісно, важливо заздалегідь готувати майбутнього першокласника до школи. Батьки повинні не лише купити дитині необхідне приладдя, але й налаштувати її на зміни у режимі дня та постійне навчання.

При цьому не варто поспішати та давати малечі забагато інформації. Навичку засвоєння нового матеріалу треба розвивати поступово. Не слід також випереджати шкільну програму, адже учень має знайомитися з нею вже у навчальному закладі. Інакше ви ризикуєте знищити будь-яке бажання дошкільняти засвоювати нові знання.

На що треба звернути увагу під час підготовки першокласника

Важливо розуміти, що підготовка до 1 класу полягає не у тому, аби дитина навчилася досконало читати, писати і рахувати. Адже саме цим вона й займатиметься у школі. Натомість необхідно приділити увагу формуванню певних навичок та психологічних рис, які будуть потрібні хлопчику чи дівчинці за шкільною партою.

  • Важливо розвивати мовлення дитини.

  • Треба стежити за тим, як малеча мислить.

  • Слід відслідковувати, чи здатна вона запам'ятовувати та відтворювати нову інформацію.

  • Майбутній школяр має вміти концентруватися на навчальному матеріалі та бути зацікавленим у здобутті нових знань.

  • Дитина повинна поступово адаптуватися до нового розкладу дня та усвідомлювати особливості взаємодії з вчителем.

Під час процесу підготовки батькам також важливо:

  • не критикувати, а хвалити майбутнього першокласника;

  • не перевантажувати дитину та переконатися у тому, що вона достатньо відпочиває.


Що має знати дитина з математики перед першим класом?

Діти, які навчилися рахувати перед школою, показують кращі результати в першому класі. Mathema зібрала список базових навичок з математики, які знадобляться дитині в школі в її перші дні.

Що має знати дитина перед першим класом в цілому?

Педагоги рекомендують готувати дитину перед її першим днем у школі. Існує навіть список запитань, на які дитина повинна відповідати, якщо її запитають. Це не обовʼязковий перелік і не потрібно хвилюватися, якщо якесь із цих питань викликає  в дитини труднощі:

  1. Як тебе звуть, яке твоє повне імʼя?
  2. Як звуть твоїх батьків?
  3. Ким працюють твої батьки?
  4. В якій країні ти проживаєш, яка твоя національність?
  5. Чи можеш ти перерахувати по черзі частини доби?
  6. Чи можеш ти перерахувати всі пори року?
  7. Чи можеш ти назвати кілька кольорів?
  8. Чи можеш ти назвати кілька тварин?
  9. Чи знаєш ти якісь віршики або казки?
  10. Чи можеш ти розповісти про те що відбувається на картинці?
  11. Чи можеш ти назвати предмети зображені на картинці?
  12. Чи можеш ти порахувати до 10.

Що має знати дитина з математики перед першим класом

Прості знання з математики допоможуть дитині краще влитися в шкільний процес. В першій дні учням доводиться засвоювати багато нової інформації та краще аби вони вміли мислити логічно, відповідно до свого віку. Математика дуже добре розвиває логіку і мислення, тому допоможе засвоювати знання з усіх інших предметів також.

Памʼятайте, що стаття складається лише з рекомендацій. Вам не обовʼязково хвилюватися, якщо в дитини є труднощі із деякими темами, лічбою чи простими фігурами.Пояснити дитині  математику — задача педагога. Але ви завжди можете допомогти їй засвоїти знання краще.

Рахувати від 1 до 10

Найпростіше, що має знадити дитина — рахування до 10. Вміння рахувати допоможе простіше запамʼятовувати цифри та вивчити прості арифметичні дії.

Додавання і віднімання в межах 10

Ще одна навичка, яка не завадить в школі. Вміючи рахувати найпростіші приклад, такі як “2+2”, “5+5” і “3+3”, дитина матиме запас знань і не відставатиме в школі. Поясніть дитині принцип додавання в дома. Це можна зробити за допомогою іграшок та підручних предметів. Якщо дитина вміє рахувати хоча б до 5, ви можете запропонувати їй порахувати 2 яблука і ще 2 сливи. Разом вийде 4 фрукти.

Прості одиниці вимірювання

В початкових класах діти знайомляться із темою “Вимірювання” і вчаться знаходити довжину відрізка. Тому розуміння, що таке сантиметр стане їм в пригоді. Також можна пояснити дитині інші прості одиниці вимірювання. Наприклад масу, температуру і час.

Спробуйте разом із лінійкою або метровою стрічкою вимірювати довжину якихось предметів. Наприклад ріст ляльки, або довжину лапки іграшкового зайчика. Це зацікавить дитину до дослідження і вона познайомиться із поняттям довжини.

Прості геометричні фігури

Трикутники, квадрати, круги та інші прості геометричні фігури часто використовуються в найпростіші математики. Вони ілюструють основу геометрії, яка закладається ще в молодшій школі. Тому батькам слід навчити дітей відрізняти прості геометричні фігури. Існують спеціальні набори із зображенням фігур, які можна замовити в інтернет-магазинах.


Порада вчителя з 45-річним стажем: як пояснити дитині, навіщо вчити вірші в школі

Складно знайти дорослу людину, яка б в шкільні роки не страждала над підручником по літературі. Тоді у нас (а тепер і у наших дітей) виникало логічне запитання про те, хто придумав вчити вірші, навіщо це потрібно вчительці і конкретно "мені". 

Для чого потрібно вчити вірші - логічне пояснення

Якщо ваша дитина не розуміє, чим корисно вчити вірші - поясніть їй, що регулярне тренування мозку на запам'ятовування тієї чи іншої інформації допоможе абсолютно завжди. Наприклад, якщо їй вдасться запам'ятати кілька заримованих рядків, вона зможе швидко засвоїти щось складніше - в тому числі, імена персонажів улюблених фільмів і мультиків, історії однокласників і навіть події з життя.

Як навчитися швидко вчити вірші - перший метод

У разі, коли дитина не може вчити вірші або не хоче цього робити, постарайтеся знайти індивідуальний підхід. Не змушуйте, не лайте, а розберіть твір по частинах - його сюжет, його героїв. Розкажіть дитині цю історію, але своїми словами, а потім відразу ж вимовляйте рядки вірша. Школяр повинен зрозуміти сенс і зацікавитися, інакше він не запам'ятає інформацію ні за яких умов - зазубрювання результатів не дасть.

Як правильно вчити вірші напам'ять - другий метод

Для того щоб вчити вірші для пам'яті, для розвитку уяви, для загальної освіти, а не для оцінки в щоденнику, досвідчені педагоги рекомендують таку тактику:

  • прочитайте вірш разом з дитиною, обговоріть його;
  • роз'ясніть значення незрозумілих слів, знайдіть синоніми;
  • читайте строфу, а потім обговорюйте її сенс, щоб школяр зрозумів сюжет;
  • запропонуйте дитині розповісти вам своїми словами, що відбувається у вірші;
  • попросіть її сказати те саме, але у віршах (як написано);
  • вивчайте вірші дозовано - не змушуйте сидіти годинами.

Кожному з батьків важливо розуміти, що перед тим як змусити дитину вчити вірші, потрібно уявити себе на його місці. Підхід з позиції "змусити" - це емоційне насильство, а під тиском ніяка інформація засвоєна не буде.

5 фраз, які важливо говорити своїй дитині щодня

Всі батьки мріють, щоб їхня дитина виросла здоровою не тільки фізично, але й ментально. Для цього вдома має підтримуватися атмосфера тепла, любові і благополуччя. Домогтися довірчих відносин із дитиною допоможуть правильні слова. 

Фрази, які треба говорити дітям, насправді елементарні. Однак багато хто з дорослих, на жаль, через втому після роботи, постійну зайнятость та інше просто забувають сказати це своєму малюкові. Виділіть час, поговоріть з дитиною про те, як пройшов її день, похваліть за успіхи і подякуйте за допомогу. Це безсумнівно допоможе маленькій людині відчувати себе впевненою і коханою

  • Я тебе люблю – для багатьох дорослих ця фраза вже нічого не означає через свою побитість і затасканість, але не для дитини. Не соромтеся говорити їй про свої почуття.
  • Ти зможеш – це те, що потрібно завжди говорити дітям мало не кожен день. Адже кожен день діти роблять щось нове для себе і їм необхідна ваша підтримка.
  • Я тобі довіряю, я в тебе вірю – ця фраза додасть сили і впевненостіу  собі не тільки дітям, а й дорослим.
  • Дякую за допомогу – після виконаної роботи дитині важливо відчути, що її старання помітили. Похваліть її за зусилля і подякуйте, нехай навіть це буде дріб’язкова справа.
  • Я тобою пишаюся – ця фраза вселяє у дитину впевненість у власних силах і формує почуття самоповаги.

Які слова не можна говорити дітям

“Подивись, як добре поводиться ця дитина, а ти – ні”. Не знецінюйте дії вашої дитини та не порівнюйте її з іншими дітьми. Ваша дитина унікальна, вона не має бути, як всі.

“А ось я в твоєму віці”. Ще одна фраза, яка змушує дитину відчувати себе неповноцінною, в порівнянні з оточуючими.

“У тебе не вийде, давай я зроблю це сам”. Ця фраза вселяє у дитину невпевненість. Замість цього запропонуйте малюкові свою допомогу.

Пам’ятайте, якщо дитина стривожена, образилася або роздратована своєю невдачею, не лайте її. Навпаки, дитину в такій ситуації краще похвалити і звернути увагу на її успіхи.

Які ласкаві слова можна сказати дитині

Не соромтеся в розмові з дитиною використовувати зменшувально-пестливі форми слів. Так, ви велика, серйозна й доросла людина, але дитина – маленька та беззахисна. Їй важливо відчувати вашу м’якість.

Нехай ваші діти чують на свою адресу такі епітети: солоденький, улюблений, золотий, діамантовий, дорогий, сонячний, любий, ти моє сонечко, мій маленький, моя хороша дівчинка і т. д.

Розмовляючи з дитиною, також важливо говорити спокійним і добрим тоном. Дитина розрізнить злісну і роздратовану інтонацію батька або матері, яку не приховаєш ні за якими ласкавими словами.

Що робити батькам, якщо дитина поводиться агресивно: ці поради дійсно працюють

Як помітити агресивну поведінку?

Існує багато ознак, які можуть свідчити про агресивну поведінку вашої дитини.

  • Дитина втрачає самоконтроль під час гри з друзями та у спілкуванні з дорослими. Кричить та б’ється, замість того щоб спокійно висловити свою думку.
  • Батьки не є авторитетами для дитини. Вона ігнорує чи робить навпаки все, про що її просять. Іноді робить це показово.
  • Дитина пропускає повз вуха усі виховні моменти. Не звертає уваги на зауваження. Свідомо не йде на контакт.
  • Проявляє агресію просто заради агресії, не усвідомлюючи наслідків своїх дій.
  • У підлітка постійно немає настрою і він намагається зіпсувати його іншим.
  • Показує своєю поведінкою або виражає словами невпевненість у собі, що свідчить про занижену самооцінку. Або ж навпаки - принижує когось, щоб додати собі балів.
  • Час від часу уникає дорослих, усамітнюючись у своїй кімнаті. Виражає незадоволення, коли батьки заходять на його територію.

"Не варто хвилюватись, якщо один чи два пункти зі списку відображають поведінку вашої дитини. Це ще ні про що не свідчить.

5 порад для батьків

Перша порада: спілкуйтеся з дитиною та вчіть її контролювати емоції

Комунікація з дитиною має бути відкритою. Зберігайте спокій та терплячість - це ключ до подолання агресії. Син чи донька мають вам довіряти, щоб не боятись розповісти про почуття, які штовхають їх до агресії та створюють стресові ситуації.

Вчіть дитину розпізнавати емоції та керувати ними. Показуйте, як правильно виражати свої почуття. Адже це можна зробити більш конструктивним способом ніж агресія: словами, малюнками, завдяки спорту чи хобі.

Коли агресивні потреби дитини не блокуються батьківською забороною, а спрямовуються на її активність - це ідеальний варіант.

Друга порада: створіть вдома позитивну атмосферу

Вагомий вплив на формування дитячої поведінки має атмосфера всередині родини. У більшості випадків діти просто повторюють ті ситуації та емоції, які переживають вдома.

Якщо батьки часто з'ясовують стосунки за допомогою крику, або навіть б'ються - такої ж поведінки варто чекати й від дитини. Жорстока система покарань за провину - починаючи від образливої критики та закінчуючи застосуванням ременя - теж не сприяє зменшенню агресії.

Дитина як губка всотує негатив, тож завдання батьків - створити в родині атмосферу безпеки та позитиву. Будьте хорошим прикладом для дитини, показуйте, як конструктивно вирішувати конфлікти.

Третя порада: правильний культурний вплив

Цікавтесь тим, які серіали дивиться підліток. Яку музику слухає та які книги читає. Часто прикладом для наслідування стають негативні герої, для яких агресія - коронна фішка, яка так подобається підліткам.

Можна разом подивитись фільм, щоб після перегляду пояснити дитині, чому не варто захоплюватись негативним героєм. Іноді дітям важко зрозуміти, хто чинить добре, а хто - погано. Розкрийте їм справжню сутність героїв.

Четверта порада: хваліть дитину за успіхи

Зло можна перемогти тільки добром. Тому при кожній нагоді намагайтесь похвалити дитину. Батьківська підтримка та добре слово сприяють покращенню поведінки. Одна з причин агресії - невпевненість у власних силах. Тож подаруйте дитині віру у свої можливості. Так їй не доведеться самостверджуватися чиїмось коштом.

П’ята порада: зверніться до фахівця

Якщо дитина продовжує бути агресивною і це стає для неї серйозною проблемою - зверніться до психолога чи педагога, щоб отримати додаткову підтримку та консультацію.

Як це не прикро звучить, іноді чужа думка є більш авторитетною для дитини, ніж думка її батьків. Втім до порад психолога варто прислухатись і батькам, оскільки боротьба з агресією - ваша спільна з дитиною справа.

Ускладнюють шлях до успіху: 5 фраз про гроші, які ніколи не можна казати дітям

У сучасному світі гроші мають велику ціну. З їхньою допомогою люди розраховуються в магазинах, навчаються та розвиваються. Однак, з дитинства батькам потрібно навчати дітей правильного ставлення до грошей. 

5 виразів, які категорично не можна казати дітям.

Щоб щось заробити, треба добре попрацювати

Такого дітям не варто казати. Натомість варто пояснити дитині, що кількість зусиль, що додаються до заробітку грошей, ніяк не впливає на кількість грошей.

Зокрема, можна важко працювати по 12 годин на добу, але отримувати копійки. Тоді як інші працюють по 3-4 години та регулярно літають на Мальдіви відпочивати.

Великі гроші - це не для нас

Скільки б людина не заробляла, все одно витратити можна вдвічі більше. Головне, щоб ці витрати були корисними, приносили задоволення.

Не потрібно спочатку обмежувати свої запити, щоб потім не скаржитись на невеликі заробітки. Краще навіяти дитині, що вона гідна тільки найкращого, і це найкраще обов'язково станеться. Тому все в її руках.

Потрібно накопичувати та купувати тільки найнеобхідніші речі

Важливо пам'ятати, що гроші створені для того, щоб їх витрачати. Замість безглуздого накопичення краще ставити цілі та досягати їх.

Варто сформувати у дитини звичку не просто збирати гроші, а збирати саме на щось дуже важливе. А коли збереться необхідна сума, то порадувати себе, отримавши заряд емоцій і мотивацію на нові цілі.

Великі гроші заробляють лише злодії та шахраї

Якщо це говорити дитині, то вона підсвідомо уникатиме можливостей, які дадуть їй високий дохід. Тому що великі гроші можуть бути тільки у поганих людей, а якщо вона хороша людина, то великі гроші не для неї.

Однак, способів заробити навіть великі гроші чесно - дуже багато. Можна пошукати приклади серед знайомих чи почитати надихаючі історії успіху відомих особистостей.

Все тому, що заможні люди прийшли до багатства завдяки своєму розуму та здібностям.

Гроші - не головне, важливі інші речі

Все майже так, але без грошей цих речей може і не бути. Гроші дають свободу вибору, спокій про завтрашній день, впевненість у собі.

Як мотивувати дитину робити домашнє завдання: 5 дієвих порад

Домашні завдання - “бої без правил”, знайомі для кожної родини, де є дитина-школяр. Ми знаємо, як це виправити!

Домашнє завдання дуже часто забирає кілометри нервів. У дітей – бо вони не хочуть після школи додатково вчитися ще й вдома, у батьків через те, що вони не можуть правильно пояснити матеріал або ж і самі не знають, скільки ж тих яблук було в їжачка. Універсального «рецепту», як перетворити виконання домашнього завдання у легкий процес, немає. Однак ми зібрали декілька порад, які можуть у цьому допомогти.

Дитина не хоче сідати за уроки? Можливо, справа в оточенні?

Психіка дитини працює так: спочатку зовнішній фактор, а потім — внутрішній. Тому спочатку зверніть увагу на те, чи комфортне у неї робоче місце: стіл та стілець відповідного розміру, чи не темно або спекотно? Якщо є якась незручність, це може відвертати увагу дитини.

Враховуйте темперамент!

Усі ми знаємо про чотири найголовніші типи темпераменту: холерик, сангвінік, флегматик та меланхолік. А тепер ще цікавіше: вони впливають на працездатність дитини, адже формують її увагу. Холерики зазвичай, надто енергійні, тому після школи краще вийти на прогулянку або відвідати спортивну секцію для «викиду» енергії. У флегматика інша проблема — йому потрібно більше часу, щоб «зануритись» у виконання завдання, тому майте це на увазі. Меланхоліки зазвичай швидко втомлюються, тому після школи варто закласти час на відпочинок, можливо навіть — денний сон. А у сангвініків теж є невелика проблема: увага ділиться пропорційно, тому з виконанням одного завдання краще не затягувати.

Жодних спокус: дайте дитині приклад

«Не виховуйте дітей, виховуйте себе» — каже одне англійське прислівʼя. Саме тому, коли дитина сіла за домашнє завдання, приберіть усі спокуси: мобільний телефон, компʼютер, планшет. І не тільки в дитини, а й у себе. Покажіть гарний приклад: сядьте поруч та допомагайте з виконанням завдання або ж читайте щось корисне для себе. Дії працюють краще, ніж слова!

Якщо вчитися — то лише на «відмінно»?

«Чому у тебе 11, а не 12?» — знайоме питання з минулого? Рівняння на найвищий бал лише знецінює будь-яке бажання та спроби вчитися, вселяє в дитину страх помилок та буквально «вичавлює» з неї процес навчання. Варто зрозуміти три речі:

1. Оцінки у школі не так важливі у реальному житті, як реальні знання.

2. Бути «круглим відмінником» по усіх предметах без шкоди для психіки — майже неможливо.

3. Кожна людина — унікальна і має власні особливості до запамʼятовування та навчання.

Дайте дитині спокій та впевненість

Уявіть, що ваш керівник постійно слідкує за вашою роботою та коментує кожну вашу дію. Надовго вас вистачить? Тому краще залишить дитину наодинці, поки вона робить уроки або ж тихенько сидіть поруч та говоріть лише коли до вас звернуться.

Довіра та гармонія у стосунках батьків та дітей важливіша за все. Коли це є, дитина більш впевнена в собі, що дає їй можливість діяти самостійно, але при цьому знати: у складні моменти батьки прийдуть на допомогу!

СУЇЦИДИ СЕРЕД ПІДЛІТКІВ: ШУКАЄМО ВИННИХ ЧИ ПРАВИЛЬНО ДОПОМАГАЄМО?

Наші діти (до 18 років) страждають від різного виду насильства з боку однолітків і дорослих (булінг, принизливі слова, ігнорування особистого простору, висміювання, фінансове дорікання, сексуальне домагання, отримання потиличника тощо), з яким часто залишаються наодинці. Бо «не кажи дурниць», «от у моєму віці», «сам винен», «а я тобі сто разів казала», «ну, всі через це проходили, ти ж не особливий».

Через різні джерела інформації дітям транслюється певне бачення світу та себе, яке часто не збігається із реальністю. Це несе відчуття незадоволення собою та недовіри до всього раніше почутого від батьків. А відсортувати самостійно інформацію на корисну та некорисну вони ще не в змозі через вікові обмеження.

Зміни в фізіологічному розвитку такі стрімкі, а гормони такі бурхливі, що підлітки стають чутливими, дратівливими та незрозумілими навіть для себе. Особливо для себе.

Ознаки, що підліток має намір це зробити:

— проговорює, що краще б його тут не було, чи вважає, що без нього стане легше;

— відсутність бажань, байдужість до майбутнього;

— зміни в поведінці, харчуванні та сні;

— перестав доглядати за собою;

— прощається з улюбленими речами;

— байдужість до улюблених захоплень, друзів;

— відсутність реакції на похвалу;

— певні дії/публікації в соцмережі, які свідчать про відчай, відчуття ізоляції;

— має ризиковану поведінку (перебігання на червоне світло, ігри з ножем, вживання алко- чи наркоречовин, сексуальна нерозбірливість, прогулянки вночі, агресивна/зухвала поведінка до тих, хто явно може дати відсіч, тощо).

!Зверніть увагу: вік, з якого діти мають суїцидальну поведінку, знизився до десяти років.

!!Самоушкоджуюча поведінка (порізи, погрози себе вбити) може призвести до завершеного суїциду. Поставтеся до цього серйозно і прийміть як сигнал втрутитись, а не як демонстративну поведінку.

!!!Бажання вмерти може бути симптомом психічного захворювання, наприклад депресії.

Якщо маєте сумніви щодо намірів, поставте ці запитання.

Проговоріть їх уголос просто зараз!

— Чи маєш ти намір скоїти суїцид?

— Чи маєш ти план (якщо відповідь «так»)?

— Чи звертався ти по допомогу? Ми знайдемо її разом.

Лікування. Залежно від ступеня важкості:

— власна терапія із психотерапевтом (не з психологом) із залученням рідних;

— медикаментозне лікування, яке призначає лікар-психіатр;

— стаціонарне лікування в психіатричній клініці. Воно потрібне для підбору дитині правильного дозування препаратів і для фахового цілодобового спостереження до того часу, поки загроза життю та здоров’ю мине.

Усе лікування є конфіденційним. Отже, ви точно не зіпсуєте життя дитині спостеріганням у психіатра, а врятуєте їй життя.

Якщо ж підліток знав когось, хто скоїв самогубство, підтримайте його. Скажіть, що готові в будь-який час послухати його роздуми про це, його емоції, надати відповідь на запитання та пошукати за потреби допомогу для нього. Ви можете супроводити його на процес поховання або попрощатися в свій спосіб. Також ви можете сказати: «Шкода, що ніхто не опинився поруч із тією дитиною». І спитати: «До кого звернешся ти, якщо відчуєш себе сильно самотнім та у відчаї?».

Повісьте на видному місці номер Національної гарячої лінії для дітей та молоді. Ви можете також зателефонувати та спитати поради, якщо підозрюєте в когось наміри, але не знаєте, що робити.

  • Гаряча лінія: 116 111
  • Гаряча лінія: 0 800 500 225
  • Telegram: @CHL116111
  • Instragram: @childhotline_ua
  • Facebook: childhotline.ukraine

Кожен має знати, що навіть у суцільній темряві, в якій він не бачить нічого, є рука допомоги.

Проблеми сепарації

У психології є термін «сепарація», і позначає він процес відділення людини від своїх батьків та її становлення як самостійної особистості.

Щоб сформуватися як незалежна особистість, людина повинна пройти всі чотири етапи сепарації:
– емоційний (особистість перестає залежати від схвалення чи несхвалення сім’ї);
– атитюдний (в людини формуються власні погляди на світ);
– функціональний (людина розуміє, що може самостійно дбати про себе);
– конфліктний (людина усвідомлює право жити своє життя).

Проте інколи процес сепарації не завершується, через що люди в дорослому віці залишаються залежними від батьків, не можуть жити відповідно до своїх цілей і переконань.

Чому ж виникають проблеми із сепарацією? Є декілька причин:

🔸 Батьки провокують у дитини почуття вини за те, що дали їй життя та забезпечували усім необхідним. Дитину наче зобов’язують «виплачувати» перед батьками борг. Шлях до здорової сепарації – усвідомлення того, що народження дитини є відповідальністю батьків, а не самої дитини. Тому забезпечувати малечу усім необхідним – обов’язок дорослих, а не те, за що потім дитина має почуватися винною.

🔸 Батьки ігнорують власні інтереси та бажання і наче «живуть заради дитини». В результаті вони і від свого сина чи доньки очікують на таку ж жертовність. І коли дитина виростає, то відчуває обов’язок відмовитися від власного «я» на користь жертовних батьків, відчуваючи за собою наявність «боргу» перед ними.

🔸 Інколи дитину використовують як основу для побудови стосунків: двоє байдужих одна одній людини об’єднуються лише для того, аби ростити малечу. Тоді дитині до останнього не дають покинути батьківський дім, щоб розпочати жити власне життя.

🔸 Батьки позбавляють дитину права голосу, наполягаючи, що вони, дорослі, знають, як краще для неї. В результаті вже доросла дитина сприймає навколишній світ вороже, не чує власних бажань.

🔸 Дорослий представляє малечі світ як щось страшне, постійно застерігаючи її від небезпеки за межами дому. Діти в таких сім’ях тривожні, і вже в дорослому віці живуть з думкою про те, що ні з чим не зможуть впоратися самотужки.

🔸 Батьки прагнуть самореалізуватися через дитину. Вони нав’язують їй свої бажання, захоплення, прагнення. Результат: дитині складно сепаруватись, адже вона не розуміє насправді, хто вона така і чого прагне.

Що ж тоді потрібно робити дорослим, щоб їхні син чи донька сформувались як самостійна особистість:
дозволяти дитині набути власного життєвого досвіду;
🔸 дати їй право на власні помилки;
🔸 навчити брати відповідальність за свої вчинки;
🔸 бути для них прикладом: йти за власними бажаннями та прагненнями.
Як стати другом своїй дитині

Слухайте
Слухайте дитину, враховуйте її почуття, думки та інтереси. Виявляйте інтерес до того, що вона розповідає.
Виділяйте час зі свого напруженого графіка, щоб провести його з дітьми. Часто діти скаржаться, що батьки не приділяють їм достатньо часу, через що вони відчувають пригніченість і починають ігнорувати вас.
Будьте терплячими
Діти можуть мати власний світогляд та реакції, які відрізняються від дорослих. Будьте терплячими та розуміючими. Це допоможе створити дружні стосунки.
Будьте відкритими
Психолог радить створювати відкрите та довірче середовище, де дитина може почуватися комфортно та безпечно.
Обов’язково дозволяйте дитині робити власний життєвий вибір. Ви можете підказувати, пояснювати, наводити конкретні приклади, чому саме так буде краще, але не диктуйте і не нав’язуйте своє бачення і переконання.
Заохочуйте
Варто підтримувати інтереси дитини та заохочувати до розвитку нових навичок та знань. Тоді дитина буде довіряти дорослим.
Навіть якщо бажання дитини виглядають занадто фантастично, не потрібно насміхатися над ними, краще просто поговоріть з дитиною і поясніть, чому його задум важко або неможливо втілити в життя.
Покажіть приклад
Батьки повинні пам'ятати, що їхні вчинки та слова є прикладом для дитини. Покажіть взірець доброти, поваги та чесності.
Знати, як бути хорошим другом для дитини - це надати їй підтримку, розуміння та любов, що є основою для здорового та щасливого дитинства.
Виховуйте дитину лише так: почне справно ходити до школи, робити уроки та розвиватися

Виховання дитини — це не лише навчання та дисципліна, а й натхнення та підтримка. Щоб ваша дитина справно ходила до школи, із захопленням робила уроки і всебічно розвивалася, важливо створити сприятливе середовище та підтримувати її інтереси.  6 порад грамотно ростити дитину — навчання буде на втіху.

Встановіть рутину

Діти найкраще почуваються і функціонують, коли слідують встановленій рутині. Створіть щоденний розпорядок, який включає час для школи, уроків, відпочинку, ігор та сну.

Залучайте до навчання ігровими методами

Гра — це природний спосіб навчання дітей. Використовуйте освітні ігри та активності, щоб робити навчальний процес більш цікавим та веселим.

Залучайте до прийняття рішень

Дозволяйте вашій дитині вибирати книги для читання, проєкти для шкільних завдань і навіть теми для досліджень. Це посилює її інтерес та почуття відповідальності за власне навчання.

Створіть обстановку, що підтримує

Приділяйте час, щоб допомогти з домашніми завданнями, обговорити, чому дитина навчилася у школі, та похваліть її за зусилля та досягнення.

Час без екранів

Обмежте час проведення дитиною перед телевізором, комп'ютером та смартфоном. Це допомагає зосередити увагу на навчанні та сімейних взаємодіях.

Заохочуйте фізичну активність та творчість

Регулярні заняття спортом та творчі активності (малювання, музика, рукоділля) сприяють фізичному та емоційному розвитку дитини.

Пам'ятайте, що кожна дитина унікальна, і ключ до її успіху в школі та розвитку лежить в індивідуальному підході, терпінні та коханні.

Що робити, якщо діти почали матюкатися

Якщо дитині менше 3-х років, то варто запитати, де вона почула це слово. Питати треба спокійно, не показуючи своєї емоційної реакції. Дитина могла почути інше слово, яке не є лайкою, але перекрутила його. Якщо хтось у родині вживає лайливі слова в розмові, несправедливо вимагати від дитини уникати цих слів. Не спрацює заява, що ці слова тільки для дорослих. Дитина буде продовжувати лаятися, щоб здаватися дорослою.

Якщо стало відомо, від кого дитина почула лайливе слово, то цю людину потрібно попросити стримуватись. Дитині потрібно розповісти, що це слово виховані люди не говорять, що вам неприємно чути такі слова. З висловлювань дитини не потрібно сміятися. Вона може подумати, що такі слова вас веселять. Не намагайтеся викликати в дитини почуття сорому за і не висміюйте її. Це не позбавить її від звички лаятися, але може сформувати комплекси.

Діти старші 3-х років усвідомлено використовують лайливі та грубі слова. Їх потрібно навчити висловлювати свої почуття іншими, не лайливими словами. Якщо у вас вирвалось погане слово, поясніть дитині, що це погано і вам не хочеться, щоб вона повторювала вашу поведінку.

Не варто акцентувати увагу, якщо дитина сама не помітила, як вимовила непристойне слово. Але старшим дітям обов'язково потрібно показувати своє ставлення до таких слів.

Лайкою дитина може намагатися привернути вашу увагу або продемонструвати свою силу. Не варто показувати, що на вас не діє такий спосіб привернення уваги, що ви не вважаєте лихослів'я проявом сили. Залишайтеся спокійними.

Потрібно запитати дитину, чи розуміє вона, що ці слова ображають людей. Скажіть, що у вашому домі ними не користуються.

Якщо інші способи не діють, дозвольте лаятись у окремому місці. Наприклад, в туалеті. Тоді дитина перестане цікавитись матюками.

Якщо дитина сказала непристойне слово при сторонніх людях, варто попросити вибачення за неї. Зберігайте спокій та змініть тему розмови, щоб не говорити про виховання. Потім вдома, наодинці з дитиною, проговоріть свою позицію щодо лайливих слів.

Підлітки вживають лайливі слова найчастіше для того, щоб показати, наскільки вони вже дорослі і самостійні. Не потрібно влаштовувати скандали та висувати підлітку звинувачення. Спокійно, але твердо намагайтеся донести дитині, що вам не подобаються лайливі слова, що її поведінка ображає інших. Переконайте підлітка, що  вживання лайливих слів не зробить його більш привабливим в очах оточення.

Скажіть, що люди, які вдаються до вживання лайливих слів, найчастіше є малоосвіченими і не вміють висловлювати своє невдоволення іншим способом. Що люди, які мають авторитет, не лаються.

Якщо підліток продовжує лаятись, запасіться терпінням. Коли він подорослішає, вживання лайливих слів зникне само собою. Якщо вживання лайки є симптомом нестачі уваги з боку дорослих, спробуйте виправити ситуацію і налагодити стосунки в родині. Поміркуйте, чи достатньо уваги ви приділяєте дитині.

Робить помилки та не боїться критики: виховуємо дитину, яка не буде брехати

Самовираження

Процес самовираження дитини дуже важливий. Адже від будь-якого необачного слова дитина може критично сприйняти інформацію та замкнутись в собі. Не забувайте, що саме в процесі самовираження людина розкриває свій потенціал і, звісно ж, проявляє свої можливості. Як процес реалізації своїх творчих здібностей, самовираження завжди має індивідуально-особистісне спрямування.

Відповідальність за своїх дітей

Батьки та вчителі несуть відповідальність за дитину. Батьки — постійно, педагоги в рамках школи або садочка. Але доволі часто постають дилеми:

  • “Ми не змогли з нею впоратися, тому вона не ходить в садок/школу”.

  • “Він такий, як є, цей предмет йому не під силу”.

  • “Я не можу її укласти спати, вона не хоче”.

  • “Ми не можемо відібрати в нього планшет, це закінчується слізьми”.

Вищеперераховані приклади виникають доволі часто. Психологи вказують на те, що це є проявом небажання батьків визнати свою відповідальність перед дитиною.

Чому слід вчитися батькам, які піклуються про дитину?

  1. Приймайте рішення, будьте відповідальними. Ваша поведінка є першим прикладом, на який зверне увагу дитина.

  2. Не бійтеся застосовувати “непопулярні” рішення: слідуйте режиму дня, питайте про вподобання та настрій у кожного члена родини.

  3. Вигадайте спільну справу — без гаджетів та відволікань хоча б один раз на декілька днів присвятіть всю свою увагу дитині.

Це основа для дитячого спокою та підвищення самооцінки. Навколишнє середовище буде безпечнішим, бо дитина відчуватиме вашу присутність та захист.

Зауваження мають бути поміркованими

Цей підпункт стосується всіх, хто залучений у виховання дитини. Певна річ, старше покоління дуже добре знайоме з цією формою спілкування, бо культура радянщини, у якій вони зростали, була спрямована на виправлення всіх під одну лінійку. Держава формувала “що треба” і якось самовиражатися було складно. "Чому без змінного взуття, нічого самі не можете, погано працюєте, не так відпочиваєш, зовсім не їси, ти надто худа". Пам’ятайте, що постійна критика та надмірні зауваження вбивають у дитині будь-який прояв інтересу до навколишніх справ та вселяють одвічний страх помилитися.

Цінуємо помилки

Завжди звертайте увагу на те, що діти все роблять вперше, бо в них не було змоги отримати досвід. Якщо ми хочемо, щоб дитина була упевненою в собі та не тряслася від страху перед складнощами, потрібно буде проявити неабияке терпіння. Підтримуйте її, особливо в ті моменти, коли в неї абсолютно нічого не виходить. Говоріть “Я радію твоїм старання. Ти в мене сміливиця/сміливий. Спробуймо ще раз?”.  Ви встаєте з нею поруч, і в різному віці це означає різне: для дворічної дитини — іноді досить просто взяти її руки у свої. Для п'ятирічної: запитати, чи хоче вона, щоб ви допомогли. Для семирічної — допомогти зрозуміти, що саме не виходить. Для підлітка — бути поруч, щоб підтримати, коли покличе.

Вірте, навіть коли вам відома правда

Побудова довірливих відносин — це фундамент виховання. Запитайте у друзів, котрі були в добрих відносинах зі своїми батьками та вчителями, за що вони вдячні своєму тодішньому оточенню? І ви почуєте щось на зразок: за те, що близькі мені довіряли. Тобто їм вірили в тих ситуаціях, коли цього можна було й не робити. Спробуйте вірити своїй дитині навіть тоді, коли ви впевнені, що справи виглядають абсолютно не так, як вам було сказано. Подумайте, що може спровокувати дитину казати неправду. І ви знайдете відповідь — усім нам у будь-якому віці потрібна справжня турбота та елементарна увага.

Не потрібно робити уроки разом із дитиною

Школа – зона відповідальності дитини.

Батьки вже давно закінчили школу. Тепер вчаться діти. Школа – це зона їх відповідальності. Навіть якщо мова йде про першокласників.

Втім, в якому б класі не вчився школяр, початок навчального року – саме час перестати сприймати його як малюка і делегувати йому право самому збирати рюкзак і робити домашнє завдання.

Звичайно, в перший час можливі і двійки, і зауваження. Але рано чи пізно школяр зрозуміє, що вчиться він сам, а не мама чи бабуся.

Навчання – не все життя. Бережіть нерви.

Скільки сімейних драм відбувається через навчання. А дорослі діти ледь не до старості згадують, як мама або тато просиджували з ними до ночі над математикою…

Але школа – це лише один з етапів у житті. І вона не повинна ставати між батьками і дітьми. Якщо ж всі одинадцять років стояти над дитиною, то йому не прищепити інтерес до знань. Таким чином можна тільки відбити у дітей бажання вчитися і зруйнувати з ними відносини.

Ви виховуєте безвідповідального виконавця.

Тотальний контроль за домашнім завданням допоможе виростити несамостійну особистість, яка робить все за вказівкою, якою легко маніпулювати. Така дитина буде хорошим виконавцем, але не навчиться приймати рішення і брати на себе відповідальність. У тому числі – і за невивчений урок.

Це дуже важливий виховний момент, коли дитина щось не приготувала, отримала двійку і зробила відповідні висновки. Причому не робити за нього домашнє завдання – не означає повністю усунутися. Можна перевірити виконане, можна і потрібно допомогти розібратися в складному питанні. Далі – нехай він сам.

В іншому випадку дитина ніколи не навчиться вирішувати задачі і писати твори. А двійка – всього лише оцінка, часто суб’єктивна. Все ж важливі не оцінки, а знання. Можна ходити з дитиною в музеї, на виставки, купувати настільні ігри, які покажуть, що будь-яких знань йому бракує і виховають бажання пізнавати нове.

Краще в дитинстві навчитися розподіляти час і навантаження.

У сучасних дітей часто складаються складні стосунки з часом. Вони його “не відчувають” – адже розклад складено вчителями і батьками. Дорослі ж і стежать, щоб воно виконувалося. У результаті дитина працює над уроками до ночі не тому, що задано забагато, а тому що не вміє правильно розподілити час.

Допомога батьків у цьому разі – ведмежа послуга. Чи готові вони і в інституті писати за свою дитину реферати, курсові, диплом? Адже там теж дуже багато задають.

Щоб дитина навчилася правильно робити уроки, потрібні не наглядаючі батьки, а стіл, стілець і будильник. На домашню роботу з кожного предмета відводиться не більш півгодини. Не встиг – все одно переходить до наступного завдання. Так школяр навчиться розподіляти час.

Якщо ж ця проблема виникає у всього класу, отже, потрібно звернутися до класного керівника і, можливо, навіть до директора, щоб вони переглянули навантаження.

Ви заощадите час для себе

Коли дитина самостійно робить уроки, у батьків з’являється маса вільного часу. Напевно вони знайдуть на що витратити пару годин, які раніше проводилися над зошитами.

З часом при правильній організації домашньої роботи звільняться вечори і у школяра. І з’явиться час на прогулянки. А ось розмови на тему “Ти зробив уроки?” залишаться в минулому.


ПОШИРЕНІ ПОМИЛКИ У ВИХОВАННІ ДИТИНИ: ЯК ВПЛИВАЮТЬ НА ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ'Я

Батьки мають уважно стежити за емоційним станом дитини, оскільки він впливає на психічне здоров'я. Іноді трапляються ситуації, коли дорослі ненавмисне шкодять психічному здоров’ю дитини та навіть не усвідомлюють цього. Найпоширеніші помилки батьків, яких потрібно уникати, щоб зберегти психічне здоров'я дитини.

Непослідовна дисципліна

Це може підірвати довіру до батьків та заплутати дитину. Батьки, які часто змінюють свої рішення або не здатні забезпечити стійкість правил, з більшою ймовірністю виховають емоційно нестабільну дитину, яка матиме складнощі самоконтролю та намагатиметься маніпулювати для отримання бажаного.

Послідовність дає дітям усвідомлення певних меж та структури, допомагає адаптувати свою поведінку до контексту. Також послідовність дає дітям відчуття передбачуваності, яке зміцнює їхні почуття довіри, безпеки та комфорту.

Порівняння дитини з іншими

Батькам не слід порівнювати дітей з іншими. Такі порівняння можуть призвести до того, що дитина відчуватиме себе «недостатньо хорошою». Також це може викликати у дитину занижену самооцінку, невпевненість та звичку порівнювати себе з іншими.

Керування вчинками дитини

У дитини може підірватися самоповага та самооцінка, якщо її постійно змушують відчувати провину за свої вчинки.

«Почуття провини може пригнічувати здатність дитини проявляти емоції. Це може призвести до того, що дитина буде соромитися відкрито ділитися своїми думками та почуттями через страх бути засудженою або розкритикованою», – йдеться у повідомленні.

Гіперопіка

Важливо знайти баланс між захистом і наданням дітям свободи досліджувати, ризикувати і вчитися на власному досвіді. Заохочення незалежності, стійкості та впевненості в собі у дітей є життєво важливим для їхнього довгострокового психічного здоров'я та благополуччя.

Бажання батьків прибрати будь-який дискомфорт з життя дитини не дозволяє їй практикуватися у психологічній стійкості, сформувати таку важливу для подальшого життя навичку вирішення проблем та позбавляє змоги впевнитися у власній спроможності.

Зависокі вимоги до дитини

Дитина повинна мати час для відпочинку, креативності та творчих ігор. Батьки не повинні щільно заповнювати розклад дити численними активностями.

Фахівці пояснили, що потенційно, це може закласти почуття невпевненості, призвести до фрустрації при найменшій помилці та позбавити дитину сміливості проявляти себе.

Ігнорування емоційних потреб дитини

Вкрай важливо, щоб дитина відчувала підтримку батьків. Знецінення почуттів дитини призводить до того, що вона починає відчувати, що її найглибші вираження себе є неважливими для батьків, а їх прояви не мають значення.

Ігнорування індивідуальних потреб та проявів дитини

Під час виховання батьки мають враховувати індивідуальні особливості та інтереси дитини. Якщо це ігнорувати, то у дитини може вкоренитися думка про те, що якщо їй не подобається те, що має подобатися усім дівчаткам/хлопчикам, то це може означати, що із нею щось не так.

Нехтування турботою про себе

Батькам необхідно не забувати про власні емоційні та фізичні потреби. Якщо ними нехтувати, то це може призвести до вигорання та викликати емоційну нестриманість стосовно дитини.

«Важливим є розуміння того, що турбота про інших розпочинається із турботи про себе. Тому батькам важливо знаходити хоч маленькі радощі та можливості відновити ресурс. Встановлення особистих меж і пошук підтримки, коли це необхідно, є важливими для підтримки благополуччя і виховання позитивних стосунків між батьками і дітьми», – резюмували експерти.

Метод «18 дверей». Як підготувати дитину до вибору професії

«Підсвічуємо» злітну смугу у доросле життя

Вивчився на електрика, працював електриком та електриком пішов на пенсію… Ні, такої стабільності у професійному житті, як була раніше, у наших дітей, скоріш за все, не буде. І ми мусимо це визнати та прийняти.

Світ зараз дуже швидко змінюється, і наші діти часто мінятимуть фах та кар'єру. Тож важливо ще у підлітковому віці підготувати їх до вибору професії.

Метод «18 дверей»

По-перше, ще у дошкільному та шкільному віці треба давати дитині пробувати себе у будь-якій сфері розвитку. Спорт, театр, музика, фотографія, малювання, іноземні мови, моделювання, комп’ютерні ігри, написання віршів і творів… Будь-які секції та гуртки, куди хоче записатись дитина. Записувати скрізь та знайомитися.

Хтось із дітей так знайде своє хобі, яким залюбки займатиметься у дорослому житті. Хтось — лише точно скаже: «Це — не моє. Не хочу. Не цікаво!» І такий висновок — теж важливий і корисний у пошуку майбутнього.

Іноземні мови та самостійність

Одним з найкращих способів вивчення англійської - мови міжнародного спілкування — є міжнародні дитячі табори та мовні курси. Там значно розширюється словниковий запас, дитина починає мислити англійською. І тоді вже не приходиться пояснювати, нащо вчити іноземні мови — без англійської в міжнародному таборі просто не проживеш! Окрім цього діти знаходять там нових друзів і вчаться самостійності. Це дуже важливо для їх соціалізації.

Міжнародні дитячі табори також добре допомагають визначити, чи підійде дитині освіта за кордоном. Ніби «пробник» такий.

Чим раніше дитина почне їздити у самостійні поїздки (і у табори зокрема), тим більше в нього буде досвіду жити без комфорту та зручностей, без улюбленої кімнати та ліжка. І батьки бачитимуть, наскільки він готовий до адаптації до нового колективу, нової місцевості, соціалізації. Адже це підлітка чекає попереду, коли він навчатиметься в університеті в іншому місті або країні.

Звісно, поїздка до міжнародного табору може відбутися виключно за бажанням дитини. Якщо не хоче, не треба примушувати. Але зазвичай діти люблять комунікувати з однолітками та дуже швидко знайомляться.

Вступ в універ

Зараз багато українських дітей вимушено опинились за кордоном і розглядають для себе закордонну освіту. 

Звісно, вступ до українських вишів не викликає стільки складнощів, як отримання закордонної освіти. Але в якій би країні наші діти не навчались, головне, щоб вони зрозуміли своє покликання та отримали цікаву та потрібну їм освіту. І у дорослому житті займалися тим, чого навчились і що їм до вподоби.

Роль батьків

На мою думку, батьки як ментори у підготовці до отримання будь-якої професії мають навчити дитину трьох речей:

1. Соціалізація та комунікація

В аеропорту, магазині, школі, універі дитина має вміти познайомитись, розв’язати своє питання та домовитись.

2. Самообслуговування

Вміти випрати свої речі, здати одяг в хімчистку, заправити ліжко, приготувати собі їжу.

3. Вміти заробляти гроші

До випуску з універу, а краще — ще під час навчання підліток має навчитись заробляти гроші собі -  на дискотеки, кафешки та юнацькі забаганки.

Як виховати впевнену в собі дівчинку: декілька порад батькам

 

Вольовий характер дуже допомагає не тільки чоловікам, а й представницям прекрасної статі.

Тому мамі й татові варто зробити все можливе для того, щоб їхня донька стала психологічно сильною людиною.

Для цього батькам дівчинки треба дотримуватися трьох рекомендацій.

Пояснити, що потрібно вміти висловлювати свою думку

Потрібно навчити доньку правильно висловлювати власну думку.

Дівчинка має розуміти, що не треба боятися відстоювати свою думку. Але водночас не варто "тиснути" на опонента, ображати та сварити його.

При цьому потрібно вислуховувати думки інших людей. З ними можна погоджуватися або не погоджуватися, але ігнорувати не можна.

Пояснити, що вміння говорити "ні" — це добре

Дівчинка повинна розуміти, що вона не зобов'язана завжди приходити на допомогу оточуючим або йти на серйозні поступки.

Поясніть доньці таке: у житті часто будуть ситуації, коли доведеться говорити "ні".

Бажано, щоб дівчинка усвідомила: відмовляти треба спокійно, з вибаченнями, але без почуття провини.

Пояснити, що помилятися — це нормально

Якщо дівчинка переживатиме через кожну помилку, то вона не стане щасливою.

Поясніть дитині, що сильна людина ставиться до помилок спокійно, але при цьому виправляє їх, якщо така можливість є.






Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.